Úvodní strana

Když vás zastihne nevlídné počasí

Galerie (1)

K jaru i podzimu v Jizerkách patří deštivé počasí, to vás však může zastihnout i v létě. Vyberte si z našich tipů, jak strávit deštivé letní dny a prožít toho co nejvíce!


Milovníky historie a umění jistě nadchne řada muzeí a galerií, které je možné v Jizerkách navštívit. Poznejte místní historii, řemesla, technické památky i umělecká díla! Zábavu pro děti i dospělé najdete v zábavních parcích. Navštivte supermoderní science centrum s Planetáriem, vydejte se mezi dinosaury, nebo vyzkoušejte některou z únikových her! A pokud si nechcete nechat ujít letní radovánky ani v dešti, navštivte kryté bazény a aquapark.

Oblastní galerie Liberec

Výtvarné umění můžete obdivovat v páté největší galerii České republiky - Oblastní galerii Liberec. Sídlí v překrásné budově bývalých městských lázní a spravuje sbírku s více než 21 000 uměleckých děl. V galerijní sbírce najdete obrazy, grafiky, kresby, plastiky i historické předměty. Setkáte se zde také s krátkodobými výstavami, které se orientují především na uměleckou tvorbu v regionu a umění českých Němců.

Zavítejte do světa umění a nadchněte se budovou bývalých městských lázní! Otevřeno je denně mimo pondělí a každý čtvrtek můžete využít vstup do galerie zdarma.

Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou

Seznamte se s typickými produkty Jizerských hor a zavítejte do města skla a bižuterie - Jablonce nad Nisou. V centru města se nachází Muzum skla a bižuterie. Jedná se o hlavní budovu muzea, druhou část expozice najdete ve sklářské osadě Kristiánov v Bedřichově.

Hlavní budova Muzea skla a bižuterie představuje celý historický vývoj jablonecké bižuterie. Páté patro prezentuje příběh skla od starověku po současnost. Seznámíte se s bižuterními kameny, skleněnými perlemi i perličkami, skleněnými knoflíky, kovovou bižuterií a sklářstvím v regionu. Muzeum nabízí prohlídku pomocí hlasového průvodce. Audioprůvodci jsou k zapůjčení v muzejní pokladně, nahrávku si však můžete stáhnout i do svých chytrých telefonů.

Expozice Kristiánov představuje sklářskou osadu v době její největší slávy. Sklářská tradice tu sahá do poloviny 70. let 18. století, kdy sklářský podnikatel Johann Leopold Riedel vystavěl sklárnu. Součástí expozice jsou repliky historických předmětů a interaktivní prvky, které vás seznámí s typickými výrobky zdejší sklárny. Od Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se můžete na Kristiánov dostat po naučné stezce Cestou jizerskohorských sklářů.

Zážitková expozice Wow! World of wonders / Svět zázraků ve skleněné přístavbě muzea vás zavede do období Vánoc, prezentuje totiž vánoční ozdoby.

Pokud vás nadchlo sklářství všeobecně, můžete objevovat tuto jedinečnou českou tradici v celém Kříšťálovém údolí. Křišťálové údolí zahrnuje oblasti Máchův kraj, Lužické hory, Jizerky, Krkonoše a Český ráj. Objevte kouzlo skla a poctivost sklářského řemesla nejenom v Jizerkách!

Muzeum výroby hraček Detoa Albrechtice

Detoa je největším a nejstarším výrobcem dřevěných hraček, komponentů do společenských her, dřevěných perliček a pianinových a klavírových mechanik v České rebuplice. Hračky z této výrobny jsou určeny převážně nejmenším dětem. A proto na technologii procesu výroby je dbáno s největší pozorností. Hračky vyhovují aktuálním evropským požadavkům a mezinárodnímu standardu bezpečnosti. A tak suvenýr a dárek z cest po Jizerkách je pro ty nejmenší jasný!

