Úvodní strana

Léto patří dětem

Hravá stezka Ještěd (8)

Léto je spojené především s obdobím dovolených a prázdnin. Nechte se inspirovat tipy  na výlety v Jizerkách pro celou rodinu! K létu neodmyslitelně patří koupání, a děti rozhodně nebudou chtít tuto aktivitu v horkých dnech vynechat. Vyberte si z řady nejrůznějších míst vhodných pro koupání!

Co nesmíte s dětmi minout

Při návštěvě Jizerek s dětmi je rozhodně co objevovat. Minout nesmíte návštěvu nejstarší zoo a botanické zahrady v Čechách, které se nacházejí v Liberci. Těšit se můžete na více než 170 druhů zvířat, uvidíte slony, žirafy, šimpanze, zebry, plameňáky, ale také lvy a tygry. Liberecká zoo vás zavede do všech kontinentů světa a radost z její návštěvy budou mít nejenom děti, ale i dospělí. V těsné blízkosti zoo se nachází také botanická zahrada, která v letních měsících láká na největší leknín světa - viktorii královskou. Zraku malých návštěvníků ale rozhodně neuniknou masožravky nebo vysoké kaktusy. A zasteskneli-se vám mezi rostlinami po zvířatech, zajděte si prohlédnout akvárium, které je součástí botanické zahrady.

Nejenom tatínky jistě nadchne návštěva technického skvostu Tanvaldska - Zubačky. V budově bývalé železniční stanice Kořenov se nachází Muzeum ozubnicové dráhy. V jeho blízkosti můžete navštívit také výtopnu Kořenov. Zubačka Tanvald - Kořenov - Harrachov je nejstrmější trať v Čechách. Během léta si tu můžete užít spoustu akcí a projet se s ozubnicovou lokomotivou. Nenechte si ujít Zvláštní vlaky na Zubačce!

Historii Jizerek zajděte s dětmi objevit na Státní hrad a zámek Frýdlant. Pro nejmenší návštěvníky je tu připravena dětská prohlídka. Pokud se cítíte na návštěvu klasického prohlídkového okruhu, nebudete rozhodně litovat! Státní hrad a zámek Frýdlant nabízí prohlídkový okruh hradem, kde uvidíte hradní zbrojnici i velký rytířský sál s portréty majitelů panství. Podívat se můžete také do zámku, tento okruh vás provede zámeckou kuchyní, zámkem až do zámecké kaple. Nevšední zážitek si můžete užít při návštěvě prohlídkového okruhu Zbraně, zbroj a rytíři. Tento okruh vás zavede do velké hradní zbrojnice i na vyhlídkový ochoz hradní věže. Vydejte se objevit klenot v podhůří Jizerek!

Po stopách Albrechta z Valdštejna

Máte-li rádi historii, vydejte se Po stopách Albrechta z Valdštejna, významného válečníka třicetileté války a vévody frýdlantského. Součástí jeho tehdejšího panství byla řada míst a Jizerky tvořily značnou část Frýdlantského vévodství. Objevte místa, která jsou s touto významnou osobností spojená!
Průvodcem vám bude brožura, která vznikla spoluprací Sdružení Český ráj s Jizerskými a Lužickými horami a Máchovým krajem. K dostání je v informačních centrech nebo si ji můžete stáhnout.

V letošním roce si navíc můžete užít spoustu zábavy díky motivační hře Po stopách Albrechta z Valdštejna. Putujte podle mapy, do které můžete zároveň sbírat razítka. Po nasbírání 3 razítek získáte jako odměnu pamětní minci a po nasbírání všech 6 razítek získáte blok s tužkou. Mapu, stejně jako brožurku, si můžete stáhnout ZDE. Vyzvednout si ji ale můžete také v tištěné formě na místech zapojených do projektu.

Naučné stezky

Zábavu i ponaučení nabízí návštěva naučných stezek v Jizerkách. Přinášíme vám tipy na dětské naučné stezky.

