Úvodní strana

Křížové cesty – velikonoční procházky se zamyšlením

Křížová cesta Frýdlant, autor: Město Frýdlant

Neodmyslitelnou částí jara jsou Velikonoce, nejvýznamnější křesťanské svátky oslavující zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K připomenutí si poslední cesty Ježíše Krista začali křesťané budovat křížové cesty. Projít se takovými cestami v Jizerských horách a popřemýšlet o svém životě a jeho smyslu můžete i vy. Vydejte se cestou velikonočního zamyšlení!


Křížová cesta ve Frýdlantu

Křížová cesta na Křížovém vrchu byla vybudována již v roce 1737, obnovena byla v roce 2017 a tvoří ji 14 zastavení, Boži hrob, studánka a poustevna. Součástí obnovené cesty jsou tři vyhlídková místa na město Frýdlant. Doporučujeme vám vyzvednout si v informačním centru letáček cesty, nebo si ho ikona souborustáhnout, bude vám dobrým průvodcem k zamyšlení se. 

Křížová cesta na Vysokém hřebeni

Křížová cesta v lesích nad Bedřichovem pochází z toce 1878 a nechal ji postavit Josef Klamt, který věřil, že užíváním místní vody z pramene se mu lepší zrak. Na začátku 20. století bylo místo vysvěceno a stalo se oblíbeným cílem věřících turistů.

Křížová cesta na Slovanku 

Křížovácesta vedoucí lesními pěšinami na rozhledu Slovanka byla vysvěcena roku 1840. Trasa má celkem 15 zastavení, poslední z nich – Vzkříšení – je umístěno u lesní studánky s léčivou vodou.

Křížová cesta Petra Urbana 

Křížovoucestu ve Smržovce představuje 15 obrazových zastavení, které vytvořil místní rodák Petr Urban.

Křížová cesta U Obrázku

Poutavá křížová cesta v kaštanové aleji vede k novodobému secesnímu rotundovému kostelíku Panny Marie U Obrázku, který je ozdobou úpatí Jizerek. K místu se pojí pověsti o zázračné studánce s čirou vodou a léčivými účinky. Kvůli ní sem přicházeli nemocní, zázračně se uzdravovali a pověst tak sílila. Ruprechtický rychtář J. G. Weber přislíbil, že pokud ho voda vyléčí, nechá zde vztyčit kříž. Po uzdravení slib splnil a kříž doplnil postavami Panny Marie a Jana Evangelisty. V roce 1907 v těchto místech nechala obec Ruprechtice díky iniciativě Weberovy dcery postavit kostel. Secesní rotundová stavba je dílem architektů M. Kühna a H. Fanty.

Křížová cesta v barokní zahradě na Malém náměstí

Křížovou cestu v barokní zahradě u kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci tvoří čtrnáct pískovcových výklenkových kapliček. Křížová cesta původně stávala na Keilově vrchu v Liberci, do zahrady kostela Nalezení sv. Kříže byla přenesena v roce 1760. Součástí zahrady je také morový sloup z dílny Matyáše Brauna a Kaple Božího hrobu.

Náhled pro tisk
Vytvořeno 24.3.2022 21:32:26 | přečteno 1012x | zakova.jana
load