Pokud vás výroba hraček zaujala, zajděte na exkurzi výroby s více než stodesetiletou tradicí. Prohlídka v Muzeu výroby hraček zabere přibližně hodinu a seznámí vás s celým výrobním procesem. Závěr exkurze vás zavede do podnikové prodejny, kde si můžete zakoupit výrobky. Exkurzi výroby hraček je doporučeno objenat předem.

V podnikové prodejně firmy Detoa můžete navštívit i kreativní dílnu a pustit uzdu své fantazii. Ke vstupu do dílny stačí zakoupení sáčku s různými komponenty, ze kterých si vytvoříte svou originální hračku.

Navštivte místo, odkud si můžete odvézt svůj vlastní originální výrobek i krásné české hračky. Udělejte radost těm nejmenším a zavzpomínejte s rodinou na své dětství!

Státní hrad a zámek Frýdlant

Perlou jizerského podhůří je Státní hrad a zámek Frýdlant. Je jedinečný svou historií, architekturou, bohatě vybavenými interiéry a v letošním roce také spoustou novinek. Od ledna je objekt pod vedením nového kastelána!

V letošním roce si můžete vybírat hned z několika prohlídkových okruhů a zaměřit se na to, co je vašemu srdci nejbližší. První okruh Frýdlantský hrad vás zavede do nejstarší části komplexu vybudovaném na čedičové skále. Seznámíte se s bohatou historií objektu a zavítáte do impozantní- ho rytířského sálu s rodovou galerií Gallasů a Clam-Gallasů. Prohlédne- te si hodovní síň, zbrojnici a velkou sbírku zaměstnaneckých uniforem. Druhý okruh Frýdlantský zámek vám představí historii posledních majitelů Clam-Gallasů a nadchne bohatým vybavením interiérů. K největším lákadlům trasy patří kuchyně, Velká jídelna, Erbovní sál, dámské patro s dlouhou enfiládou, ojedinělá zámecká koupelna a překrásná zá- mecká kaple. Každá z těchto tras trvá 60 minut.

Pro nejmenší návštěvníky je připravená Dětská prohlídka, která děti seznámí jednoduchou formou s chodem zámku, vysvětlí, na co byl erb, kdo na zámku sloužil a bydlel a zavede je do Kastelánského křídla. Chy- bět samozřejmě nemůže ani bohatě vybavený dětský pokoj s hračkami zámeckých dětí. Milovníci zbraní si přijdou na své na okruhu Zbraně, zbroj a rytíři. Prohlídka vás zavede do velké hradní zbrojnice a představí zbraně od pozdního středověku, až po devatenácté století, včetně zbra- ní z Orientu. Prohlídka končí návštěvou hradní věže s možností vyhlídky na město a panorama Jizerek.

Čekání na začátek prohlídky si od letošního roku můžete zpříjemnit po- znáváním venkovních prostor komplexu. Nově je totiž volně přístupné nádvoří zámku, rytířská stezka i Valdštejnská vyhlídka. V pojízdné kavárně na zámeckém nádvoří si můžete dát kávu nebo třeba palačinku a nechat se unášet na vlně pohody v takto okouzlujícím prostředí.

Navštivte klenot Jizerek, jehož hradní věž kdysi sloužívala jako maják na obchodní stezce vedoucí z Čech, přes kdysi těžko průchozí Jizerky, až do Lužice!


Když vás zastihne nevlídné počasí

Fýdlant zámek, autor: Matyáš Gál

Fýdlant zámek

 
Kristianov 04, foto Martin Koubek

Kristianov 04, foto Martin Koubek

 
MSB expozice foto Jiri Jiroutek (6)

MSB expozice foto Jiri Jiroutek (6)

 
MSB expozice foto Jiri Jiroutek (3)

MSB expozice foto Jiri Jiroutek (3)

 
Liščí bouda (49)

Liščí bouda (49)

 
 
Náhled pro tisk
Vytvořeno 12.7.2021 18:06:19 | přečteno 535x | denisa.merenusova
load