Úvodní strana

Objevte zimní Frýdlantsko!

Zimní Frýdlant, autor: Město Frýdlant

Malebná, slunečná a dechberoucí dokáže být oblast Frýdlantska v zimě. Protože je toto roční období v posledních letech trochu nevyzpytatelné, patří k frýdlantské zimě také bláto. Ale když už podhůří Jizerek zasype sněhová nadílka, můžete se těšit na třpytivé, láskyplné a pohádkové Frýdlantsko. Vítejte pod horami, kde vládne zámecká zima!


Prožijte adventní a vánoční atmosféru Frýdlantska

Kouzelnou vánoční atmosfŕu prožijete při návštěvě mechanického betlému ve Frýdlantu. Nachází se v přízemí malého podstávkového domu v ulici Zahradní. Je ručně vyřezávaný a z vetší části mechanický. Jeho autorem je místní rodák, Gustav Simon, který jej tvořil téměř celý život - 60 let. Betlém je během prosince otevřený denně kromě pondělí, vždy od 10 do 17 hodin (od 12 do 14 hodin pauza). Vstupné činí 30 Kč dospělí a 15 Kč děti, studenti a senioři.

Pohádkovou náladu vám vyčaruje procházka kolem Státního hradu a zámku Frýdlant. Ten je během zimy sice návštěvníkům uzavřený, ale i tak stojí za to se k němu vydat. Rozsáhlý komplex hradu a dolního zámku obklopuje park, který je volně přístupný. Po jeho pěšinkách můžete prozkoumat tuto perlu Jizerek zvenčí. Uvidíte mohutné hradby i čedičovou skálu, na které byl kdysi hrad vybudován. A proč v období Adventu a Vánoc právě sem? Hrad a zámek si zahrál již v několika pohádkách (Rumpl Cimpr Campr nebo Peklo s princeznou), v letošním roce je však hlavní hvězdou štědrovečerního programu. Česká Televize uvede na Štedrý večer pohádku Karla Janáka s názvem Jak si nevzít princeznu, která se letos v květnu natáčela právě zde. Objevte filmové místo Frýdlantska s pohádkovou atmosférou!


Když na Frýdlantsku sněží

Pro milovníky lyží si Frýdlantsko připravilo běžecké trasy v Lázních Libverda a v Novém Městě pod Smrkem. Trasy nabízí tajemnou atmosféru severního úbočí Jizerek, kterou můžete okusit na dvou běžeckých okruzích o délce 4,7 km v Libverdě a 20 km v Novém Městě pod Smrkem. Z těchto tras můžete ladně přestoupit na nedalekou Jizerskou magistrálu. Nástupní místa na trasy jsou v Lázních Libverda u parkoviště P2 (parkovat je možné na parkovišti P1), v Novém Městě pod Smrkem nastoupíte do stopy u chaty Hubertka nebo u novoměstské kyselky.
Ačkoli se jedná o místa v těšné blízkosti hor, doporučujeme vám přesvědčit se o aktuálním stavu tras v místních infocentrech.
Informační centrum Lázně Libverda - +420 482 322 457, infocentrum@laznelibverda.cz
Turistické informační centrum Nové Město pod Smrkem - +420 720 025 933, nmps.info@centrum.cz
Mapa areálu ZDE.

Patříte-li spíše mezi pohodáře, kteří sněhem sice nepohrdnou, ale na běžky to není, vraťte se do dětských let a pojďte se projet na sáňkách. Za příznivých sněhových podmínek je mezi Ferdinandovem a Hejnicemi připravená sáňkařská dráha dlouhá zhruba 1,2 km. K dispozici je také malý vlek, který vás dopraví až na vrchol. Cena vleku je pouze symbolická a vlek je volně přístupný. Nenechte si ujít krásný zimní zážitek v kouzelném prostředí u hranice Jizerskohorských bučin, přírodní památky UNESCO.
Stav sáňkařské dráhy si můžete ověřit v infocentru Kláštera Hejnice, nebo na Městském úřadu Hejnice.
Klášter Hejnice: vzdělávací, konferenční a poutní dům - +420 482 360 211, recepce@klasterhejnice.cz
Městský úřad Hejnice - +420 482 322 211


Tip pro nejmenší návštěvníky a celou rodinu

Naši nejmenší návštěvníci jistě ocení možnost sáňkování přímo ve Frýdlantu. Nejlepším místem pro sáňkování je kopec za restaurací Na Rozcestí (odbočka z ulice Fügnerova směrem na Krásný Les). Můžete si zde postavit skokánky a užít si pohodové zasněžené odpoledne.

Nejlepší koulovačku, nebo stavění sněhuláků si užijete v Městském parku ve Frýdlantu v ulici Mezibranská. Park je obrovský a můžete zde pustit uzdu své fantazii a postavit velké i malé sněhuláky!

Pro ty větší z vás a celou vaši rodinu doporučujeme zavítat na sáňkařskou dráhu mezi Ferdinandovem a Hejnicemi, o které píšeme výše!

Aktuální sněhové podmínky ve Frýdlantu si můžete ověřit v místním infocentru.
Turistické informační centrum Frýdlant - +420 488 886 603, +420 488 886 604, mic@mesto-frydlant.cz


Za netradičním zážitkem do podhradí

Zapomeňte na chviličku na sníh, zimu i mráz a pojďte se zahřát do pivovaru Albrecht ve Frýdlantu. I v zimním období jsou pro vás připravené prohlídky pivovaru s ochutnávkou piva, nebo bez ochutnávky. Prohlídky probíhají vždy o víkendech a během svátků (kromě Vánoc) a začínají pravidelně ve 13, 15 a 17 hodin. Cena prohlídky s degustací je 150 Kč a bez degustace 50 Kč. Děti mají vstupné zdarma. Zajděte do Frýdlantu ochutnat místní pivo, kterým se v dobách minulých zásoboval i frýdlantský hrad a zámek.
Pivovar Albrecht Frýdlant - +420 487 989 000, info@pivovar-frydlant.com

Náhled pro tisk
Vytvořeno 6.12.2021 11:57:56 | přečteno 99x | zakova.jana
load