Úvodní strana

Jablonecko

Bedřichov a Josefodolská přehrada letecky, M  Bajer (2)

Centrem a největším městem regionu je Jablonec nad Nisou. Nachází se na severu Čech v nadmořské výšce okolo 500 m n. m. Rozkládá se uprostřed zeleně v kotlině tvořené říčkou Nisou a má téměř čtyřicet pět tisíc obyvatel.  Je městem sportu, turistiky, skla a bižuterie a také branou do Jizerských hor. To vše pouhou hodinu cesty autem z Prahy. Oblíbeným turistickým centrem je horská obec Bedřichov. V létě je rájem turistů a cyklistů, v zimě vyznavačů sjezdového a běžeckého lyžování. K návštěvě Bedřichova můžete využít jak zdejší parkoviště, ale také pravidelné autobusové linky MHD z Liberce a Jablonce nad Nisou. Turisticky méně navštěvované, ale o to více komorní, jsou další obce v okolí. Nová Ves nad Nisou nabízí nenáročné procházky s malebnými výhledy k rozhledně Nisanka a k pramenu Nisy, zdatnější si mohou vyběhnout na nedalekou rozhlednu Černá studnice.  Městečko Lučany nad Nisou s obcemi Jindřichov a Horní Maxov je východiskem k rozhlednám Bramberk a Slovanka. Nedaleké Rádlo, Rychnov u Jablonce nad Nisou a Pulečný spojují Jizerské hory a Český ráj. Rychnov navíc leží na železniční trati Liberec-Pardubice, a proto je důležitým dopravním uzlem. Maršovice a Dalešice otevírají překrásné výhledy na celý subregion – od Jizerských hor, přes Ještěd až po Český ráj. Oblíbené jsou především u cyklistů.


Za sklem

Výroba skla a bižuterie proslavila region v minulosti v Čechách i v zahraničí. Její historii, ale i současnost zachycuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, kterénemá v naší zemi obdoby. Své rozsáhlé sbírky prezentuje ve stálých expozicích Kouzelný svět bižuterie a Čarovná zahrada. Součástí muzea je i Památník sklářství v Jizerských horách na Kristiánově, který mapuje místní sklářskou historii. Tradičně druhý týden v září na svátek Marie se zde koná Sklářská slavnost (někdy nazývaná také Mariánská pouť). Z památníku se můžete vydat také Cestou Jizerskohorských sklářů zpět do Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou (nebo opačným směrem). Propojuje významná místa spojená s místní sklářskou tradicí. www.msb-jablonec.cz

Každoročně druhý týden v srpnu se koná v centru Jablonce velká prodejní výstava Křehká krása, www.krehkakrasa.cz. Kromě nákupu skla a bižuterie od místních výrobců můžete zhlédnout i módní přehlídky českých královen krásy. Ve městě a okolí se nachází mnoho výrobců i obchodů s bižuterií. Některé firmy nabízejí exkurze a tvořivé dílny. Jejich výčet naleznete na www.jablonec.com         

Za vodou

Jablonecká přehrada je celoroční oázou odpočinku pro celé město. Jde o unikátní technickou památku vybudovanou na začátku 20. století k ochraně před povodněmi. V létě slouží ke koupání a vodním sportům. Podél první nádrže vede in-line dráha a nenáročná cyklostezka, kolem celé soustavy tří nádrží vede stezka pro pěší i kola. Nechybí dětská hřiště a občerstvení. Přehrada je východiskem turistických a cyklistických tras do Jizerských hor. V zimě láká zamrzlá plocha k bruslení. V nedalekém sportovním areálu Břízky jsou upravené běžkařské tratě s napojením do Jizerek. Právě zde trénují jablonečtí biatlonisté, kteří reprezentují naše město na sportovních akcích v ČR i v zahraničí.

Naproti přehradě se nachází krytý bazén. Nabízí dráhy pro kondiční plavání, brouzdaliště pro děti, rekreační bazén a tobogány. Samozřejmostí jsou sauny, pára, masáže. V létě je k dispozici sluneční louka a plážový volejbal.

