Úvodní strana

Nechte se okouzlit třpytem Jizerek

Perličky ze Zásady (3)

Počátky sklářského řemesla v Jizerkách sahají až do 14. století.  Vznikem sklářských hutí v 16. století zažilo toto řemeslo opravdový rozmach. Lidé se začali více usazovat v horách a krajina se měnila, neboť důležitou surovinou při výkonu řemesla bylo dřevo. Takzvanými “Skleněnými krály Jizerek” se stala rodina Riedelů, která stála za výstavbou sklárny v Kristiánově. Sklo a bižuterie k Jizerkám neodmyslitelně patří. Kde jinde začít s poznávám tohoto řemesla, než v Jablonci nad Nisou, kterému je přezdíváno město skla a bižuterie. Nechte se okouzlit třpytivou krásou Jizerek a poznejte zdejší historii!


Jablonec nad Nisou - město skla a bižuterie

V centru Jablonce nad Nisou se nachází Muzeum skla a bižuterie. Jedná se o hlavní budovu muzea, druhou část expozice najdete ve sklářské osadě Kristiánov v Bedřichově. 

Hlavní budova Muzea skla a bižuterie představuje celý historický vývoj jablonecké bižuterie. Páté patro prezentuje příběh skla od starověku po současnost. Seznámíte se s bižuterními kameny, skleněnými perlemi i perličkami, skleněnými knoflíky, kovovou bižuterií a sklářstvím v regionu. Muzeum nabízí prohlídku pomocí hlasového průvodce. Audioprůvodci jsou k zapůjčení v muzejní pokladně, nahrávku si však můžete stáhnout i do svých chytrých telefonů.

Expozice Kristiánov představuje sklářskou osadu v době její největší slávy. Sklářská tradice tu sahá do poloviny 70. let 18. století, kdy sklářský podnikatel Johann Leopold Riedel vystavěl sklárnu. V zimním období je sice expozice Kristiánov uzavřená, vyplatí si však naplánovat výlet do osady i tak. Od Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou totiž vede naučná stezka Cestou jizerskohorských sklářů, po které dojdete až do Kristiánova.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou je z technických důvodů do 21. ledna 2022 pro veřejnost zavřeno.

www.msb-jablonec.cz


Poznejte sklářství v Jizerkách

Sklářský ateliér Spiderglass

Nedaleko Frýdlantu, v malé vesničce Heřmanice, se nachází Sklářský ateliér Spiderglass. Ve sklárně je k vidění celý provoz s velkou fusingovou pecí, brusírnou skla a vzorkovny. V půdních prostorách sklárny je rozsáhlá galerie produkce skla a šperku. Ateliér se zaměřuje na originální ručně zhotovené výrobky postupem spékání a lahání skla. Sklářský provoz i s galerií můžete navštívit po předchozí telefonické domluvě. Exkurzi je možné dohodnout během pracovní doby sklárny, ale také mimo ni! Ojevte originalitu sklářského řemesla ve Spiderglass!
www.spiderglass.cz, +420 603 145 927, spiderglass@atlas.cz

G&B beads, s.r.o. - skleněné perle

Vydejte se za největšími výrobci skleněných perlí v České republice do Jablonce nad Nisou! Výroba se specializuje na nové tvary a kombinaci barev v sortimentu ohněm leštěných perlí. V areálu firmy se nachází prodejna, muzeum, kreativní dílny a můžete zde absolvovat exkurzi do výroby. Termín návštěvy je nutné rezervovat předem telefonicky nebo emailem.
www.gbkoralky.cz, +420 483 317 929, info@gbbeads

AG PLUS spol. s.r.o. - skleněné knoflíky

Tradiční ruční výroba, jejíž kvalita vychází z přísných kvalitatnivních kritérií a neustálého sledování trendů, takový je jeden z nejvýznamnějších dodavatelů štrasových polotovarů sídlící v Jablonci nad Nisou. Pokud toužíte po vlastní originální bižuterii, obraťte se právě na tuto firmu. Tým zkušených vzorkařů zpracuje váš vlastní návrh dle vašich požadavků. 
www.agplus.cz, +420 483 368 775, agplus@agplus.cz

Arcon Bijoux/Collegium Trade - výroba bižuterie

Výroba kvalitní české bižuterie s dlouholetou tradicí. Prodej veškerého sortimentu pro vlastní výrobu bižuterie. Do vlastních výrobků můžete přidat i minerální kameny. S vhodným výběrem minerálů pro vaše zdraví i pohodu pomohou přímo na prodejně.
www.arconbijoux.cz, +420 602 970 654, info@arconbijoux.cz

