Jedinečná a dechberoucí, v každém okamžiku, v každém ročním období je příroda Jizerských hor. Letošní významné jubileum patří Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, která byla vyhlášena přesně před 55 lety. Podívejme se společně na to, čím se můžeme v přírodě kolem nás nechat učarovat.
Značnou část Turistického regionu Jizerské hory tvoří CHKO Jizerské hory. Jedná se o jedno z nejstarších velkoplošných chráněných území v republice, téměř ze tří čtvrtin jde o lesy. Nacházejí se zde 3 národní přírodní rezervace, 13 přírodních rezervací a 12 přírodních památek.
K těm nejvýznamnějším lokalitám CHKO patří Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. O její jedinečnosti svědčí i zápis na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Jizerskohorské bučiny se tak v roce 2021 staly první přírodní lokalitou v České republice, která se na seznam dostala. Vedle Jizerskohorských bučin nesou statut národní přírodní památky také Rašeliniště Jizerky a Rašeliniště Jizery.
Typický krajinný celek oblasti tvoří hluboké lesy, rašeliniště, horské toky, ale také okrajové části s loukami a poli a v neposlední řadě rozptýlená zástavba, která má charakter lidové architektury.
Nejrozsáhlejší přístupné rašeliniště hor se nachází kolem volně meandrující říčky Jizerky s přítoky Pařezitého, Jílového a Safírového potoka. V těchto místech panují extrémní klimatické podmínky. Průměrné roční teploty dosahují pouhých 4°C, v zimě klesají teploty pod -30°C. Unikátem zdejší oblasti je výskyt minerálů v náplavech Jizerky a zejména Safírového potoka. Těžba drahých kamenů dala věhlas osadě Jizerka.
Rašeliniště je přístupné po povalovém chodníku a plošině s rozhledem na Vyhlídkovou louku s jezírky. Prochází tudy Naučná stezka Tři izeríny. Na rašeliništi hojně roste rosnatka okrouhlolistá, jasně červená masožravka, která se živí hmyzem. Louky jsou oblíbeným tokaništěm tetřívka obecného.
Jedno z nejvýznamnějších rašelinišť Jizerských hor vyniká množstvím větších jezírek a vrchovištními útvary. Vyskytuje se zde řada vzácných rostlin. Vedle rosnatky okrouhlolisté je to blatnice bahenní, kriticky ohrožený druh, nebo suchopýrek trsnatý, který se dokáže vypořádat i s nadmořskou výškou 2000 metrů. V oblasti žije vzácný druh pavouka, slíďák vrchovištní. Pravidelně se zde objevuje i tetřívek obecný.
Rezervace je oplocena, aby nedocházelo k poškození zvěří. Přístupná je po povalovém chodníku, na jehož konci je vyhlídková věž. Název rezervace je odvozen od čihadla, místa, kde čihaři neboli ptáčníci v dřevěné boudě čekali na přílet zpěvného ptactva. Čihařsví bylo prastaré řemeslo, které k Jizerským horám patřilo více, než ke kterýmkoli jiným horám u nás.
Přírodní rezervace se rozkládá v údolí potoka Jedlová, který je přítokem řeky Kamenice. Nachází se nedaleko centra Josefova Dolu a je významná z pohledu hydrogeologického, geomorfologického i botanického. Tok potoka je plný vodopádů, kaskád, peřejí i skalních útvarů. Pár desítek metrů nad hranicí rezervace se nachází vodopád Jedlová. Územím prochází Naučná stezka Jedlový důl.
V rezervaci se vyskytují vzácné druhy rostlin, jako je violka bahenní či dokonce violka dvoukvětá, extrémně vzácný druh v Jizerských horách. Ve zdejších smíšených horských lesích hnízdí sýc rousný, datel černý či ořešňík kropenatý.