Úvodní strana

Jizerská magistrála

70 Matoušková Michaela

Velkým lákadlem pro každého nadšence lyžování je bílá stopa Jizerské magistrály. První úpravy tras byly zahájeny již v roce 1984. Pořadatelé Jizerské 50 tehdy chtěli pro účastníky závodu zajistit tréninkové tratě po celou zimní sezónu a tak se začalo s upravováním stop pro širokou veřejnost. Od roku 1999 stojí za úpravou stop Jizerská, obecně prospěšná společnost, která pro letošní zimní sezónu plánuje upravovat až 250 kilometrů tras. Přožijte zimní Jizerky ve stopách Jizerské magistrály a budete mít každý rok důvod vracet se zpět!


Do 250 kilometrů běžeckých stop můžete nastoupit z 23 různých nástupních míst nacházejících se na Jablonecku, Liberecku, Tanvaldsku i Frýdlantsku. S výjimkou nástupních míst Bedřichov - Hájovna a Jizerka - hraniční přechod jsou všechna nástupní místa s možností parkování na oficiálních či soukromých parkovištích. Největší kapacitu parkovacích míst mají nástupní místa Bedřichov - Maliník a Bedřichov - Centrální parkoviště. Přehled všech nástupních míst je ZDE.

Stopa Jizerské magistrály vás zavede do samotného srdce hor, užijete si zde klid, ticho a třpyt sněhové pokrývky. Uvidíte, že všechna místa, která pokryje sníh, dostanou novou obdivuhodnou pohobu a atmosféru. Dokonalost každé sněhové vločky vás naprosto uchvátí a dojme. Z Jizerské magistrály si odvezete dokonalý zážitek!

Díky úzké spolupráci provozovatelů tratí na české a polské straně Jizerek a také v Krkonoších můžete využít pohodlných přechodů do běžeckých tras sousedících s Jizerskou magistrálou. Na běžkách se tak bez problémů dostanete až do Krkonoš či sousedního Polska. 

Před příjezdem na nástupní místo Jizerské magistrály vám doporučujeme osvěžit si pravidla pohybu ve stopě. Běžecké lyžování stejně jako pěší turistika má v horách svá pravidla a není na škodu si je zopakovat. Trasy magistrály jsou voleny tak, aby uspokojily potřeby turistů i sportovců. Protože se nacházejí v chráněné krajinné oblasti, tak zde platí pravidlo pohybu pouze po značených trasách. Opravdu nemusíte mít obavy, že byste minuli nějakou jizerskohorskou zajímavost. Jizerská magistrála vás provede například kolem vodních nádrží Souš, Josefův Důl či Bedřichov. A vynechat nemusíte ani návštěvu turisticky oblíbené Protržené přehrady, která vám připomene, jak mocná dovede být příroda a co dokáže napáchat, když člověk udělá chybu. Proto mějte k přírodě respekt, užívejte si její krásy a dodržujte pravidla chování v přírodě. Jedině tak zachováme toto jedinečné dědictví i budoucím generacím. 

Jedním z oblíbených nástupních míst Jizerské magistrály je stadion v Bedřichově. Ze stadionu můžete vyrazit mimo jiné také na “Pětku” - 5 km dlouhý běžkařský okruh, jehož historie sahá až do roku 1976. Můžete tady ale také sáňkovat a užít si pohodové odpoledne se svými dětmi.


Důležité informace:

  • Horská služba - uložte si do svých mobilních telefonů kontakt na Horskou službu s nepřetržitým provozem! +420 1210


Jak podpořit Jizerskou magistrálu?

Upravit najednou celou lyžařskou magistrálu trvá čtyřem profesionálním řidičům osm až deset hodin. Během sezóny najezdí všichni tisíce kilometrů a v rolbách stráví dohromady přes tisíc hodin. Bez sponzorů, příspěvků měst a obcí, ale ani bez lyžařů se Jizerská magistrála neobejde. Pokud chcete přispět na provoz Jizerské magistrály, máte několik možností. Přispět můžete pomocí jednorázové DMS nebo trvalé DMS, vložením libovolné částky na účet veřejné sbírky nebo zakoupením samolepek a odznaků.

Jednorázová DMS v hodnotě 30, 60 nebo 90 Kč 
Zprávu ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 odešlete na číslo 87 777.

Trvalá DMS v hodnotě 30, 60 nebo 90 Kč
Zprávu ve tvaru DMS TRV MAGISTRALA 30 nebo DMS TRV MAGISTRALA 60 nebo DMS TRV MAGISTRALA 90 odešlete telefonní číslo 87 777 a každý měsíc vám bude odečtena zvolená částka DMS.

Vložení libovolné částky na účet veřejné sbírky
Účet je veden u ČSOB, a.s. Poštovní spořitelna a jeho číslo je 255 899 476 / 0300. Pokud do zprávy pro příjemce uvedete souhlas s uveřejněním, bude Vaše jméno přidáno na seznam podporovatelů Jizerské magistály. Na zaslanou částku Vám na požádání bude vystaveno potvrzení.

Další podrobné informace k možnostem finanční podpory Jizerské magistrály najdete ZDE.
Náhled pro tisk
Vytvořeno 6.12.2021 11:54:12 | přečteno 4011x | zakova.jana
load