ARTCRYSTAL Tomeš - interiérové osvětlení

Rodinná firma se specializuje na výrobu křišťálových lustrů i moderních svítidel. Nabízí poradenství v oblasti interiérového osvětlení, ale také instalaci a montáž svítidel v interiérech zákazníků. Ve vzorkové prodejně najdete největší výběr českých křišťálových lustrů a svítidel v Evropě. Přijďte se přesvědčit o kvalitě řemeslného zpracování i kráse českého křišťálu osobně.
www.artcrystal.cz, +420 725 087 878, vavrova@artcrystal.cz

BEADGAME - mačkané a broušené korálky, bižuterie, doplňky, skleněná mozaika, atd.

Firma zabývající se zpracováním skla - skleněných tyčí. Prostřednictvím muzea a aktivit v rámci dětského programu se snaží BEADGAME přiblížit toto zajímavé řemeslo široké veřejnosti. Muzeum výroby korálků prezentuje samotný provoz mačkání - ručního i strojního zpracování skleněných tyčí, provoz broušení korálků a tepelné leštění. Návštěvníci mají možnost vyzkoušet si ruční mačkání skla ze skleněných tyčí, nebo navštívit kreativní dílničky.
www.beadgame.cz, +420 601 129 664, jaromir.rubak@beadgame.cz

Drahomíra Krupková - YANI - ruční výroba bižuterie ze skleněných perlí a perliček

Rodinná firma zabývající se výrobou denní, večerní i svatební bižuterie. Specialitou v sortimentu je bižuterie z foukaných koulí z borosilikátového skla. Nechybí ani vánoční ozdoby a dekorace. 
www.yani.cz, +420 606 745 432, yani@yani.cz

EVANS ATELIER - umělecké skleněné interiérové doplňky

Technologií tzv. lehaného skla vytváří rodinná firma mísy, talíře, vázy, nástěnné dekorace, které se následně ručně malují. Způsob malby je rozvinut na principu tzv. historické podmalby. Evans Atelier vytváří také návhy ručně tvarovaných hutních a foukaných sklářských výrobků. Podle přání zákazníka vyrobí skleněné doplňky a dekorace do konkrétního interiéru. Ojevte neutuchající kreativitu a neotřelé nápady!
www.evansatelier.com, +420 482 736 406, sales@evansatelier.com

FABOS - ručně vyráběné bižuterní šperky

Malá rodinná firma dbá při ruční výrobě bižuterních šperků na vysokou kvalitu zpracování a originalitu designu produktů. 
www.fabos.cz, +420 606 332 044, ondra@fabos.cz

GLASS Pesničák - broušené sklo

Tradiční broušené sklo a výroba parfémových flakonů původními metodami. 
www.glass-pesnicak.cz, +420 723 436 900, info@glass-pesnicak.cz

PERLEX Bijoux - výroba voskových perel

Zachovat radiční zvučné jméno české bižuterie je cílem této menší jablonecké firmy, která při výrobě perel vsází na tradiční metodu smáčení namísto zavádění nových průmyslových technologií. Vznikají tak precizní výrobky, jejichž kvalita je zaručena. Výroba je pouze z českého skla a tuzemských materiálů. Podnikovou prodejnu můžete navštívit v pracovních dnech od 8 do 15 hodin.
www.perlex-jablonec.cz, +420 483 312 671, info@perlex-jablonec.cz

PRECIOSA - přední světový výrobce skla

Unikátní svítidla i šperky s originálním rodokmenem jsou produktem předního světového výrobce skla. Třpytivé křišťálové komponenty, šperkové kameny ze syntetických krystalů nerozeznatelné od drahokamů, tradičné perle a perličky, křišťálové šperky a dekorace - to vše pochází z výroben v Jizerkách. S produkty a projekty Preciosy se setkáte po celém světě. K nejnovějším světovým instalacím patří dynamická instalace v ladných křivkách mořských vln pro letiště v Los Angeles, kterou vytvořila Preciosa Lighting.
www.preciosa.com

LUCID - bižuterní kovové komponenty a Apple Bijoux

Největší výrobce bižuterních kovových komponentů v Evropě, který dodává své polotovary zpracovatelům finálních bižuterií do celého světa. V roce 2019 uvedla firma na trh obchodní značku Alle Bijoux. Jedná se o úzce limitované série originální bižuterie z Jablonce nad Nisou. 
www.lucid.cz, +420 483 570 100, romana.sefrana@lucid.cz

