Stránky jsou v přestavbě
Sportovní vyžití v Jizerkách
Trasa č. 1
Bedřichov parkoviště – Bedřichov „obora“ – bedřichovská přehrada na Černé Nise – přehrada Bedřichov, západní rozcestí – Závory – rozc. Pod Olivetskou horou – Gregorův kříž – Nová Louka – Bedřichov.
Celková délka: 12 km
Náročnost: středně náročná (zelená)
Nástup: Bedřichov
Ukončení: Bedřichov
Z parkoviště v Bedřichově se vydáme po silnici směrem k Liberci. Po 1 km na křižovatce „obora“ odbočíme doprava a v mírném stoupání po štěrkové cestě vedoucí lesem se vydáme směrem k bedřichovské přehradě Černá Nisa.
Po další cestě, kdy se nám mezitím otevře výhled k Ještědskému pohoří, mineme odbočku k Nové louce (trasa č.1a červená) a následně Melzerův pomníček. Po 4,5 km cesty nás čeká možnost odpočinku pod přístřeškem u přehrady. Trasa nyní pokračuje po hrázi přehrady. Milovníci přírody zajisté ocení půvabnou scenérii okolí přehrady, kterou je možno vychutnat i na další cestě ke křižovatce Závory.
Zde za sebou máme už polovinu trasy a další cesta pokračuje až do výchozího místa po asfaltu. Mineme křižovatku Závory, rozcestí Pod Olivetskou horou, rozhlédneme se ještě jednou k západu a severozápadu k Ještědskému pohoří, a pak se cesta opět vnoří do lesa. Zhruba po 1 km dojedeme ke křižovatce u Gregorova kříže, kde máme dvě možnosti:
odbočit doprava a pokračovat s případnou občerstvovací zastávkou na Nové Louce do Bedřichova. (Restaurace na Nové Louce bohužel není bezbariérová, ale vždy ochotný personál vám s obsluhou i přístupem do restaurace rád pomůže). Z Nové Louky do Bedřichova vám zbývají 3 km cesty (silnice) lesem s možností na Nové Louce odbočit doprava na červenou trasu č. 1a nebo
odbočit doleva a vydat se po trase č. 2 (modrá) na Hřebínek, kde zvolíme další pokračování.
Trasa č. 1a
Nová Louka – rozcestí U Nové Louky – rozc. Vládní cesty – lesní silnice Bedřichov – bedřichovská přehrada na Černé Nise.
Celková délka: 2 km
Náročnost: náročná (červená)
Nástup: Nová Louka
Ukončení: silnice k přehradě Černá Nisa
Doporučení: vzhledem k profilu absolvovat jen ve směru od Nové Louky.
Na Nové Louce odbočíme doprava, souběžně se zelenou turistickou cestou, mineme rozcestí U Nové Louky a dojedeme po asfaltové cestě na křižovatku s Vládní cestou. Zde odbočíme doleva a po kombinované cestě (asfalt, panely) sjíždíme zhruba půl kilometru, až se dostaneme na rovinku, která nás přivede na silnici (Bedřichov – přehrada na Černé Nise). Sjezd je náročnější a celá trasa vede lesem.


