O tom, že příroda dokáže léčit, se nemusíme dlouho přesvědčovat. Pokud na vás padne posmutnělá nálada, stačí vyrazit do přírody a zaposlouchat se do všech zvuků kolem sebe a příroda vám dodá sílu zvládnout všechny nástrahy, které vás v dnešní uspěchané době potkávají. Příroda pro vás může udělat ale ještě o kapku víc, než jen potěšit vaši duši! A tou jizerskou kapkou jsou léčivé prameny, které dodají sílu vašemu tělu.
Na levém břehu Ztraceného potoka v údolí mezi Měděncem a Sviňským vrchem u Nového Města pod Smrkem byla v roce 1780 objevena zdejší hydrogenuhličitanová kyselka. Nálezcem léčivé vody byl pravděpodobně novoměstský kovář Johann Nepomuk Legler, který ji objevil při návratu z práce, když scházel údolím Ztraceného potoka. Pramen se rychle stal oblíbeným cílem nejenom místních obyvatel, kteří sem pravidelně přicházeli o nedělích, ale i mnoha přespolních. Kapku zdraví zde chtěl okusit každý a je tomu i tak dodnes.
Procházka k Novoměstské kyselce je pohodovou vycházkou nejenom na neděli a zvládnou ji i malí návštěvníci Jizerek. Od infocentra v Novém Městě pod Smrkem dojdete k minerálnímu pramenu za necelou hodinku (2,4 km). Trasu vycházky najdete ZDE.
Radioaktivní prameny
Na úpatí Andělského vrchu, nedaleko Nového Města pod Smrkem, se nacházejí radioaktivní prameny, které byly objeveny až 2010 - 2011. Prameniště má 17 vývěrů s různě silnou vydatností a radioaktivitou. K nejvydatnějším z nich patří pramen Rafael, který je upraven k veřejnému užívání. Menší množství této vody má blahodárné účinky na organismus, voda je vhodná zároveň pro obklady a zábaly. Nedaleký pramen Michael patří k nejaktivnějším veřejně přístupným zdrojům radioaktivní vody v České republice. Svou sílou je srovnatelný s jáchymovskými prameny.
K radioaktivním pramenům se dostanete jak pěšky (trasa ZDE), tak i na kolech (trasa ZDE), necházejí se v blízkosti novoměstského kempu, jednoho z nástupních míst na stezky Singltreku pod Smrkem.
Lázeňské prameny
Patrně nejznámějším léčivým pramenem je ten v Lázních Libverda. Právě zde byly totiž díky objevu léčivé vody vystavěny věhlasné lázně. První zprávy o léčivé vodě pocházejí již ze 14. století, zvěsti o ní šířili především poutníci, kteří se zde osvěžovali "Boží vodou" cestou do poutního kostela v Hejnicích. Za léčivými účinky libverdské vody sem našly cestu mnohé známé osobnosti našich dějin a tak není divu, že SPA Resort Libverda je dodnes oblíbeným lázeňským cílem.
Pramen je veřejně přístupný na lázeňské kolonádě. Minerálka se železitou příchutí je zcela bez zápachu a má příjemnou svěží chuť. Podle místních legend stojí za objevem léčivých pramenů kohout, pokud jste i vy příznivci pověstí, spojte výlet k pramenu s výletem po Vyhlídkách nad Libverdou. Různá místa nad obcí Lázně Libverda vám poskytnou nejenom krásný výhled po okolí, ale seznámí vás i s místními pověstmi a legendami. Více informací o vyhlídkách najdete ZDE.
Nenajdete tu žádný pramen, přesto byste toto místo neměli při svém putování za léčivým kouzlem Jizerek minout. Legendou mezi léčiteli v Jizerských horách je Jan Josef Antonín Eleazar Kittel, osobnost spojená s místem Krásná (Šumburk). Kittelovi se přezdívalo ďáblův doktor, nebo Faust Jizerských hor, lidé věřili, že své léčitelské schopnosti nabyl paktem s ďáblem a mnohdy mu tak byly přisuzovány nadpozemské vlastnosti. V jeho domě dnes najdete expozici věnovanou jeho životu i lidovému léčitelství. Za pozornost však stojí sama budova, tzv. Burk. Opravená roubená stavba patří k největším roubeným stavbám v Jizerkách.