Úvodní strana

Léčivé kouzlo Jizerských hor

Klášter Hejnice, autor: Lukáš Wisla

Během podzimu se příroda pomalu chystá k zimnímu spánku. Vše se zpomalí a uzemní. Nám ale dnešní doba často nedovolí držet se rytmu přírody, a proto si čas na zklidnění musíme najít sami. V Jizerských horách najdete místa, která pro tento účel budou naprosto ideální. Přijeďte zažít léčivé kouzlo Jizerských hor.


Frýdlantská část Jizerských hor je na podzim velice krásná. Místní bukové lesy hrají všemi barvami a procházky v nich jsou opravdovým balzámem na duši. V okolí Nového Města pod Smrkem se navíc nachází několik léčivých pramenů, které můžete ochutnat. Místní hydrogenuhličitanovou vodu můžete znát jako Novoměstskou kyselku. Její pramen se nachází na turistické stezce vedoucí na nejvyšší horu české části Jizerských hor – Smrk. Velice vzácný je pramen MichaelJedná se o pravděpodobně nejaktivnější veřejně přístupný zdroj radioaktivní minerální vody na území republiky. Najdete jej kousek za Novým Městem pod Smrkem v krásně přehledném lese, proto si kromě hrnečku, vezměte i košík na houby.


Kousek od Lázní Libverda se nachází i další místo, o kterém můžeme bez nadsázky říct, že má léčivou energii. Potvrzuje to i legenda o chudém řemeslníki, který měl nemocnou ženu a dítě. Jednou, když po cestě za prací odpočíval pod lípou, zdál se mu sen. V něm v koruně stromu viděl anděly, kteří mu poradili, aby na tento strom pověsil obrázek Matky Boží. Za odměnu se mu prý uzdraví žena i dítě. Řemeslník radu poslechl, vše vykonal a jeho blízcí se jako zázrakem uzdravili. Od té doby mířily do Hejnic zástupy poutníků. Dnes zde najdete františkánský klášter, ve kterém sídlí Mezinárodní centrum duchovní obnovy, ale především famózní barokní kostel Navštívení Panny Marie. Klid a pohodu, které místní areál nabízí, dnes využívají poutníci z celého světa, kteří se vydali poznat krásy stezky Via Sacra.


Podobná pověst se váže k léčivé studánce, kterou najdete v Karlově, nedaleko Josefova Dolu. Podle místní legendy zde sedlák vyoral svatý obrázek, který pověsil na jedli vedle studánky. Když mu za čas onemocněla žena, sedlák jí poradil, aby se vykoupala v prameni. Žena ho poslechla a stal se zázrak – uzdravila se. Ze studánky i dnes tryská uzdravující voda a vy si společně s kaplí Panny Marie, která se nachází opodál, můžete prohlédnout třeba při procházce po naučné stezce místního rodáka Gustava Leutelta


Vydejte se na SlovankuKousek od této rozhledny se totiž nachází další zázračná jizerskohorská studánka, kterou nechali, včetně křížové cesty, vybudovat bratři Seibtové. Jeden z nich byl totiž chromý, ale díky popíjení vody z této studánky a rašelinovým koupelím, které prováděl v nedaleké jímce, se zázračně uzdravil. 


Léčivá voda hraje v našem kraji důležitou roli. Není proto divu, že svou „kouzelnou“ studánku má i Liberec. Najdete ji u kostela Panny Marie U Obrázku, kde se nachází i ručně malovaná křížová cesta. Výlet k ní si můžete udělat z konečné stanice tramvaje v Lidových sadech.


Čas strávený v přírodě a čerpání její energie a síly má určitě co do sebe, ale možná někdy zatoužíte po relaxaci, ke které patří masáže, wellness a vířivka. Takový odpočinek vám může nabídnout Hotel Rehavital v centru Jablonce nad Nisou, který čerpá inspiraci v přírodě Jizerských hor a nabízí poznání Jizerek všemi pěti smysly. Podzimní hýčkání si můžete užít také ve Wellness Hotelu Babylon v centru Liberce. Pokud dostanete chuť doplnit vitamíny v podzimním období, doporučujeme vám navštívit Hotel a restauraci Petřín. V krásném prostředí s vynikající prvorepublikovou kuchyní si můžete dát zázvorový čaj i teplou zázvorovou limonádu.  Navíc tím ochutnáte místní produkty od jablonecké rodinné firmy Kitl.
Náhled pro tisk
Vytvořeno 26.8.2020 0:02:58 | přečteno 941x | Bc. Pavlína Sacherová
load