Úvodní strana

Pohyblivý betlém ve Frýdlantu

Frýdlantský betlém, autor: Město Frýdlant

Tradice stavění betlému je spojována s událostí, která se datuje do roku 1223. Budoucí světec František z Assisi tehdy trávil Vánoce na panství italského šlechtice Giovanniho di Velita. František si přál prý vidět, jak narozený Ježíšek leží v jesličkách a proto tuto scénu vyobrazil v jeskyni u vesničky Greccio. Jeskyni upravil jako kapli, uspořádal zde vyobrazení narození Páně a 24. prosince o půlnoci sem pozval vesničany. Ti přicházeli s pochodněmi k jeskyni a uviděli jesličky. Kněž zde sloužil mši a František četl úryvky z Lukášova evangelia. Podle tradice se tato událost považuje nejenom za první betlém, ale také za první odslouženou půlnoční mši. Do lidového prostředí se betlémy dostaly na konci 18. století. Dnes jsou k vidění nejrůznější betlémy z různých materiálů. V Jizerkách si nenechte ujít návštěvu betlému ve Frýdlantu, je pohyblivý a jeho návštěvu si užije celá rodina!

Frýdlantský betlém

V podstávkovém domě v ulici Zahradní nedaleko centra města se nachází pohyblivý betlém. Jeho autorem je frýdlantský rodák Gustav Simon. Betlém je umístěn v přízemí domku, kde bývala obytná místnost tvůrce díla. 

Stavba jesliček trvala déle než 60 let. Figury byly zpočátku nepohyblivé, postupně však jeho tvůrce sestrojil hodinový stroj a jednotlivé postavy rozpohyboval. Mechanika betlému je dodnes původní. Pomocí stroje a provazové šňůry se pohybuje na 130 figur lidí i zvířat. Dalších 50 figur je statických.
Jednotlivé objekty betlému jseou vyrobeny z lepenky a ze dřeva. Scéna narození Ježíše Krista je zasazena do místní krajiny Jizerek.


Otevírací doba v zimním období

Prosinec - denně kromě pondělí od 10:00 hod. do 12:00 hod a od 14:00 do 17:00 hod.

Od ledna do dubna prohlídka možná pouze po předchozí telefonické domluvě.


Kontakt 

Frýdlantský betlém - ulice Zahradní 356, Frýdlant, 464 01
+420 605 106 298, +420 725 501 896
lucie.kubatova@mu-frydlant.cz


Vstupné

Plné vstupné 20 Kč
Rodinné vstupné 50 Kč
Dětské a seniorské vstupné 10 Kč

Náhled pro tisk
Vytvořeno 6.12.2021 11:56:27 | přečteno 262x | zakova.jana
load