První pomoc, organizace a provádění záchranných akcí v horském terénu, zajištění transportu zraněných a zajištění provozu záchranných a ohlašovacích stanic horské služby, to jsou činnosti, které jsou s Horskou službou bezpochyby spojovány. Horská služba vykonává ale činností daleko více. Informuje veřejnost o povětrnostních a sněhových podmínkách, provádí hlídkovou činnost i lavinová pozorování, nebo spolupracuje se záchrannými organizacemi. Náčelníkem Horské služby Jizerské hory je od 1. prosince 2020 David Savický, který působil od roku 2004 v Jizerských horách jako dobrovolný člen a poté jako profesionální záchranář. Ve svém volném čase se věnuje horolezectví, skialpinismu a nevynechá samozřejmě ani běžky.
Telefonní číslo na Horskou službu je 1210. Pokud se na horách dostanete do potíží nebo jim chcete předejít, volejte toto číslo. Někdy je lepší zavolat dřív a možná zbytečně, než později spustit náročnou záchrannou akci.
Jak by se měl turista správně vybavit do hor? Co považujete za nutné vybavení v zimě, na jaře/na podzim a v létě?
Vybavení by mělo vyplynout z plánování dané aktivity. Obecné doporučení je mít s sebou náhradní oblečení, svačinu a nabitý mobilní telefon. Počasí nás může na horách zaskočit v kterémkoli ročním období, tak je dobré být připraven i na variantu, že se něco nepovede.
Horská služba sepsala Desatero zásad bezpečného chování při pohybu v horském terénu, které by měl každý dodržovat. Jak by se měl ale zachovat člověk, který v horách zabloudí a nebude mít u sebe funkční mobilní telefon?
Doporučujeme, aby o „vašich“ aktivitách někdo věděl (kamarád, příbuzný…). Jakou jste plánoval/la túru, kde se budete pohybovat a kdy se máte vrátit. Dobrým pomocníkem je aplikace Záchranka. V ní se dá použít Kniha túr, kde se zapíše plánovaná aktivita, cíl túry, předpokládaný návrat, kontaktní osoba.
K jakým zraněním nejčastěji v Jizerkách vyrážíte a který zásah byl pro Vás zatím ten nejnáročnější?V průměru zasahujeme v Jizerských horách zhruba u 1100 případů ročně. Z toho 700 zásahů je v zimním období. Nejčastěji zasahujeme v lyžařských areálech. Mezi nejnáročnější zásahy patří zcela jistě resuscitace v terénu a technické zásahy v součinnosti s Leteckou záchrannou službou Libereckého kraje.
Jakou výbavu s sebou nosí horský záchranář?