Lesní naučná stezka – stezka vedoucí přírodní rezervací na Křížovém vrchu ve Frýdlantu vám představí přírodní bohatství oblasti.

Včelí naučná stezka – od stavby těla včely, přes hmyzí hotel, až ke včelím výrobkům vede cesta představující nejen svět včel, ale i dalšího potřebného hmyzu.

Hravé putování ještědským lesem – se životem lesa seznámí hravé návštěvníky prožitková stezka, kterou lze absolvovat i s kočárkem.

Na Ještěd s Dědem Ještědem – výletní hra do chytrého telefonu GEOFUN obohatí vaše znalosti o Ještědu vtipnými komentáři i perličkami o stavbě vysílače.

Skryté příběhy – Město vzpoury  – venkovní hry, které představují zajímavá místa po celé republice, vás v Liberci vrátí do doby Albrechta z Valdštejna.

Pátrání libereckého rytíře Rolanda – zahrajte si na detektiva a zkuste najít cestou historickým centrem Liberce zbroj rytíře Rolanda.

Procházka lesem s veverkou Bertou - nechte se unést stopou veverky Berty a poznejte život zvířat v lese, stezka pro děti je součástí putování Rádlem s názvem Eldorádlo - cesta hojnosti.

Modré putování za zázračnou vodou  – vydejte se po stopách děvčete z Bedřichova, které se vydalo osvobodit duši loupeživého rytíře Dornsta.

Zelené putování za tajemstvím stromů - objevte příběh neobyčejné jedle, která stávala v Bedřichově naproti bývalé sklárně, stezka se skládá ze dvou částí, první z nich je Mravenčí stezka představující zvířata Jizerských hor.

Červené putování za zázrakem ohně  - objevte zázrak ohně a dokončete trilogii pověstí z Bedřichova. Ten, kdo dokončí jedno ze tří putování (modré, zelené či červené), obdrží odměnu v podobě omalovánky zaměřené na daný živel a překvapení, které ho připomíná.

Smrčkova stezka  - naučná stezka vede z vrcholu Tanvaldského Špičáku, cestou nezapomeňte vyplnit hrací kartu. Hrací kartu si vyzvednete na Tanvaldském Špičáku 1, kde vás také čeká odměna.

Orientační stezka na vrcholu Tanvaldského Špičáku  - najděte podle mapy všechna stanoviště a otiskněte razítka do hrací karty, odměna na vás čeká v půjčovně na Tanvaldském Špičáku 1.

Prozkoumejte dětská hřiště

Kde jinde vybít nekonečnou dětskou energii než na dětských hřištích. Rodiče starších dětí dostanou chvilku času na odpočinek a děti si užijí radovánky na prolézačkách a houpačkách. Zavítejte na osvědčená dětská hřiště v Jizerkách!

Liberecko

EKOPark v Liberci- volnočasový EKOPark nabízí inspirativní prostředí pro aktivní i relaxační trávení volného času; najdete tu řadu zábavných přírodních atrakcí; součástí parku je občerstvení a sociální zázemí; vstup zpoplatněn.

Nisapark Vratislavice - volnočasový park pro děti i dospělé s řadou houpaček a dřevěných hracích prvků; součástí parku je občerstvení a sociální zázemí; vstup zpoplatněn.

Dětský koutek v Lidových sadech Liberec - přírodní areál s vodními fontánami, bludišti, skluzavkami, kolotoči, houpačkami, pískovištěm, vláčkem i ruským kolem; v areálu občerstvení  a sociální zázemí; vstup zpoplatněn.

Dopravní hřiště na tř. Gen. Svobody v Liberci - pro veřejnost otevřeno v pracovních dnech; možnost zapůjčit kolo nebo šlapadlo, přilbu je nutné mít vlastní.

Park Nové Vratislavice - perkové plochy ke sportování a neobvyklé herní prvky pro děti; veřejný grilovací koutek; součástí areálu stánek s občerstvení.

Obří sud Javorník - vzduchová trampolína, lezecká pyramida, hrazdy, houpačky a houpadla, dětská lanovka, dětský hrad, skluzavka a pískoviště.

