Úvodní strana

Léto patří dětem

Hravá stezka Ještěd (8)

Léto je spojené především s obdobím dovolených a prázdnin. Nechte se inspirovat tipy  na výlety v Jizerkách pro celou rodinu! K létu neodmyslitelně patří koupání, a děti rozhodně nebudou chtít tuto aktivitu v horkých dnech vynechat. Vyberte si z řady nejrůznějších míst vhodných pro koupání!

Co nesmíte s dětmi minout

Při návštěvě Jizerek s dětmi je rozhodně co objevovat. Minout nesmíte návštěvu nejstarší zoo a botanické zahrady v Čechách, které se nacházejí v Liberci. Těšit se můžete na více než 170 druhů zvířat, uvidíte slony, žirafy, šimpanze, zebry, plameňáky, ale také lvy a tygry. Liberecká zoo vás zavede do všech kontinentů světa a radost z její návštěvy budou mít nejenom děti, ale i dospělí. V těsné blízkosti zoo se nachází také botanická zahrada, která v letních měsících láká na největší leknín světa - viktorii královskou. Zraku malých návštěvníků ale rozhodně neuniknou masožravky nebo vysoké kaktusy. A zasteskneli-se vám mezi rostlinami po zvířatech, zajděte si prohlédnout akvárium, které je součástí botanické zahrady.

Hromadu zábavy s dětmi si užijete na Farmě Pěnčín. V areálu farmy si můžete prohlédnout kozy, ovce, prasata, krávy, drobnou drůbež, ale také alpaky a oslici. S místní faunou i florou vás seznámí několik infopanelů. V areálu se nachází také stezka pro bosé nohy, prodejna kozích a ovčích biovýrobků, občerstvení u Husy s místními specialitami a řemeslná dílna. A protože se v tomto areálu dříve vyráběly skleněné perle, v řemeslné dílně si můžete spolu s dětmi vytvořit vlastní výrobek z mozaikových perliček, kostiček, či originální bižuterii. Farma nabízí také okružní jízdy vyhlídkovým vláčkem. Přijďte poznat jizerské výrobky!

Nejenom tatínky jistě nadchne návštěva technického skvostu Tanvaldska - Zubačky. V budově bývalé železniční stanice Kořenov se nachází Muzeum ozubnicové dráhy. V jeho blízkosti můžete navštívit také výtopnu Kořenov. Zubačka Tanvald - Kořenov - Harrachov je nejstrmější trať v Čechách a projet si ji můžete při nostalgických jízdách s ozubnicovou lokomotivou. Nenechte si ujít tento nevšední zážitek!

Historii Jizerek zajděte s dětmi objevit na Státní hrad a zámek Frýdlant. Pro nejmenší návštěvníky je tu připravena dětská prohlídka. Pokud se cítíte na návštěvu klasického prohlídkového okruhu, nebudete rozhodně litovat! Státní hrad a zámek Frýdlant nabízí nejdelší prohlídkový okruh v Čechách. Během téměř dvouhodinové prohlídky projdete hrad, zámeckou kapli a dvě zámecká křídla. Děti ale i dospělé jistě nadchne návštěva dětského pokojíčku s domečkem pro panenky, kočárky i nejoblíbenější hračkou dcer Františka Clam-Gallase, koblížkem. Vydejte se objevit klenot v podhůří Jizerek!

Tajemná místa Jizerek

Pěšky i na kolech můžete s dětmi objevit několik tajemných míst v Jizerkách. Navštivte různá místa v Jizerkách a seznamte se s pověstmi a příběhy, které se k nim váží. K jednotlivým místům vedou pěší trasy, nebo trasy pro kola a v cíli narazíte na opisový štítek. Ten si můžete obkreslit do letáčku.

Při objevování Tajemných míst na kolech vás čeká také odměna! Navštívíte-li alespoň dvě místa, získáte za obkreslení štítku do letáčku odměnu! Informace ke hře najdete na letáčku.

Po stopách Albrechta z Valdštejna

Máte-li rádi historii, vydejte se Po stopách Albrechta z Valdštejna, významného válečníka třicetileté války a vévody frýdlantského. Součástí jeho tehdejšího panství byla řada míst a Jizerky tvořily značnou část Frýdlantského vévodství. Objevte místa, která jsou s touto významnou osobností spojená!
Průvodcem vám bude brožura, která vznikla spoluprací Sdružení Český ráj s Jizerskými a Lužickými horami a Máchovým krajem. K dostání je v informačních centrech nebo si ji můžete stáhnout.

