Úvodní strana

Když vás zastihne nevlídné počasí

Galerie (1)

K jaru i podzimu v Jizerkách patří deštivé počasí, to vás však může zastihnout i v létě. Vyberte si z našich tipů, jak strávit deštivé letní dny a prožít toho co nejvíce!


Milovníky historie a umění jistě nadchne řada muzeí a galerií, které je možné v Jizerkách navštívit. Poznejte místní historii, řemesla, technické památky i umělecká díla! Zábavu pro děti i dospělé najdete v zábavních parcích. Navštivte supermoderní science centrum s Planetáriem, vydejte se mezi dinosaury, nebo vyzkoušejte některou z únikových her! A pokud si nechcete nechat ujít letní radovánky ani v dešti, navštivte kryté bazény a aquapark.

Oblastní galerie Liberec

Výtvarné umění můžete obdivovat v páté největší galerii České republiky - Oblastní galerii Liberec. Sídlí v překrásné budově bývalých městských lázní a spravuje sbírku s více než 21 000 uměleckých děl. V galerijní sbírce najdete obrazy, grafiky, kresby, plastiky i historické předměty. Setkáte se zde také s krátkodobými výstavami, které se orientují především na uměleckou tvorbu v regionu a umění českých Němců.

V období letních prázdnin můžete v galerii obdivovat 4 výstavy. První z nich se koná v Grafickém kabinetu a je věnována Oskaru Kokoschkovi a umělcům, kteří mu jsou výrazově blízcí. Druhá výstava konající se v Sále 2NP představuje finalistu Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2019 - Baptistu Charneux. Výstavu tohoto francouzského vizuálního umělce tvoří převážně prostorové instalace a keramika. Třetí výstava v Galerii 1PP představuje slovenský umělecký kolektiv APART, který překračuje hranice mezi uměleckou tvorbou, kurátorskou, publikační a teoretickou činností. Čtvrtá výstava v Podbazénové hale prezentuje tvorbu Davida Hanvalda, který v současnosti patří k nejvýznamnějším umělcům spjatým s regionem Liberko. Jeho věhlas přesahuje hranice České republiky a vyznačuje se geometrickou abstrakcí.

Zavítejte do světa umění a nadchněte se budovou bývalých městských lázní! Otevřeno je denně mimo pondělí a každý čtvrtek můžete využít vstup do galerie zdarma.

Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou

Seznamte se s typickými produkty Jizerských hor a zavítejte do města skla a bižuterie - Jablonce nad Nisou. V centru města se nachází Muzum skla a bižuterie. Jedná se o hlavní budovu muzea, druhou část expozice najdete ve sklářské osadě Kristiánov v Bedřichově.

Hlavní budova Muzea skla a bižuterie představuje celý historický vývoj jablonecké bižuterie. Páté patro prezentuje příběh skla od starověku po současnost. Seznámíte se s bižuterními kameny, skleněnými perlemi i perličkami, skleněnými knoflíky, kovovou bižuterií a sklářstvím v regionu. Muzeum nabízí prohlídku pomocí hlasového průvodce. Audioprůvodci jsou k zapůjčení v muzejní pokladně, nahrávku si však můžete stáhnout i do svých chytrých telefonů.

Expozice Kristiánov představuje sklářskou osadu v době její největší slávy. Sklářská tradice tu sahá do poloviny 70. let 18. století, kdy sklářský podnikatel Johann Leopold Riedel vystavěl sklárnu. Součástí expozice jsou repliky historických předmětů a interaktivní prvky, které vás seznámí s typickými výrobky zdejší sklárny. Od Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se můžete na Kristiánov dostat po naučné stezce Cestou jizerskohorských sklářů.

Pokud vás nadchlo sklářství všeobecně, můžete objevovat tuto jedinečnou českou tradici v celém Kříšťálovém údolí. Křišťálové údolí zahrnuje oblasti Máchův kraj, Lužické hory, Jizerky, Krkonoše a Český ráj. Řadu subjektů prezentujících sklářské dědictví (muzea, sklárny, výrobny, apod.) můžete navštívit díky vstupence Léto v Křišťálovém údolí nebo 7 dní v Křišťálovém údolí. V rámci vstupenky můžete navštívit i Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Objevte kouzlo skla a poctivost sklářského řemesla nejenom v Jizerkách!

