Úvodní strana

Po stopách hrabat Clam-Gallasů

Šámalova chata, autor: Lukáš Wisla

Jizerské a Lužické hory mají svůj nezaměnitelný charakter. Kromě přírody, která má největší podíl na kráse této části Čech, je to i řada zajímavých osobností, jejichž působení v horách zanechalo své stopy.

Objevujte lokality v Jizerkách, které jsou spojené s významným rodem Clam-Gallasů. Nechte se inspirovat v našem videu.


Lázně Libverda

O rozvoj lázeňství v Jizerkách se zasloužil  Kristián Filip Clam-Gallas. Jeho iniciativa vedla k objevu několika léčivých pramenů.

Navštivte malé lázeňské městečko v podhůří Jizerek, užijete si okouzlující přírodu, klid i léčivý hydrogen uhličitanový pramen. Ve zdejším lázeňském komplexu můžete vyzkoušet různé procedury. Nenechte si ujít také procházku na Vyhlídky nad Lázněmi Libverda, naskytnou se vám zde jedinečné pohledy na Frýdlantsko a Jizerské hory.


Státní hrad a zámek Frýdlant

Jedinečný rozsáhlý komplex hradu a zámku prošel významnými změnami za vlády Clam-Gallasů. Ať už navštívíte interiéry této památky, nebo pouze exteriéry, uchvátí vás její krása!

V roce 1801 byl hrad poprvé zpřístupněn veřejnosti a stal se tak nejstarším hradním muzeem v celé střední Evropě. O tento zajímavý počin se postaral další ze zástupců Clam-Gallasovského rodu, Kristián Kryštof Clam-Gallas.


Clam-Gallasovská obora

Monumentální dílo vzniklo za Eduarda Clam-Gallase v letech 1848 - 1852. Tisíce žulových sloupků ohraničovaly území o rozhloze 55 kilometrů čtverečných a právě na tyto sloupky narazíte v Jizerkách dodnes. 

Oboru tvořilo 53 velkých bran, 51 vrátek a čtyři jelení skoky, kterými se zvěř dostávala do obory. Clam-Gallasovskou oboru dnes připomíná také informační tabule, která se nachází na lesní pěší stezce vedoucí podél obory Oldřichovským sedlem. 


Poutní bazilika v Hejnicích s hrobkou Clam-Gallasů

Významné poutní místo v Hejnicích je místem, kde se nachází rodinná hrobka Clam-Gallasů i jejich předků, Gallasů. Kostel Navštívení Panny Marie s přilehlým bývalým klášterem je významným duchovním místem, ke kterému už v minulosti vedla Stará poutní cesta přes Jizerské hory. Stejně fascinující jako exteriér kostela je i jeho interiér, kterému vévodí obrovský křišťálový lustr, dar hejnického rodáka Josefa Riedela. 

Náhled pro tisk
Vytvořeno 7.10.2022 10:19:09 | přečteno 151x | zakova.jana
load