V letošním roce si navíc můžete užít spoustu zábavy díky motivační hře Po stopách Albrechta z Valdštejna. Putujte podle mapy, do které můžete zároveň sbírat razítka. Po nasbírání 3 razítek získáte jako odměnu pamětní minci a po nasbírání všech 6 razítek získáte blok s tužkou. Mapu, stejně jako brožurku, si můžete stáhnout ZDE. Vyzvednout si ji ale můžete také v tištěné formě na místech zapojených do projektu.

Naučné stezky

Zábavu i ponaučení nabízí návštěva naučných stezek v Jizerkách. Přinášíme vám tipy na dětské naučné stezky.

Cesta řemesel – vzdejte hold poctivému řemeslu a nahlédněte do kouzla stavby venkovského rodinného domu na osmi zastaveních stezky.

Lesní naučná stezka – stezka vedoucí přírodní rezervací na Křížovém vrchu ve Frýdlantu vám představí přírodní bohatství oblasti.

Včelí naučná stezka – od stavby těla včely, přes hmyzí hotel, až ke včelím výrobkům vede cesta představující nejen svět včel, ale i dalšího potřebného hmyzu.

Hravé putování ještědským lesem – se životem lesa seznámí hravé návštěvníky prožitková stezka, kterou lze absolvovat i s kočárkem.

Na Ještěd s Dědem Ještědem – výletní hra do chytrého telefonu GEOFUN obohatí vaše znalosti o Ještědu vtipnými komentáři i perličkami o stavbě vysílače.

Skryté příběhy – Město vzpoury  – venkovní hry, které představují zajímavá místa po celé republice, vás v Liberci vrátí do doby Albrechta z Valdštejna.

Pátrání libereckého rytíře Rolanda – zahrajte si na detektiva a zkuste najít cestou historickým centrem Liberce zbroj rytíře Rolanda.

Procházka lesem s veverkou Bertou - nechte se unést stopou veverky Berty a poznejte život zvířat v lese, stezka pro děti je součástí putování Rádlem s názvem Eldorádlo - cesta hojnosti.

Modré putování za zázračnou vodou  – vydejte se po stopách děvčete z Bedřichova, které se vydalo osvobodit duši loupeživého rytíře Dornsta.

Zelené putování za tajemstvím stromů - objevte příběh neobyčejné jedle, která stávala v Bedřichově naproti bývalé sklárně, stezka se skládá ze dvou částí, první z nich je Mravenčí stezka představující zvířata Jizerských hor.

Červené putování za zázrakem ohně  - objevte zázrak ohně a dokončete trilogii pověstí z Bedřichova. Ten, kdo dokončí jedno ze tří putování (modré, zelené či červené), obdrží odměnu v podobě omalovánky zaměřené na daný živel a překvapení, které ho připomíná.

Smrčkova stezka  - naučná stezka vede z vrcholu Tanvaldského Špičáku, cestou nezapomeňte vyplnit hrací kartu. Hrací kartu si vyzvednete na Tanvaldském Špičáku 1, kde vás také čeká odměna.

Orientační stezka na vrcholu Tanvaldského Špičáku  - najděte podle mapy všechna stanoviště a otiskněte razítka do hrací karty, odměna na vás čeká v půjčovně na Tanvaldském Špičáku 1.

Prozkoumejte dětská hřiště

Kde jinde vybít nekonečnou dětskou energii než na dětských hřištích. Rodiče starších dětí dostanou chvilku času na odpočinek a děti si užijí radovánky na prolézačkách a houpačkách. Zavítejte na osvědčená dětská hřiště v Jizerkách!

Liberecko

EKOPark v Liberci- volnočasový EKOPark nabízí inspirativní prostředí pro aktivní i relaxační trávení volného času; najdete tu řadu zábavných přírodních atrakcí; součástí parku je občerstvení a sociální zázemí; vstup zpoplatněn.

Nisapark Vratislavice - volnočasový park pro děti i dospělé s řadou houpaček a dřevěných hradích prvků; součástí parku je občerstvení a sociální zázemí; vstup zpoplatněn.

Dětský koutek v Lidových sadech Liberec - přírodní areál s vodními fontánami, bludišti, skluzavkami, kolotoči, houpačkami, pískovištěm, vláčkem i ruským kolem; v areálu občerstvení  a sociální zázemí; vstup zpoplatněn.

