Úvodní strana

Na běžky nejen na Jizerskou magistrálu

IMG 1111

V Jizerkách můžete na běžky zajít kromě Jizerské magistrály na řadu dalších tratí a okruhů. A úprava tratí se netýká jen samotných hor! Za příznivých sněhových podmínek jsou bílé stopy upravovány také v podhůří na Frýdlantsku. Vyplatí se tedy sledovat aktuální situaci a můžete vyrazit i na méně známá místa, nebo do stop, které patří mezi ty méně vytížené.


Přibližně 60 km upravovaných lyžařských běžeckých tras se nachází v Kořenově a okolí. Součástí systému jsou tři vyznačené trasy kolem vrcholku Hvězda s rozhlednou Štěpánka. První trasa Planýrka navazuje v Novosvětském průsmyku na trasy od Čertovy hory a přivádí prudkým stoupáním z Havírny běžkaře na další dva okruhy vedoucí okolo Hvězdy a Bílé skály. Běžecké trasy jsou vyznačeny tabulkami s kilometráží. Běžecké okruhy okolo Hvězdy a Bílé skály se potkávají v bodě Vystrkov.
Přímo z Vystrkova a Kořenova vedou další upravované stopy směrem do Krkonoš na Vysoké nad Jizerou a také do osady Jizerka, kde se napojují na Jizerskou magistrálu. 


Okruhy různých náročností připravují každoročně v Zásadě. 5 okruhů o délce 1 až 8 kilometrů poskytují krásný pohled na panorama Krkonoš, ale také na turistická lákadla jako jsou například rozhledna Štěpánka a Maják Járy Cimrmana. Mapu okruhů i aktuální informace najdete ZDE.


Běžecké lyžování si užijete také v Rekreačně-sportovním areálu Vesec v Liberci. Jsou tu 3 nezávislé okruhy se 3 stupni obtížnosti. První okruh s převýšením max. 5 metrů má délku 1,5 km. Druhý okruh je s převýšením 15 metrů a délkou 2 km. Třetí okruh s převýšením 30 metrů nabízí trať o délce 1,5 km. Na samotném stadionu se nachází ještě 200 metrový ovál, který je vhodným místem pro trénink běžeckého lyžování. 


Na Frýdlantsku můžete obdivovat krásy podhůří na běžeckých trasách v Lázních Libverda a v Novém Městě pod Smrkem. Trasy nabízí tajemnou atmosféru severního úbočí Jizerek, kterou můžete okusit na dvou běžeckých okruzích o délce 4,7 km v Libverdě a 20 km v Novém Městě pod Smrkem. Z těchto tras můžete ladně přestoupit na nedalekou Jizerskou magistrálu. Nástupní místa na trasy jsou v Lázních Libverda u parkoviště P2 (parkovat je možné na parkovišti P1), v Novém Městě pod Smrkem nastoupíte do stopy u chaty Hubertka nebo u novoměstské kyselky.
Ačkoli se jedná o místa v těšné blízkosti hor, doporučujeme vám přesvědčit se o aktuálním stavu tras v místních infocentrech.
Informační centrum Lázně Libverda - +420 482 322 457, infocentrum@laznelibverda.cz
Turistické informační centrum Nové Město pod Smrkem - +420 720 025 933, nmps.info@centrum.cz
Mapa areálu ikona souboruZDE.


Další tipy na výlety na běžkách najdete ZDE.


Aktuální stav běžeckých stop si můžete ověřit ZDE.


Nezapomeňte si do svých mobilních telefonů uložit kontakt na Horskou službu s nepřetržitým provozem: +420 1210! Dbejte na svou vlastní bezpečnost i bezpečnost ostatních.

Náhled pro tisk
Vytvořeno 6.12.2021 11:55:24 | přečteno 1130x | zakova.jana
load