Za koupáním můžete vyrazit i do okolí Jablonce. Přírodní koupaliště „Dolina“ v Bedřichově je oblíbeným zastavením pro jednotlivce i rodiny s dětmi, a to na dosah od centrálního parkoviště a zastávky MHD. Přilehlý lanový park nabízí vyžití v korunách stromů, potok napájející malou přehradu naproti koupališti ocení v parném létě i pejsci. Vzdálenější Vodní nádrž Bedřichov (nazývána také Bedřichovská přehrada nebo Přehrada na Černé Nise), je nejvýše položenou v Jizerských horách. Její tmavě zbarvená voda z místních rašelinišť příjemně osvěží, počítejte ale s bahnitým podložím. Další přírodní koupaliště najdete v městečkách Rychnov u Jablonce nad Nisou a Lučany nad Nisou. Máte-li s sebou pejska, koupat ho můžete zde: 

  1. 2. a 3. nádrž jablonecké přehrady, v první nádrži zákaz koupání psů od června do srpna viz městská vyhláška
  2. Bedřichov – malá přehrada u startu Jizerské 50 (poblíž centrálního parkoviště)
  3. Vodní nádrž Bedřichov (Přehrada na Černé Nise)

Za dalekými výhledy

Jizerské hory jsou krajem rozhleden. Místní žula se nabízela jako snadno dostupný materiál a na počátku 20. století z ní bylo postaveno mnoho rozhleden, které zdobí Jizerky dodnes. Za Jablonecko jmenujme Černou Studnici, Bramberk, Proseč, Královku a Kopaninu. Nejstarší železnou rozhlednou v Čechách je Slovanka, naopak k nejmladším se řadí Nisanka, telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou v obci Nová Ves a dřevěná rozhledna Císařský kámen nad obcí Rádlo. Krásný pohled na centrum města Jablonce nad Nisou je v létě i z věže radnice.

Za poznáním z Jizerek do Českého ráje

Kromě značených turistických cest můžete putovat za poznáním po Naučné stezce Jany a Josefa V. Scheybalových. Nese jméno významných místních národopisců stejně jako dům s výstavními prostory v Kostelní ulici v Jablonci nad Nisou, kde stezka začíná. Má celkem 25 zastavení a tvoří ji dvě části. První, 12,5 km dlouhá, vás zavede do nedalekého Rychnova a přes Pelíkovickou hřebenovku na kamennou rozhlednu Kopanina. Za stoupání budete odměněni nádhernými výhledy na panorama Jizerských hor, Ještědsko-kozákovského hřbetu a Českého ráje. Z rozhledny můžete sejít do obce Pulečný a vrátit se městským autobusem zpět do Jablonce. Pokud půjdete dále, objevíte zříceninu hradu Frýdštejn, malebné Vazovecké údolí s vývěrovou jeskyní Bartošova Pec a roubený Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova, jedinečnou památku lidové architektury v údolí Jizery. Stezka je vhodná pro pěší, cyklisty i kočárky.

Po stezce ELDORÁDLO

Vydejte se do nedaleké obce Rádlo a Milíře na procházku svěží podhorskou krajinou. Čeká na vás dvanáctero inspirativních zastavení, legenda o Johannu Rádlovi a procházka lesem s veverkou Bertou. Milovníci přírody jistě ocení přírodní památku Rádlo s naučnou stezkou, významný mokřad ČR rozkládající se podél Rádelského potoka. To vše jen 6 km jižně od Jablonce.

www.radlo.cz

Za Faustem Jizerských hor

K Jizerským horám se vážou záhady a legendy. Jednou z tajemných postav byl Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Žil v 18. století a pro své výjimečné léčitelské schopnosti byl často nazýván severočeským Faustem nebo také černokněžníkem z Jizerských hor. Traduje se, že upsal ďáblu svou duši výměnou za to, že bude schopen vyléčit jakoukoliv nemoc. V obci Krásná u Pěnčína je mu věnováno muzeum v opraveném podstávkovém domě zvaném Burg. Jedná se o jednu z největších roubenek v Čechách z pol. 18. století.  https://www.pencin-zittau.eu/

Modré putování za zázračnou vodou

Dětská stezka v Bedřichově vznikla na základě tradovaných pověstí, jež se uchovaly až dodnes. Zavede vás na místa známá, ale přitom tajemná. Putování vede po skleněných znameních z kamínků od infocentra (kde obdržíte hrací kartu s mapou) za Hotel Jelínek k soše a křeslu víly Izeríny, dále po sjezdovce na Vysoký hřeben až k léčivé studánce a na skálu Trniště. Odsud se můžete vracet zpět k informačnímu centru, kde na vás čeká odměna.

www.vilaizerina.cz.