Martin Görner, Lužické sklo LSG - broušené sklo

Rytí skla tradičními metodami, jejichž historie sahá až do roku 1929. Firma se zaměřuje na ručně ryté nápojové sklo.
www. lsg-crystal.eu, +420 777 722 685, lsg@atlas.cz

Ralton - skleněné kameny

Firma založená v roce 1991 se specializuje na výrobu skleněných kamenů, ručně mačkaných a opracovaných tradiční technikou. Produkce koresponduje s aktuálními módními trendy. Ralton nabízí nejširší nabídku barev a tvarů v oblasti skleněných komponentů pro bižuterní průmysl. Firma realizuje projekty na zakázku a spolupracuje se světoznámými módními domy jako jsou Prada, Christian Dior, Nina Ricci, Jean Paul Gaultier a dalšími.
www.ralton.cz, +420 483 317 911, filip.svoboda@ralton.cz


PALACE PLUS - bižuterní centrum v Jablonci nad Nisou

Centrum české bižuterie s prodejem výlučeně českých produktů. Kromě prodeje organizuje Palace Plus také prezentační akce a specializované workshopy a semináře. Palace Plus oživuje Jablonec nad Nisou jako "Město skla a bižuterie".
www.palaceplus.cz, +420 777 052 141, palace@texoplus.cz

Prodejna skla Glassunicum Smržovka

Skleněné produkty pocházející především z regionálních českých firem nabízí malý obchůdek v Jizerkách. Široká nabídka sortimentů a individuální přístup k zákazníkům jsou velké přednosti této prodejny. Dozvíte se zde informace o technologii a výrobě jednotlivých produktů. Prodejnu najdete na náměstí T. G. Masaryka a otevřeno má v pracovní dnech od 9 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 11:30 hodin.
www.glassunicum.cz, +420 483 382 079, info@glassunicum.cz


Riedelova vila Desná - Kulturní a informační středisko se stálou expozicí

Vilu nechal vybudovat zakladatel skláren v Desné - Josef Riedel st. V interiéru se nachází stálá expozice prezentující regionální historii, dobové dokumenty a samozřejmě i sklo. 
www.mesto-desna.cz, +420 775 685 489, infocentrum@mesto-desna.cz 


Sklářství hravě s dětmi

Sklářská stezka LASVIT Ještěd

Stezka o délce 2,8 km vás provede historií sklářské výroby v ještědském regionu a seznámí vás s filozofií značky LASVIT, která je absolutní světovou špičkou v tomto oboru. Na pokladně infocentra ve Skiareálu Ještěd si vyzvednete hrací kartu a po absolvování stezky vás v infocentru čeká odměna v podobě skleněné kostičky z produkce firmy LASVIT.
www.skijested.cz, +420 737 222 499, info@skijested.cz

Severočeské muzeum v Liberci

V muzeu se nachází několik stálých expozic s interaktivními prvky. V expozici Liberecké Frangmenty se seznámíte s dějinami města spjatými se sklářským a textilním průmyslem. Se sklem se setkáte také v Uměleckoprůmyslové expozici Krása+užitek. V muzeu můžete také až do 13. února 2022 vidět výstavu Design Vánoc?! Výstava prezentuje ozdoby současných designérů v pozadí ukázek historických přístupů k estetice tohoto dekorativního předmětu. Zajděte se potěšit tvarovou i materiálovou rozmanitostí tradičního dekorativního předmětu spojeného s Vánoci. Muzeum je otevřené denně kromě pondělí, od 10 do 19 hodin, do konce dubna roku 2022 je vstup do muzea volný.
www.muzeumlb.cz, +420 485 246 111, muzeumlb@muzeumlb.cz

iQLANDIA 

Vědecko-zábavní centrum v Liberci otevírá zábavným způsobem svět přírodních jevů a techniky především rodinám s dětmi od 8 let. Ve spolupráci s Preciosou zde vznikla Křiěťálová stezka vyprávějící příběh českého skla. Na sedmi místech se dozvíte, z čeho se sklo skládá, jakým způsobem se vyrábí, nebo jakou roli tu hrají přírodní živly. V závěru stezky můžete rozsvítit novou světelnou instalaci křišťálové Molekuly. Pokud jste hraví a zvídaví, můžete si užít den zábavně a přitom chytře právě zde!
www.iQLANDIA.cz, +420 724 586 230, info@iqlandia.cz

Pokud vás sklářství zaujalo, přijměte pozvání do Kříšťálového údolí!

Náhled pro tisk
Vytvořeno 6.12.2021 11:56:54 | přečteno 116x | zakova.jana
load