Úvodní strana

Objevte poklady Jizerských hor

pára, autor: autor neznámý

Jizerské hory byly a dodnes jsou místem, kde žijí zruční řemeslníci, sběratelé a originální umělci, pod jejichž rukama tu vznikají mnohdy světové unikáty. Technické památky, muzea, galerie i architektonicky zajímavé stavby jsou po našich horách rozesety jako broušené korálky.  Abyste je nemuseli zdlouhavě hledat, připravili jsme pro vás přehled míst, která čekají na svoje objevení a záleží na vás, jak si je pro svou podzimní dovolenou navléknete za sebe.


Opravdovým unikátem je nejstrmější železniční trať v Česku. Stavitelé si na lince Tanvald – Kořenov – Harrachov pomohli ozubeným pásem mezi kolejemi. Při nostalgických jízdách se „Zubačkou“ můžete svést. Když už se na cestu vydáte, určitě se zastavte i v Muzeu ozubnicové dráhy, čeká na vás zajímavá historie a dobové fotografie.


Pokladem svého druhu je i nejstarší vodní elektrárna v Čechách. Je stále v původním stavu a nepřetržitě funguje od roku 1907. Muzeum obnovitelných zdrojů  najdete ve Velkých Hamrech a pro jeho návštěvu budete muset svolat svoje přátele, protože minimální počet osob na prohlídku je 10 a je třeba se telefonicky objednat. Za tu trochu námahy to ale stojí, to nám věřte.


Neopakovatelnou atmosféru zažijete při exkurzi do výroby skleněných knoflíků, která se v Jizerských horách datuje od druhé poloviny 18. století. V jablonecké firmě AG Plus uvidíte proces výroby od začátku do konce, a pokud budete chtít, můžete si namalovat svoje vlastní knoflíky.


Jak se hezky česky říká: „Kde se pivo vaří, tam se dobře daří“, a proto byste si neměli nechat ujít ani exkurzi do jabloneckého minipivovaru Volt. Tady totiž uvidíte, jak pivo dostává ten správný náboj.


Vratislavice nad Nisou skrývají hned dva poklady. Jedním z nich je jedinečná zauhlovací a vodárenská věž v areálu vratislavického Intexu, která je zapsaná na seznam kulturních památek. Kousek od Zauhlovačky najdete další unikát - Rodný dům Ferdinanda Porscheho. Slavný konstruktér se tu narodil v roce 1875 a vy se nyní můžete v moderně pojatých expozicích podívat do bohaté historie mobility.


V sousedním Liberci je toho také hodně k vidění. Začít můžete každou první sobotu v měsíci v krytu civilní obrany. Výklad místních průvodců vás strhne a hodinka a půl uteče, ani nebude vědět jak. V barokní zahradě kostela Nalezení sv. Kříže se skrývá opravdový poklad. Mariánský sloup, který vytvořil Matyáš Bernard Braun.


Věděli jste, že v Chrastavě mají Muzeum hasičské techniky? Uvidíte v něm hasičské náčiní všeho druhu. Od malých přenosných vodních čerpadel po velké ruční stříkačky.


Expozice leteckých motorů z depozitáře Vojenského historického ústavu Praha na vás čeká v památkově chráněném areálu bývalé textilní továrny v Bílém Potoce.  Muzeum Jizerskohorské techniky by nemělo ujít vaší pozornosti i proto, že součástí expozice o textilní výrobě jsou funkční paličkovací stroj na výrobu krajky a automat na pletení ponožek. V této expozici najdete i soukromou sbírku šicích strojů.


O famózní závěr našeho přehledu se postará chrám Navštívení Panny Marie v Hejnicích. Barokní stavba je národní kulturní památkou a její impozantní vzhled vám sebere dech už při prvním pohledu na stavbu, která vévodí panoramatu hory Ořešník. Uvnitř chrámu neleznete mauzoleum šlechtického rodu Gallasů a Clam-Gallasů a unikátní křišťálový lustr, dar místního rodáka a krále jizerskohorského skla, Josefa Riedela.

Nechte se okouzlit a přijeďte do Jizerských hor objevovat místní poklady.


Líbí se Vám článek? Můžete si ho stáhnout i v PDF





Náhled pro tisk
Vytvořeno 16.10.2020 12:35:50 | přečteno 288x | Bc. Pavlína Sacherová
load