Muzeum výroby hraček Detoa Albrechtice

Detoa je největším a nejstarším výrobcem dřevěných hraček, komponentů do společenských her, dřevěných perliček a pianinových a klavírových mechanik v České rebuplice. Hračky z této výrobny jsou určeny převážně nejmenším dětem. A proto na technologii procesu výroby je dbáno s největší pozorností. Hračky vyhovují aktuálním evropským požadavkům a mezinárodnímu standardu bezpečnosti. A tak suvenýr a dárek z cest po Jizerkách je pro ty nejmenší jasný!

Pokud vás výroba hraček zaujala, zajděte na exkurzi výroby s více než stodesetiletou tradicí. Prohlídka v Muzeu výroby hraček zabere přibližně hodinu a seznámí vás s celým výrobním procesem. Závěr exkurze vás zavede do podnikové prodejny, kde si můžete zakoupit výrobky. Exkurzi výroby hraček je doporučeno objenat předem.

V podnikové prodejně firmy Detoa můžete navštívit i kreativní dílnu a pustit uzdu své fantazii. Ke vstupu do dílny stačí zakoupení sáčku s různými komponenty, ze kterých si vytvoříte svou originální hračku.

Navštivte místo, odkud si můžete odvézt svůj vlastní originální výrobek i krásné české hračky. Udělejte radost těm nejmenším a zavzpomínejte s rodinou na své dětství!

Státní hrad a zámek Frýdlant

Dominantou frýdlantského podhůří Jizerek je rozsáhlý hradozámecký komplex - Státní hrad a zámek Frýdlant. Jedná se o nejstarší hradní muzeum v celé střední Evropě, veřejnosti bylo zpřístupněno již v roce 1801. V okolí komplexu se rozprostírá rozlehlý zámecký park se zajímavými dřevinami. Park je volně přístupný a při procházce kolem hradeb narazíte na mohutnou čedičovou skálu, na které byla vybudována nejstarší část komplexu - hrad. Dojít můžete i k zámeckému rybníku, který nedávno prošel revitalizací. Během stavebních úprav byl v zámeckém rybníku objeven poklad, který si můžete prohlédnout v rámci speciálního prohlídkového okruhu, který se tomuto objevu věnuje.

Frýdlantský hrad a zámek si drží jedno zajímavé prvenství. Jeho základní prohlídkový okruh je nejdelším okruhem v České republice. Provede vás však velkou částí komplexu a za to určitě dvě hodiny s průvodcem stojí! Základní okruh vás zavede do hradu, zámecké kaple a dvou zámeckých křídel. Mezi zajímavost trasy patří hradní zbrojnice, malebná kaple, dámské a pánské zámecké patro, dětský pokojíček i překrásná kuchyně. Zájemce o historické zbraně nadchne trasa Nová zbrojnice, která prezentuje chladné, palné, vojenské i lovecké zbraně. Zajímavostí jsou také zbraně z Orientu a Afriky. Pokud máte o tento speciální okruh zájem, je doporučené předem prohlídku rezervovat. Rodiny s dětmi nadchne nabídka dětské prohlídkové trasy a pokud máte zájem prohlédnout si výše zmiňovaný poklad, vydejte se na prohlídku nové expozice s archeologickými nálezy.

Navštivte klenot Jizerek, jehož hradní věž kdysi sloužívala jako maják na obchodní stezce vedoucí z Čech, přes kdysi těžko průchozí Jizerky, až do Lužice!


Když vás zastihne nevlídné počasí

Fýdlant zámek, autor: Matyáš Gál

Fýdlant zámek

 
Kristianov 04, foto Martin Koubek

Kristianov 04, foto Martin Koubek

 
MSB expozice foto Jiri Jiroutek (6)

MSB expozice foto Jiri Jiroutek (6)

 
MSB expozice foto Jiri Jiroutek (3)

MSB expozice foto Jiri Jiroutek (3)

 
Liščí bouda (49)

Liščí bouda (49)

 
 
Náhled pro tisk
Vytvořeno 12.7.2021 18:06:19 | přečteno 33x | denisa.merenusova