Úvodní strana

Podzimní Jizerky pro rodiny s dětmi

Včelí naučná stezka, autor: Jaroslav Bien

Hledáte vhodné místo, kam byste mohli vyrazit s rodinou o nadcházejících státních svátcích nebo podzimních prázdninách? Pak právě pro vás jsme připravili praktický přehled, díky kterému si snadno poskládáte svůj vlastní program.


Kam na vyrazit s dětmi?

Pozdní podzim úplně nepřeje dlouhým výletům po horách. Proto jsme pro vás připravili přehled kratších tras, které jsou pro děti ideální. Najdete na nich zábavné úkoly, za zdolání některých z nich dokonce náleží i odměna!

 • Cesta řemesel – vzdejte hold poctivému řemeslu a nahlédněte do kouzla stavby venkovského rodinného domu na osmi zastaveních stezky.
 • Lesní naučná stezka – stezka vedoucí přírodní rezervací na Křížovém vrchu ve Frýdlantu vám představí přírodní bohatství oblasti.
 • Naučná sezka Oldřichovské bučiny - Naučná stezka vás zavede z Oldřichovského sedla ke Skalnímu hradu. Vzhledem k náročnějšími terénu - schody a žebříky je určena pouze pro pěší turisty.
 • Hravé putování ještědským lesem – se životem lesa seznámí hravé návštěvníky prožitková stezka, kterou lze absolvovat i s kočárkem.
 • Na Ještěd s Dědem Ještědem – výletní hra do chytrého telefonu GEOFUN obohatí vaše znalosti o Ještědu vtipnými komentáři i perličkami o stavbě vysílače.
 • Skryté příběhy – Město vzpoury  – venkovní hry, které představují zajímavá místa po celé republice, vás v Liberci vrátí do doby Albrechta z Valdštejna.
 • Pátrání libereckého rytíře Rolanda – zahrajte si na detektiva a zkuste najít cestou historickým centrem Liberce zbroj rytíře Rolanda.
 • Procházka lesem s veverkou Bertou - nechte se unést stopou veverky Berty a poznejte život zvířat v lese, stezka pro děti je součástí putování Rádlem s názvem Eldorádlo - cesta hojnosti.
 • Modré putování za zázračnou vodou  – vydejte se po stopách děvčete z Bedřichova, které se vydalo osvobodit duši loupeživého rytíře Dornsta.
 • Zelené putování za tajemstvím stromů - objevte příběh neobyčejné jedle, která stávala v Bedřichově naproti bývalé sklárně, stezka se skládá ze dvou částí, první z nich je Mravenčí stezka představující zvířata Jizerských hor.
 • Červené putování za zázrakem ohně  - objevte zázrak ohně a dokončete trilogii pověstí z Bedřichova. Ten, kdo dokončí jedno ze tří putování (modré, zelené či červené), obdrží odměnu v podobě omalovánky zaměřené na daný živel a překvapení, které ho připomíná.
 • Smrčkova stezka  - naučná stezka vede z vrcholu Tanvaldského Špičáku, cestou nezapomeňte vyplnit hrací kartu. Hrací kartu si vyzvednete na Tanvaldském Špičáku 1, kde vás také čeká odměna.
 • Orientační stezka na vrcholu Tanvaldského Špičáku  - najděte podle mapy všechna stanoviště a otiskněte razítka do hrací karty, odměna na vás čeká v půjčovně na Tanvaldském Špičáku 1.
 • Naučná stezka Rybárnazačíná a končí u bývalého učiliště v Anenském údolí – naproti Residentu, dřevěné interaktivní tabule vás seznamují s tématy, která vedou k poznání toho, co v rybnících a v jejich blízkém okolí žije a roste. Trasa je určena pro pěší turistiku, pro rodiny s dětmi, je přístupná i pro zdatnější maminky s kočárem.
 • Smržovské hledačky aneb bez mobilu bez majlu, věnujem se detailu

Když počasí v Jizerkách nepřeje, můžete využít zdejší vnitřní aktivity.


Něco navíc

Jsou ale i další skvělá místa, která stojí za vaši pozornost. Pokud budete mít štěstí na dobré počasí, můžete do programu ještě zařadit něco navíc...

Třeba jízdu na poníkovi. Ponnyranch v Proseči nad Nisou nabízí vyjížďky, kdy jsou malí poníci vedeni na vodítku, takže se nemusíte bát, pokud jsou vaše děti začátečníci. Na projížďku je třeba se předem objednat.

Dětské hřiště u rozhledny Královka je opravdu úžasné. Děti si tu vydrží hrát celé hodiny. K rozhledně můžete dojet autem nebo si k ní udělat výlet z Bedřichova po Mravenčí stezce. V místní restauraci skvěle vaří a dětské židličky jsou tu samozřejmostí.

Lesopark Na Sluneční najdete kousek od rozhledny Maják. Vede do něj Pohádková cesta, kde na vaše děti čekají pohádkové bytosti proměněné ve dřevo a kámen. Pro dospělého je to od rozhledny asi pětiminutová procházka, ale s dětmi tu můžete strávit i hodinku. Nápadně i nenápadně umístěné, většinou kamenné skulptury či instalace představují dobře známé pohádkové motivy. Řada kamenů, pěšinky a interaktivní prvky připomínají plazícího se hada z tajemné legendy o Příchovickém hadovi. Kde had končí a kde začíná? To záleží na dětské fantazii.

Volnočasový areál Čelakovského v Jablonci nad Nisou nabízí travnaté fotbalové hřiště, multifunkční asfaltové hřiště nebo třeba dětský koutek na hraní.

Originální dětské hřiště najdete na stadionu v Bedřichově. Dětské hřiště Jizerská 50  je originální dětská prolézačka ve tvaru legendární pětky a nuly. Na stadionu v Bedřichově se nachází také lanové hřiště při lanovém parku.

Discgolfové hřiště Frýdlant  se nachází nedaleko ulice Bělíkova v areálu lesoparku Střelnice ve Frýdlantu. Je to největší discgolfové hřiště v Libereckém kraji a disky si můžete zapůjčit v nedaleké Městské knihovně (ulice Bělíkova) nebo v Turistickém informačním centru Frýdlant na náměstí T. G. Masaryka.

Volnočasový areál a skatepark Strmá najdete ve Frýdlantu. Jeho součástí je skatepark, cyklistická trať s boulemi a klopenými zatáčkami, sportovní herní prvky pro děti, seniory i hendikepované. V areálu nechybí bezbariérové sociální zázemí s WC a také veřejné ohniště.

V Lázních Libverda děti nadchne hřiště plné herních, ale také naučných prvků. Hřiště je situováno v lázeňském parku a děti odtud budete jen těžko dostávat!

Náhled pro tisk
Vytvořeno 8.10.2020 16:02:59 | přečteno 1286x | Bc. Pavlína Sacherová
load