Jablonecko

Dětské hřiště u přehrady Mšeno - nachází se poblíž ulice Za Hrází; poblíž občerstvení.

Dětské hřiště Královka - jedno z největších a nejoblíbenějších hřišť; nachází se u kamenné rozhledny Královka; poblíž občerstvení.

Areál volnočasových aktivit v Jablonci nad Nisou - nachází se v ulici Čelakovského; dětské prolézačky, travnaté hřiště, in-line dráha, multifunkční asfaltové hřiště; poblíž možnost občerstvení.

Bobová dráha v Janově nad Nisou - bobová dráha, atrakce pro děti včetně velké skákací trampolíny; bobovka nabízí také restaurační služby; vstup zpoplatněn.

Kiosek Milíře - výchozí bod k rozhledně Císařský kámen; pump track; poblíž občerstvení a parkoviště.

Dětské hřiště Jizerská 50  - nachází se na stadionu v Bedřichově; originální dětská prolézačka ve tvaru legendární pětky a nuly; na stadionu v Bedřichově se nachází také lanové hřiště při lanovém parku.

Tanvaldsko

Lesopark Na Sluneční v Příchovicích u Kořenova - originální zážitková lokalita se zachovanými zajímavými stromy i keři; originální přírodní prolézačky a další zajímavosti; v sousedství také discgolf.

Lesopark Smržovka - v lesoparku se nachází devíti jamkové discgolfové hřiště; disky pro hru k zapůjčení v Parkhotelu.

Včelí naučná stezka hraběte Jana Harracha - zajímá vás co udělal hrabě Jan Harrach pro včelaření a zajímá vás včelaření obecně? Naučná stezka není jen o včelách, ale i o vztahu člověka k přírodě.

Frýdlantsko

Dětské hřiště Sídliště v Hejnicích - nachází se nedaleko Městského kina mezi panelovými domy; houpačky a další herní prvky.

Stezka hup-hop v Bílém Potoce - stezka se nachází v blízkosti rekreačního areálu Jizerky; na úseku je umístěno 11 protahovacích a posilovacích prvků.

Dětské hřiště Lázně Libverda - nachází se za informačním centrem Lázně Libverda; prolézačky, houpačky, pískoviště a další herní prvky.

Dětské hřiště Frýdlant - nachází se v parku v ulici Mezibranská v centru města; v okolí lavičky, nedaleko veřejné WC (ulice Kostelní); houpačky a další herní prvky.

Discgolfové hřiště Frýdlant  - nachází se nedaleko ulice Bělíkova v areálu lesoparku Střelnice; největší discgolfové hřiště v Libereckém kraji; disky k zapůjčení v Městské knihovně (ulice Bělíkova) nebo v Turistickém informačním centru Frýdlant na náměstí T. G. Masaryka.

Volnočasový areál a skatepark Strmá ve Frýdlantu - skatepark, cyklistická trať s boulemi a klopenými zatáčkami, sportovní herní prvky pro děti, seniory i hendikepované; bezbariérové sociální zázemí s WC; veřejné ohniště.

Dětské hřiště Višňová - nachází se v centru obce Višňová u knihovny, poblíž vede zelená turistická značka; houpačky, prolézačky, lezecká pyramida, skluzavka a další herní prvky; nedaleko travnaté fotbalové hřiště i fotbalové hřiště s umělým povrchem.

Cyklostezka Bažina ve Višňové - nachází se mezi Višňovou a Minkovice zcela mimo silniční provoz, stezka je určena pro pěší, cyklisty, bruslaře, ale třeba i děti na odrážedlech, na začátku a konci cyklostezky se nacházejí okolo obratišť středové ostrůvky s dřevěnými zastřešenými lavicemi a stolem, po celé své délce je stezka osvětlená, najdete tu také stojan na kola a dokonce servisní stanici pro cyklisty.

Náhled pro tisk
Vytvořeno 13.7.2021 13:46:07 | přečteno 2690x | denisa.merenusova
load