Úvodní strana

12 jednoduchých horských tras s výhledy

Černá Studnice, autor: Jan Strakoš

  Babí léto v Jizerských horách je bezpochyby famózní. Příroda se připravuje na příchod zimy. Krajina se postupně balí do teplých tónů a vy si ji můžete prohlédnout z některé jizerskohorské rozhledny. Připravili jsme pro vás přehled jednoduchých turistických tras, které vás zavedou k našim rozhlednám. Obujte si pohodlné boty, vezměte si foťák a pojďte si užít barvy podzimu. 1. Kde jinde odstartovat naše putování za výhledy než na jizerskohorské rozhledně Černá Studnice, která patří se svými 26 metry k nejvyšším jizerskohorským kamenným rozhlednám. Kousek od ní najdete malou botanickou zahradu tzv. Malé arboretum, které se skvěle hodí k procházce.
  Více.


 2. Naprosto skvělé výhledy nabízí rozhledna Císařský kámen, ke které se můžete vydat hned z několika směrů. Pokud chcete jen krátkou procházku, bude ideální směr z Rádla, kde najdete i Cestu hojnosti Eldorádlo. Čeká vás procházka svěží podhorskou krajinou s dvanáctero inspirativními zastaveními.
  Více.
  Pokud si chcete okolí rozhledny opravdu vychutnat, doporučujeme zvolit směr z Vratislavic nad Nisou. Více.


 3. Nenáročná desetikilometrová vycházka vás čeká, pokud se vydáte na Prosečský hřeben z Vratislavic nad Nisou. Rozhledna nad Prosečí nabízí krásný výhled směrem na Ještěd i na Jablonec nad Nisou. Mimo to tady i skvěle vaří.
  Více.


 4. Pokud naopak máte rádi delší výšlapy, bude se vám líbit trasa výletu „Za královnami Jizerských hor“. Během dvaceti kilometrů totiž navštívíte hned pět vyhlídkových míst – rozhlednu v Lidových sadech, Libereckou výšinu, Královku, Slovanku a Bramberk. Pokud si na cestu objednáte slunečné počasí, čeká vás skvostný zážitek.
  Více.


 5. Naučná stezka Maxovská křížová cesta vás po lesní pěšině přivede k rozhledně Slovanka. Čtyřkilometrový výlet zvládnete za hodinku a půl.
  Více.
  Pokud byste chtěli na Slovanku, ale maxovský výlet je pro vás moc krátký, máme pro vás i delší variantu, kterou vás provede místní spisovatel Gustav Leutelt.
  Více.


 6. Víte, kde vyvěrá pramen ředy Nisy? Kousek od něj se nachází další rozhledna, která svým jménem asi nijak nepřekvapí. Je to totiž Nisanka. Výlet k oběma místům měří osm kilometrů a začíná v Jabloneckých pasekách.f Cestou toho samozřejmě uvidíte daleko víc.
  Více.


 7. Na Špičáku nad Tanvaldem najdete stejnojmennou rozhlednu – Tanvaldský Špičák. Výstup k rozhledně rozhodně není zadarmo. Pokud se vám nechce do kopce, můžete využít sedačkovou lanovku.
  Více.
  Dolů se můžete opět svézt nebo sejít po svých po zelené turistické značce. Cesta zpět k parkovišti je dlouhá necelé dva kilometry. Kousek od rozhledny, v Albrechticích, najdete firmu na dřevěné hračky DETOA. 8. Nesmíme zapomenout ani na královnu Jizerských hor, jak se právem říká rozhledně Štěpánka. Najdete ji v Příchovicích. Pokud máte rádi legraci, určitě se cestou zastavte i na rozhledně Maják. Kromě krásných výhledů do kraje a vynikající kuchyně vás tu čeká i Muzeum Cimrmanovy doby.  Uvidíte, že i když nenachodíte spoustu kilometrů, strávíte tady moc příjemný den.
  Více.


 9. Nedaleko Frýdlantu se nachází malá víska Heřmanice. Pokud hledáte nenáročnou procházku v klidném místě, je to tip pro vás. Celé Heřmanice jsou poseté vyřezávanými sochami, které místu dodávají originální punc. U rybníka hastrman, u hospody peklo, že tu mají smysl pro humor, dokazuje i místní rozhledna, které se v okolí neřekne jinak než okurka. Vaší pozornost upoutá i Kodešova skála, zachovalý čedičový skalní masiv, který byl vyhlášen přírodní památkou. To musíte vidět!
  Více.


 10. První soukromou rozhlednu najdete na Rašovce. Dostat se k ní můžete při cestě z Ještědu na Javorník nebo si k ní můžete zajet jen tak a ochutnat nabídku místní restaurace V Trnčí.
  Více.


 11. Královny Jizerských hor jsme vám už představili. Aby byl náš přehled opravdu kompletní, nesmíme zapomenout na dva mužské zástupce mezi vyhlídkovými místy. Oba to jsou králové. Jeden vládne na nejvyšší hoře české strany Jizerských hor a druhý se stal symbolem celého kraje. Už víte, kam vás chceme pozvat?
  Výstup na Smrk nebude zadarmo. Však už taky víte, že se jedná o nejvyšší horu české strany Jizerek. Čekají vás ale kouzelné výhledy, které za trochu fyzické námahy určitě stojí.
  Více.
  Symbolem Libereckého kraje se stal televizní vysílač na Ještědu. Návštěva horského hotelu, který je vidět široko daleko, tak náročná být nemusí. Pokud se vám nechce šlapat po modré od stanice tramvaje, využijte služeb místních lanovek. Vyvézt se můžete přímo k hotelu nejstarší fungující kabinovou lanovou dráhou v Čechách. Cesta trvá přibližně čtyři minuty. Pokud byste se ale rádi prošli, můžete k cestě vzhůru využít sedačkovou lanovku Skalka a po hřebeni na Ještěd dojít za necelé dva kilometry.
  Více.


 12. Rádi byste vyrazili za výhledy, ale do hor se vám nechce? Nevadí! Radniční věže ve Frýdlantu, Jablonci nad Nisou i v Liberci jsou vám k dispozici a věřte, že výhledy jsou z nich také nádherné.

Dočetli jste až sem? Pak věříme, že jsme se vám výběrem výletů trefili do noty a už se, stejně jako my na vás, těšíte do Jizerek. Pokud jste v textu nenašli všechny informace, které byste k cestě na sever Čech potřebovali, obraťte se na nás. S plánováním výletu vám moc rádi pomůžeme.


Líbí se Vám článek? Můžete si ho stáhnout i v PDF.
Náhled pro tisk
Vytvořeno 24.8.2020 14:14:09 | přečteno 303x | Bc. Pavlína Sacherová
load