Úvodní strana

Po stopách rodiny Riedelů

Křišťálový lustr J. Riedel v Hejnicích, autor: Lukáš Wisla

Sklářská tradice a řemeslo neodmyslitelně patří k Jizerským horám. O jeho rozvoj a věhlas se zasloužila rodina Riedelů a především pak Josef Riedel, kterému je přezdíváno sklářský král Jizerských hor. Vydejte se do míst, kde Riedelové zanechali své stopy.

Objevujte lokality v Jizerkách, které jsou spojené se světoznámým rodem Riedelů. Nechte se inspirovat v našem videu.


Kristiánov

Zaniklou sklářskou osadu v Jizerských horách dnes připomíná jen jedno hrázděné stavení, kterému se říká Liščí bouda. Dům slouží jako část expozice Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Expozice Kristiánov představuje sklářskou osadu v době její největší slávy. Sklářská tradice tu sahá do poloviny 70. let 18. století, kdy sklářský podnikatel Johann Leopold Riedel vystavěl sklárnu. 

V zimním období je sice expozice Kristiánov uzavřená, vyplatí si však naplánovat výlet do osady i tak. Od Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou totiž vede naučná stezka Cestou jizerskohorských sklářů, po které dojdete až do Kristiánova.


Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

V jedinečném muzeu svého druhu na světě můžete obdivovat sklářské i bižuterní řemeslo. Hlavní budova Muzea skla a bižuterie představuje celý historický vývoj jablonecké bižuterie. Páté patro prezentuje příběh skla od starověku po současnost. Seznámíte se s bižuterními kameny, skleněnými perlemi i perličkami, skleněnými knoflíky, kovovou bižuterií a sklářstvím v regionu. Při prohlídce expozice narazíte také na sklářské výrobky kolekce Riedel.

Muzeum nabízí prohlídku pomocí hlasového průvodce. Audioprůvodci jsou k zapůjčení v muzejní pokladně, nahrávku si však můžete stáhnout i do svých chytrých telefonů. Muzeum je otevřené denně mimo pondělí, vždy od 10 do 17 hodin. 


Osada Jizerka

První sklářské hutě na Jizerce byly založeny Franzem Antonem Riedelem v roce 1828. S osadou je spojeno nejslavnější jméno rodu Riedelů, Josef. Josef Riedel se narodil v Hejnicích a proslavil se jako velký inovátor. Právě on si vysloužil tu největší slávu a proto je právem přezdívaný jako sklářský král Jizerských hor.


Poutní Kostel Navštívení Panny Marie v Hejnicích

V interiéru jedné z nejznámějších sakrálních staveb Jizerských hor, v hejnické bazilice, můžete obdivovat monumentální křišťálový lustr. Je darem Josefa Riedela. 

Josef Riedel se narodil v roce 1816 v domě čp 175 v Hejnicích. Vzpomínkou na něj je křišťálový lustr v kostele, který sem jako hejnický rodák daroval. Je téměř tři metry široký (265 cm) a 424 cm vysoký, poprvé se rozzářil v roce 1853. V roce 1929 byl opraven a elektrifikován. Dnes na lustru svítí 54 žárovek.


Riedelova vila a Riedelova hrobka v Desné

Josef Riedel ml. nechal pro svou manželku vystavět honosnou vilu v Desné. Ve vile žily tři generace Riedelů. Dnes je zde Kulturní a informační středisko - Riedelova vila, ale také stálá expozice historie Desné. 

 Na návrší v Desné najdete také hrobku této sklářské rodiny. Stojí v místech, kde býval ten nejkrásnější výhled na sklárnu a okolí. Rodinnou hrobku dal vystavět velkopodnikatel sklář Wilhelm Riedel pro svého otce na konci 19. století. Stavba je postavená v novorománsko-gotickém slohu.Zajímají vás i další známé rody, které byly s Jizerkami spojené? Podívejte se na naše další videa. Představíme vám rodinu Liebiegů, provedeme vás po stopách manželů Scheybalových, nebo se s vámi vydáme za rodem Clam-Gallasů.

Po stopách Liebiegů

Po stopách manželů Scheybalových

Rod Clam-Gallasů

Náhled pro tisk
Vytvořeno 27.11.2022 21:40:24 | přečteno 73x | zakova.jana
load