Dopravní hřiště na tř. Gen. Svobody v Liberci - pro veřejnost otevřeno v pracovních dnech; možnost zapůjčit kolo nebo šlapadlo, přilbu je nutné mít vlastní.

Park Nové Vratislavice - perkové plochy ke sportování a neobvyklé herní prvky pro děti; veřejný grilovací koutek; součástí areálu stánek s občerstvení.

Obří sud Javorník - vzduchová trampolína, lezecká pyramida, hrazdy, houpačky a houpadla, dětská lanovka, dětský hrad, skluzavka a pískoviště.

Jablonecko

Dětské hřiště u přehrady Mšeno - nachází se poblíž ulice Za Hrází; poblíž občerstvení.

Dětské hřiště Královka - jedno z největších a nejoblíbenějších hřišť; nachází se u kamenné rozhledny Královka; poblíž občerstvení.

Areál volnočasových aktivit v Jablonci nad Nisou - nachází se v ulici Čelakovského; dětské prolézačky, travnaté hřiště, in-line dráha, multifunkční asfaltové hřiště; poblíž možnost občerstvení.

Bobová dráha v Janově nad Nisou - bobová dráha, atrakce pro děti včetně velké skákací trampolíny; bobovka nabízí také restaurační služby; vstup zpoplatněn.

Kiosek Milíře - výchozí bod k rozhledně Císařský kámen; pump track; poblíž občerstvení a parkoviště.

Dětské hřiště Jizerská 50  - nachází se na stadionu v Bedřichově; originální dětská prolézačka ve tvaru legendární pětky a nuly; na stadionu v Bedřichově se nachází také lanové hřiště při lanovém parku.

Tanvaldsko

Lesopark Na Sluneční v Příchovicích u Kořenova - originální zážitková lokalita se zachovanými zajímavými stromy i keři; originální přírodní prolézačky a další zajímavosti; v sousedství také discgolf.

Lesopark Smržovka - v lesoparku se nachází devíti jamkové discgolfové hřiště; disky pro hru k zapůjčení v Parkhotelu.

Frýdlantsko

Dětské hřiště Sídliště v Hejnicích - nachází se nedaleko Městského kina mezi panelovými domy; houpačky a další herní prvky.

Stezka hup-hop v Bílém Potoce - stezka se nachází v blízkosti rekreačního areálu Jizerky; na úseku je umístěno 11 protahovacích a posilovacích prvků.

Dětské hřiště Lázně Libverda - nachází se za informačním centrem Lázně Libverda; prolézačky, houpačky, pískoviště a další herní prvky.

Dětské hřiště Frýdlant - nachází se v parku v ulici Mezibranská v centru města; v okolí lavičky, nedaleko veřejné WC (ulice Kostelní); houpačky a další herní prvky.

Discgolfové hřiště Frýdlant  - nachází se nedaleko ulice Bělíkova v areálu lesoparku Střelnice; největší discgolfové hřiště v Libereckém kraji; disky k zapůjčení v Městské knihovně (ulice Bělíkova) nebo v Turistickém informačním centru Frýdlant na náměstí T. G. Masaryka.

Volnočasový areál a skatepark Strmá ve Frýdlantu - skatepark, cyklistická trať s boulemi a klopenými zatáčkami, sportovní herní prvky pro děti, seniory i hendikepované; bezbariérové sociální zázemí s WC; veřejné ohniště.

Dětské hřiště Višňová - nachází se v centru obce Višňová u knihovny, poblíž vede zelená turistická značka; houpačky, prolézačky, lezecká pyramida, skluzavka a dlaší herní prvky; nedaleko travnaté fotbalové hřiště i fotbalové hřiště s umělým povrchem.

Cyklostezka Bažina ve Višňové - nachází se mezi Višňovou a Minkovice zcela mimo silniční provoz, stezka je určena pro pěší, cyklisty, bruslaře, ale třeba i děti na odrážedlech, na začátku a konci cyklostezky se nacházejí okolo obratišť středové ostrůvky s dřevěnými zastřešenými lavicemi a stolem, po celé své délce je stezka osvětlená, najdete tu také stojan na kola a dokonce servisní stanici pro cyklisty.

Náhled pro tisk
Vytvořeno 13.7.2021 13:46:07 | přečteno 1212x | denisa.merenusova
load