Úvodní strana

David Savický, náčelník horské služby Jizerské hory

První pomoc, organizace a provádění záchranných akcí v horském terénu, zajištění transportu zraněných a zajištění provozu záchranných a ohlašovacích stanic horské služby, to jsou činnosti, které jsou s Horskou službou bezpochyby spojovány. Horská služba vykonává ale činností daleko více. Informuje veřejnost o povětrnostních a sněhových podmínkách, provádí hlídkovou činnost i lavinová pozorování, nebo spolupracuje se záchrannými organizacemi. Náčelníkem Horské služby Jizerské hory je od 1. prosince 2020 David Savický, který působil od roku 2004 v Jizerských horách jako dobrovolný člen a poté jako profesionální záchranář. Ve svém volném čase se věnuje horolezectví, skialpinismu a nevynechá samozřejmě ani běžky.

Na úvod začneme s něčím ryze praktickým. Ve kterých případech a jakým způsobem si mohou lidé přivolat Vaši pomoc?

Telefonní číslo na Horskou službu je 1210. Pokud se na horách dostanete do potíží nebo jim chcete předejít, volejte toto číslo. Někdy je lepší zavolat dřív a možná zbytečně, než později spustit náročnou záchrannou akci.

Jak by se měl turista správně vybavit do hor? Co považujete za nutné vybavení v zimě, na jaře/na podzim a v létě?

Vybavení by mělo vyplynout z plánování dané aktivity. Obecné doporučení je mít s sebou náhradní oblečení, svačinu a nabitý mobilní telefon. Počasí nás může na horách zaskočit v kterémkoli ročním období, tak je dobré být připraven i na variantu, že se něco nepovede.

Horská služba sepsala Desatero zásad bezpečného chování při pohybu v horském terénu, které by měl každý dodržovat. Jak by se měl ale zachovat člověk, který v horách zabloudí a nebude mít u sebe funkční mobilní telefon?

Doporučujeme, aby o „vašich“ aktivitách někdo věděl (kamarád, příbuzný…). Jakou jste plánoval/la túru, kde se budete pohybovat a kdy se máte vrátit. Dobrým pomocníkem je aplikace Záchranka. V ní se dá použít Kniha túr, kde se zapíše plánovaná aktivita, cíl túry, předpokládaný návrat, kontaktní osoba.

K jakým zraněním nejčastěji v Jizerkách vyrážíte a který zásah byl pro Vás zatím ten nejnáročnější?

V průměru zasahujeme v Jizerských horách  zhruba u 1100 případů ročně. Z toho 700 zásahů je v zimním období. Nejčastěji zasahujeme v lyžařských areálech. Mezi nejnáročnější zásahy patří zcela jistě resuscitace v terénu a technické zásahy v součinnosti s Leteckou záchrannou službou Libereckého kraje.

Jakou výbavu s sebou nosí horský záchranář?
Záchranář má ve službě osobní batoh obsahující základní zdravotní vybavení jako jsou obvazy, krytí, desinfekce, dlahy,…. V autě zdravotnickou tašku pro náročnější zásahy, jejíž součástí je například defibrilátor, ambuvak, kyslíková láhev, batoh na technické zásahy a nosítka na transport.
Náhled pro tisk
Vytvořeno 4.5.2023 21:35:46 | přečteno 922x | zakova.jana
load