Mravenčí stezkou

NS věnovaná dětem představuje zvířátka žijící v Jizerských horách. Vede od informačního centra v Bedřichově kolem Lesní chaty až k rozhledně Královka nebo Prezidentské chatě. Měří 1,5 km a děti díky ní zvládnou strmý výstup k rozhledně hravou formou.

www.bedrichov.cz

Stezka k Viklanu

Stezka za tajemstvím bedřichovského viklanu měří 1 km a začíná na centrálním parkovišti. Zde v bufetu nebo v infocentru získáte hrací kartu, v infocentru na závěr odměnu.  www.bedrichov.cz.

Bedřichovské výhledy

Dva výletní okruhy v celkové délce 9 km propojují nejzajímavější místa Bedřichova s využitím turistických tras za pomoci 17 informačních tabulí.

www.bedrichov.cz

Za sněhem

Jizerské hory jsou  rájem sjezdového a běžeckého lyžování. Sjezdovky se nacházejí snad na každém větším kopci a dnes už je většina z nich uměle zasněžovaná. Nejznámější je Skiaréna Jizerky. Zahrnuje areály v Bedřichově, na Severáku a na Tanvaldském Špičáku. Nabízí svahy všech obtížností, dětské vleky, lyžařskou školu, půjčovny, servis a kompletní zázemí pro rodiny s dětmi. Bonusem jsou skibusy mezi jednotlivými areály. Z dalších svahů jmenujme Ski areál Bedřichov - U vodárny, který jako jediný nabízí také tzv. snowtubing - jízdu na speciální nafukovací duši sněhovým korytem, lyžařské vleky v Lučanech, ve Smržovce, z nezasněžovaných pak vlek na Dobré Vodě, v Nové Vsi a v Zálesí v Rychnově u Jablonce nad Nisou.

Vyznavači běžeckého lyžování v Jizerských horách využívají téměř 200 km bílé stopy. Víte, že úprava tratí Jizerské magistrály má v Čechách nejdelší historii? Začala již v roce 1984 a nástupním místem není jen Bedřichov. Můžete vyrazit z méně frekventovaných míst jako je Oldřichov v Hájích, Horní Polubný, Desná nebo Martinské údolí v Kořenově. Několik běžeckých koleček se nachází i kolem Jablonce - nejbližší je v Břízkách u jablonecké přehrady, za dobrých sněhových podmínek najdete upravované a mnohem méně navštěvované tratě i kolem Rádla, Rychnova u Jablonce, Smržovky nebo Nové Vsi. www.jizerskaops.cz.


Jablonecko

M  Drahoňovský

M Drahoňovský

 
Mravenčí stezka Bedřichov1

Mravenčí stezka Bedřichov1

 
Muzeum skla foyer (2)

Muzeum skla foyer (2)

 
Kristianov 04, foto Martin Koubek

Kristianov 04, foto Martin Koubek

 
Mravenčí stezka Bedřichov

Mravenčí stezka Bedřichov

 
Viklan Bedřichov (2)

Viklan Bedřichov (2)

 
Koupaliště Bedřichov

Koupaliště Bedřichov

 
Kittelův dum, autor: Lukáš Wisla

Kittelův dum

 
Bramberk

Bramberk

 
Vodní nádrž Mšeno, Jablonec nad Nisou, autor: Milan Bajer

Vodní nádrž Mšeno, Jablonec nad Nisou

 
G&B beads, autor: Matyáš Gál

G&B beads

 
G&B beads, autor: Matyáš Gál

G&B beads

 
Hotel Rehavital, VitalSpa, autor: Hotel Rehavital

Hotel Rehavital, VitalSpa

 
 
Náhled pro tisk
Vytvořeno 30.7.2020 16:18:32 | přečteno 7704x | denisa.merenusova
load