Úvodní strana

Jizerky z ptačí perspektivy

Vyhlídka Špička, autor: Matyáš Gál

Nejkrásnější pohled na podzimní Jizerky je z rozhleden a vyhlídek. Rozhlednami jsou Jizerky doslova poseté, rozhodně tedy máte z čeho vybírat. Procházky k rozhlednám vás navíc zavedenou na mnohá zajímavá místa zdejší přírody.

Smrk

Na nejvyšší hoře české části Jizerek se nachází 23 metrů vysoká ocelová rozhledna, která je celoročně přístupná. Za příznivého počasí se vám odtud naskytne dech beroucí výhled do okruhu 150 kilometrů a vedle Jizerek tak můžete pozorovat Krkonoše, Lužické hory, Ještěd i Bezděz. 

Štěpánka

Nejstarší rozhledně v Jizerkách je přezdíváno "Královna Jizerských hor". Osmiúhelníkový tvar rozhledny nabízí výhled na Jizerské hory i Krkonoše, Lužické hory, Český ráj i České Středohoří. Na tuto jedinečnou stavbu můžete vystoupat po celý rok.

Slovanka

Rozhledna s dalším nej je rozhledna Slovanka. Jedná se o nejstarší železnou rozhlednu v Čechách, je volně celoročně přístupná. Uchvátí vás především svou architekturou.

Rozhledny, které voní dřevem

Trojice dřevěných rozhleden je rozeseta po celých Jizerkách. Neobvyklý tvar tubusu má rozhledna v Heřmanicích, místní ji označují jako okurka, je přístupná celoročně. Neobvyklou stavbou je také Císařský kámen, ocelová konstrukce rozhledny je pokrytá dřevem, také sem se dostanete po celý rok. Poslední dřevěnou rozhlednou je Světlý vrch, stavba má pravidelný půdorys osmiúhelníku a vyhlídková plošina připomíná ptačí hnízdo, výhledem se můžete kochat celý rok.

Kamenné krásky

Šestice dalších rozhleden byla postavena z kamene. Tanvaldský Špičák je rozhledna z roku 1909, ke které se dostanete pohodlně lanovkou. Je přístupná celoročně, stejně jako rozhledna Černá Studnice, Proseč, nebo Královka. V letní sezóně pak můžete vystoupat na rozhlednu Bramberk (září a říjen otevřeno víkendy a svátky), nebo cihlovou-kamennou Frýdlantskou rozhlednu (září otevřeno víkendy a svátky). 

Oslavenci roku 2023

V letošním roce slaví svá výročí 3 jizerskohorské rozhledny. Vedle rozhledny na Smrku, která slaví své dvacetiny, slaví také stavba Maják Járy Cimrmana. V Jizerkách stojí už celých deset let a láká všechny příznivce všeuměla Járy Cimrmana. Významné jubileum je spojeno se stavbou známou široko daleko, i za hranicemi našeho státu. V letošním roce uběhlo už 50 let od otevření horského vysílače Ještěd. Ikonická stavba Karla Hubáčka ve tvaru rotačního hyperboloidu je dominantou nejenom Liberce, ale celého kraje.

Liberecká výšina

Krásná stavba z počátku 20. století vznikla díky textilnímu továrníkovi Heinrichu Liebiegovi. Svým exteriérem připomíná středověký hrad. Vystoupat na vrchol Liberecké výšiny můžete celoročně.

Nisanka

Rozhledna byla otevřena v roce 2007 a stojí na Novoveském vrchu. Během podzimu můžete Nisanku navštívit v září od středy do neděle a v říjnu o víkendech a během svátku.

Petřín

Svého znovuotevření se v letošním roce dočkala vyhlídková věž Petřín. Zdolávat rovnou stovku schodů můžete po celý rok.

Vyhlídka Špička

Jedinečnou stavbou svého druhu je vyhlídka Špička na Malém Špičáku. Špička stojí v místě, kde v minulosti začínala Tanvaldská bobová dráha, což inspirovalo autory ke vzhledu objektu. Vyhlídka připomíná bob. Rozhlednu navrhli architekti z libereckého ateliéru Mjölk. Vyhlídka je celoročně přístupná.

Skalní vyhlídky

O další nezapomenutelné výhledy do krajiny se postarají mnohé skalní vyhlídky v Jizerkách. K těm nejznámějším patří skalní vyhlídky v Jizerskohorských bučinách. Cesta za těmito výhledy je však mnohdy náročnější a daleko složitější, než na snadno přístupné rozhledny. Zvažte tedy své síly a schopnosti, dobře se na cestu vybavte a dbejte své opatrnosti. 

Tipy na výlety po skalních vyhlídkách v Jizerskohorských bučinách najdete ZDE.

Jizerky z ptačí perspektivy

Černá Studnice, autor: Matyáš Gál

Černá Studnice

 
Brambert, autor: Matyáš Gál

Brambert

 
Štěpánka, autor: Matyáš Gál

Štěpánka

 
Proseč, autor: Matyáš Gál

Proseč

 
Liberecká výšina, autor: Matyáš Gál

Liberecká výšina

 
Frýdlantská rozhledna, autor: Matyáš Gál

Frýdlantská rozhledna

 
Nisanka, autor: Matyáš Gál

Nisanka

 
Maják Járy Cimrmana, autor: Matyáš Gál

Maják Járy Cimrmana

 
Smrk, autor: Matyáš Gál

Smrk

 
Slovanka, autor: Matyáš Gál

Slovanka

 
 
Náhled pro tisk
Vytvořeno 18.9.2023 21:30:52 | přečteno 98x | zakova.jana
load