Úvodní strana

Advent a Vánoce v Jizerkách

Tanvald zima M  Gál (2)

Čas Adventu a Vánoc má v Jizerkách nepochybně své kouzlo. Atmosféru nejkrásnějších svátků v roce dokresluje jedninečná příroda hor. Advent v Jizerkách začíná na mnoha místech rozsvícením vánočních stromů. Přestože v letošním roce neproběhla rozsvícení tradičně, krásu vánočních stromů můžete obdivovat při procházkách městy a vesnicemi. Advent v Jizerkách začíná na mnoha místech rozsvícením vánočních stromů s doprovodným kulturním programem. Období Vánoc je spojené s klidem, pohodou a sváteční atmosférou. Nechte se i vy zlákat vánočním rozjímáním a navštivte v Jizerkách kostely, zajděte na koncert, nebo se zúčastněte půlnoční mše. Taková půlnoční v zasněžené krajině hor má své jedinečné kouzlo ať už patříte mezi věřící, nebo hledáte jen to pravé místo k prožití kouzla Vánoc.


Tipy s kouzelnou adventní atmosférou

Liberec

Zavítejte v adventním čase do Liberce. Před libereckou radnicí můžete obdivovat krásu vánočního stromu, ale také originální Fialův pohyblivý betlém. Během prosince narazíte u náměstí také na farmářské trhy. Ty budou probíhat před NG Plaza u liberecké radnice, vždy od středy do soboty. 

Severočeské muzeum v Liberci představuje až do 13. února 2022 výstavu Design Vánoc?! Výstava prezentuje ozdoby současných designérů v pozadí ukázek historických přístupů k estetice tohoto dekorativního předmětu. Zajděte se potěšit tvarovou i materiálovou rozmanitostí tradičního dekorativního předmětu spojeného s Vánoci. Muzeum je otevřené denně kromě pondělí, od 10 do 19 hodin.

Jablonec nad Nisou

Nalaďte se na příjemnou předvánoční atmosféru v Jablonci nad Nisou během návštěvy Palace Plus. Najdete zde užitkové i dekorativní sklo, regionální výrobce bižuterie, ale také vánoční ozdoby! Palace Plus je centrum zážitků, které pořádá tvůrčí dílny i předvádění výroby. Otevřeno je od pondělí do pátku od 9:00 hod. do 17:00 hod. a v sobotu od 9:00 hod. do 12:00 hod.

Frýdlant

Na náměstí T. G. Masaryka ve Frýdlantu si můžete prohlédnout vánoční strom. Mnohé návštěvníky na tomto místě zaujme podobnost zdejší radnice s libereckou. Nejde o žádnou náhodu, ale o stavby rakouského architekta Franze Neumanna. Přestože frýdlantská radnice je o něco menší, než ta liberecká, neubírá jí to na kráse. Během Adventu můžete na radničním nádvoří obdivovat krásný vyřezávaný Betlém v životní velikosti. Jedná se o dřevěný betlém Tomáše Gärtnera z Jablonce nad Nisou, který již tradičně zdobí malé podium na radničním nádvoří. Každý rok zde přibyde nová postava. Kromě Ježiška, Panny Marie, Josefa a tří králů tu najdete i skupinu hudebníků, pastevce, deti i psa. Letošní novou figurou je ponocný a oslík, betlém již čítá 18 dřevěných soch. Betlém je přístupný každý všední den dle otevírací doby radnice a v sobotu dle otevírací doby Turistického informačního centra.

Ve Frýdlantu vznikla v letošním roce Betlémská stezka. Stezka vede po 48 místech Frýdlantem, na každém z míst najdete betlém, který je umístěný v okně, výloze či vývěsce. Stezku vytvořilo Město ve spolupráci s občany. Betlémy jsou nejrůznějších druhů - ručně vyráběné, papírové, dřevěné a další. V Turistickém informačním centru Frýdlant je k dostání plánek stezky s popisky.

Tanvald

K času Adventu a Vánoc patří koncerty. 26. prosince 2021 se v kostele sv. Petra a Pavla na Horním Tanvaldě uskuteční Svatoštěpánský benefiční koncert. Vystoupí Luděk Vele, sólista Opery Národního divadla, František Štěpán a Bohuslav Ledl. Vstupneky je možné zakoupit na portálu evstupenka.cz, koncert začíná v 15:30 hodin.


Kam o Vánocích

Vánoce jsou křesťanské svátky narození Ježíše Krista a proto byste v tomto období neměli vynechat návštěvu nějakého kostela, a to ať jste věřící, nebo ne, protože prostředí kostelů v zimním období nese tajemně klidnou a rozjímavou atmosféru. 

Církevní stavby a především kostely jsou rozeseté po celých Jizerkách. Vyberte si, který je vašemu srdci nejblíže a vydejte se během Vánoc objevovat jeho krásy a kouzlo. Mapu církevních staveb v Jizerkách najdete ZDE.

Přestože každý kostel, i ten nejmenší v malé vesničce, je zajímavý, je mezi nimi v Jizerkách jeden, jehož návštěvu byste rozhodně neměli vynechat. Bazilika Navštívení Panny Marie v Hejnicích je významné poutní místo. Obdivovat jeho krásu můžete každý den od 8:00 hod. do 17:00 hod. Zavítejte sem třeba na Půlnoční a odnesete si překrásný vánoční zážitek.
www.klasterhejnice.cz, farnost-hejnice-raspenava.netstranky.cz 

K Vánocům patří řada lidových zvyků - vánoční stromečky, koledy nebo například betlém. Jeden z úchvatných betlémů můžete navštívit ve Frýdlantu. Zdejší mechanický betlém se nachází v přízemí malého podstávkového domu v ulici Zahradní ve Frýdlantu. Je ručně vyřezávaný a z vetší části mechanický. Jeho autorem je místní rodák, Gustav Simon, který jej tvořil téměř celý život - 60 let. Betlém je během prosince otevřený denně kromě pondělí, vždy od 10 do 17 hodin. Vstupné činí 30 Kč dospělí a 15 Kč děti, studenti a senioři.
www.enjoyfrydlant.cz

A vydat se můžete také po stopách skla a bižuterie. Více ZDE.


Náhled pro tisk
Vytvořeno 6.12.2021 11:56:19 | přečteno 433x | zakova.jana
load