„Naše kořeny se proplétají mezi balvany povalujícími se na strmých svazích severního úbočí Jizerských hor. Naše koruny se vypínají až do výšek skalních výběžků a vyhlídek. Tvoříme národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny, jednu z nejzachovalejších částí hor a významný ekosystém smíšeného lesa s převahou buků. Jsme přírodní památkou UNESCO.”
Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny se nachází na severních svazích Jizerek a zabírá plochu zhruba 950 ha. Díky svému svažitému terénu zde člověk svých stop příliš nezanechal a smíšený lesní porost a ekosystém tvoří jedno z nejzachovalejších přírodních míst hor. V červenci 2021 byly dvě jádrové části, Poledník a Štolpich, zapsány mezi přírodní památky UNESCO. Lokalita světového dědictví UNESCO a její ochranné pásmo zabírají plochu 634 ha.
V celé oblasti národní přírodní rezervace je dovoleno chodit pouze po vyznačených turistických trasách. Návštěva bučin je vhodná s výjimkou Viničné cesty (pěší i cyklo) pouze pro pěší turisty. Zajímavostí rezervace jsou kromě zachovalých lesních porostů také skalní útvary nejrůznějších tvarů, skalní vyhlídky poskytující romantické výhledy do okolí, vodopády na horských potůčcích nebo pomníčky připomínající nejrůznější události
Štěstí přeje připraveným a před výletem do bučin není radno nic podcenit. Nezapomeňte, že vás čeká poměrně náročná cesta a svažitý terén hor. Připravte se!
Jizerskohorské bučiny jsou součástí hor, jedná se o jedinečně zachovalý kus přírody a proto vás jistě nepřekvapí, že k výletu do bučin doporučujeme využít především veřejnou dopravu. Zdatného turistu jistě nějaký kilometr cesty navíc nezaskočí a navíc tím prospějete přírodě Jizerek celkově. Dostat se do hor můžete jak vlakem, tak i autobusem, stačí si vybrat. Připravili jsme pro vás přehled zastávek, které jsou nejblíže Jizerskohorským bučinám. Konkrétní spojení si můžete vyhledat v jízdních řádech pro vlaky i autobusy.
Objevte kouzlo bučin a poznejte tuto část hor na naučných stezkách. První z nich vám představí přírodní krásy oblasti, druhá přiblíží část historie spojené s frýdlantským výběžkem - kdysi tu bývala rozsáhlá Clam-Gallasovská obora, kterou dodnes připomínají žulové sloupce.
Pro oblast Jizerskohorských bučin jsou typické skalní útvary, skalní vyhlídky a vodopády na horských potocích. Většina z těchto zajímavostí se nachází na území, které je přírodní památkou UNESCO. Podívejte se na tipy, které nesmíte při návštěvě bučin opomenout.
Podzim v bučinách je okouzlující. Zlatavě hnědé listí buků pokryje celou krajinu, babí léto se slunečními paprsky dopadajícími na žulové balvany je dechberoucí. Pod nohama šustí čerstvě spadané listí, ve vzduchu je cítit jeho vůně. Když babí léto pomine, začne krajinou prostupovat chlad a mlhy. Atmosféra jizerského frišna je tajemná a nezapomenutelná.
Užijte si výlet do jedinečné části Jizerek - Jizerskohorských bučin!