Úvodní strana

Advent a Vánoce v Jizerkách

Zimní cesta na Jizerku z Polubného, autor: Matyáš Gál

Čas Adventu a Vánoc má v Jizerkách nepochybně své kouzlo. Atmosféru nejkrásnějších svátků v roce dokresluje jedninečná příroda hor. Advent v Jizerkách začíná na mnoha místech rozsvícením vánočních stromů. V Jizerkách se první stromy rozsvítí už v pátek 25. 12. 2022, další v sobotu a v neděli. A i když nestihnete všechna rozsvícení, krásu vánočních stromů můžete obdivovat při prosincových procházkách městy a vesnicemi. Období Vánoc je spojené s klidem, pohodou a sváteční atmosférou. Nechte se i vy zlákat vánočním rozjímáním a navštivte v Jizerkách kostely, zajděte na koncert, nebo se zúčastněte půlnoční mše. Taková půlnoční v zasněžené krajině hor má své jedinečné kouzlo ať už patříte mezi věřící, nebo hledáte jen to pravé místo k prožití kouzla Vánoc.


Tipy s kouzelnou adventní atmosférou

Liberec

Zavítejte v adventním čase do Liberce. Před libereckou radnicí můžete obdivovat krásu vánočního stromu i adventních trhů, ale také originální Fialův pohyblivý betlém. Adventní trhy se v Liberci konají od 25. 11. 2022 do 23. 12. 2022. 

Severočeské muzeum v Liberci má od letošního roku přístupnou věž, která je kopií renesanční radniční věže. Ve věži je instalován 24 metrů vysoký skleněný žebřík bratrů Salanských. Je nejdelším skleněným žebříkem na světě a při stoupání (po schodech) vzhůru se dozvíte i ledacos zajímavého z dlouhé historie sklářství ve zdejším Křišťálovém údolí. Muzeum je otevřené denně kromě pondělí, od 10 do 19 hodin, do konce roku 2022 je vstup do muzea dobrovolný.

Další nejenom předvánoční tipy si pro vás připravilo Liberecko ZDE.

Jablonec nad Nisou

Nalaďte se na příjemnou předvánoční atmosféru v Jablonci nad Nisou během návštěvyKřišťálového ráje. Je to místo, kde se "pod jednou střechou" seznámíte se všemi druhy bižuterie MADE IN JABLONEC, dále se dozvíte něco o její historii a současnosti, zkusíte si vyrobit náhrdelník, nebo náramek, nebo třeba jen koupíte suvenýr z kraje bižuterie.

Další nejenom předvánoční tipy si pro vás připravilo Jablonecko ZDE.

Frýdlant

Na náměstí T. G. Masaryka ve Frýdlantu si můžete prohlédnout vánoční strom. Mnohé návštěvníky na tomto místě zaujme podobnost zdejší radnice s libereckou. Nejde o žádnou náhodu, ale o stavby rakouského architekta Franze Neumanna. Přestože frýdlantská radnice je o něco menší, než ta liberecká, neubírá jí to na kráse. Během Adventu můžete na radničním nádvoří obdivovat krásný vyřezávaný Betlém v životní velikosti. Jedná se o dřevěný betlém Tomáše Gärtnera z Jablonce nad Nisou, který již tradičně zdobí malé podium na radničním nádvoří. Každý rok zde přibyde nová postava. Kromě Ježiška, Panny Marie, Josefa a tří králů tu najdete i skupinu hudebníků, pastevce, děti i psa, ponocného či oslíka. Betlém je přístupný každý všední den dle otevírací doby radnice a v sobotu dle otevírací doby Turistického informačního centra.

Ve Frýdlantu vznikla i v letošním roce Betlémská stezka. V mnoha oknech i výkladech po městě Frýdlantu jsou vystaveny Betlémy. Udělejte si příjemnou procházku městem a nechte se okouzlit nejrůznějšími Betlémy. Celou trasu a více informací o stezce se dozvíte ZDE.

Další nejenom předvánoční tipy si pro vás připravilo Frýdlantsko ZDE.

Tanvaldsko, Smržovka

K času Adventu a Vánoc patří koncerty, na Tanvaldsku se jich během Adventu koná celá řada. Jednotlivé akce najdete v našem kalendáři akcí. Vánoční atmosféru si můžete užít v prodejně skla Glassunicum Smržovka. Skleněné produkty pocházející především z regionálních českých firem zastupují tradiční skleněné ozdoby, ale třeba i křišťálové lustry. Dozvíte se zde informace o technologii a výrobě jednotlivých produktů.

Další nejenom předvánoční tipy si pro vás připravilo Tanvaldsko ZDE.


Kam o Vánocích

Vánoce jsou křesťanské svátky narození Ježíše Krista a proto byste v tomto období neměli vynechat návštěvu nějakého kostela, a to ať jste věřící, nebo ne, protože prostředí kostelů v zimním období nese tajemně klidnou a rozjímavou atmosféru. 

Církevní stavby a především kostely jsou rozeseté po celých Jizerkách. Vyberte si, který je vašemu srdci nejblíže a vydejte se během Vánoc objevovat jeho krásy a kouzlo. Mapu církevních staveb v Jizerkách najdete ZDE.

Přestože každý kostel, i ten nejmenší v malé vesničce, je zajímavý, je mezi nimi v Jizerkách jeden, jehož návštěvu byste rozhodně neměli vynechat. Bazilika Navštívení Panny Marie v Hejnicích je významné poutní místo. Obdivovat jeho krásu můžete každý den od 8:00 hod. do 17:00 hod. Zavítejte sem třeba na Půlnoční a odnesete si překrásný vánoční zážitek.
www.klasterhejnice.cz, farnost-hejnice-raspenava.netstranky.cz 

K Vánocům patří řada lidových zvyků - vánoční stromečky, koledy nebo například betlém. Jeden z úchvatných betlémů můžete navštívit ve Frýdlantu. Zdejší mechanický betlém se nachází v přízemí malého podstávkového domu v ulici Zahradní ve Frýdlantu. Je ručně vyřezávaný a z vetší části mechanický. Jeho autorem je místní rodák, Gustav Simon, který jej tvořil téměř celý život - 60 let. Betlém je během prosince otevřený denně kromě pondělí, vždy od 10 do 17 hodin (polední pauza 12 - 14 hodin). Vstupné činí 30 Kč dospělí a 15 Kč děti, studenti a senioři.
www.enjoyfrydlant.cz

A vydat se můžete také po stopách skla a bižuterie. Více ZDE.


Náhled pro tisk
Vytvořeno 6.12.2021 11:56:19 | přečteno 1131x | zakova.jana
load