Po bílé a někdy také šedé zimě přichází do Jizerek pestrá paleta barev. Louky rozkvetou, listnaté stromy se zazelenají a ve vzduchu ucítíte vůni jara. Pojďte s námi navštívit místa, která jsou potěšením pro oko i pohlazením pro duši.
První z palety jarních barev je dozajista zelená. Nechte se v jarních měsících uchvátit svěží krásou Jizerskohorských bučin. Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny se v roce 2021 stala první přírodní památkou zapsanou na seznam UNESCO. Narazíte tu na množství skalních vyhlídek a skalních útvarů nejrůznějších tvarů.
Na potocích Velký a Malý Štolpich můžete obdivovat krásu vodopádů a peřejí. Lokalitu bučin si můžete projít po téměř jedenácti kilometrové trase určené pro pěší turistiku. Přestože se jedná o velmi zachovalou část hor, kam lidská ruka příliš nezasahovala, najdete i zde odkazy naší minulosti. Fenoménem nejenom této části jsou Jizerskohorské pomníčky. O tyto drobné památky v krajině se stará Spolek Patron, připomínají nám nejrůznější události a mají podobu křížků, pomníků, kamenů nebo různých destiček. Dalším odkazem historie v této oblasti Jizerek jsou žulové sloupky, které bývaly součástí rozlehlé Clam-Gallasovské obory. Tu dnes v Oldřichovském sedle připomíná lesní stezka s informačními tabulemi.
Ještě dávno před tím, než se zazelenají Jizerskohorské bučiny, ohlásí nám jaro první květy sněženek a bledulí jarních. Na Frýdlantsku, v podhůří Jizerek, najdete rozkvetlé sněženky i bledule na mnoha loukách i v lesích. Záplavu bílých buclatých kvítků bledulí můžete obdivovat v malé vesničce Předlánce, známé především díky Přírodní rezervaci Meandry Smědé. Po zelené turistické značce se od vlakového nádraží ve Višňové vydáte k Čapkově tůni, kde začíná hranice Meandrů Smědé a poté dále přes Předlánce, kolem několika rodinných domků, dojdete po cestě do lesa. Tam už uvidíte u studánky rozprostírající se Louku Bledulínu s informační cedulí i lavičkou k posezení. Návštěvu tohoto místa můžete spojte s výletem do Černous, turistická trasa vedoucí podél Meandrů Smědé vás zavede až k Dubovému rybníku, významné ornitologické oblasti a největší vodní ploše Frýdlantska. Na jaře to tu opravdu žije!
K jarní květeně neodmyslitelně patří narcis. I když jde v našem případě o rostlinu uměle vysázenou, neubírá jí to nic na kráse. Doslova žlutě kvetoucí moře narcisů můžete obdivovat u Hnojového domu na Jizerce. Najdete tu narcisy nejrůznějších odstínů a tvarů, většinu z nich tu vysázel známý horal a cestovatel Gustav Ginzel.
Symbolem Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory je žlutě kvetoucí upolín nejvyšší. Tato zákonem chráněná bylina kvete v samém závěru jara, v květnu a červnu. Obdivovat můžete její nápadně žluté kulovité květy. A kam se za touto rostlinou vydat? Upolínovou louku najdete mezi osadou Jizerka a úpatím Bukovce, zavede vás tam třeba výlet Okolo Bukovce vedoucí až do sousedního Polska. ale také v Rejdicích poblíž Tanvaldu, v Přírodní památce Jindřichovský mokřad u Lučan nad Nisou a v Horním Polublém u Kořenova. Přijďte obdivovat krásu rostliny, která je ve znaku CHKO.Ve stejném období jako upolín nejvyšší, vykvétá v Jizerkách ohrožený druh prstnatec májový. Tato fialově kvetoucí orchidej dorůstá výšky až 60 centimentrů. Nejkrásnější pohled na prstnatec je v Přírodní památce Tesařov v Kořenově. Na louce v údolí pod Tesařovskou kaplí rostou na jednom místě tisíce rostlin. Nachovou krásu Jizerek můžete obdivovat i na dalších místech, především mokrých až bažinatých loukách. Za návštěvu stojí Květná louka na Horní Černé Studnici, Louka pod Berkou v Nové Vsi nad Nisou, Přírodní rezervace Malá Strana v Horním Maxově nebo Přírodní památka Rádlo.
Jizerské jaro láká také k návštěvě mokřadů, kde v průběhu května začíná vykvétat vachta trojlistá, lidově zvaná hořký jetel. Rozpoznat tuto rostlinu je podle trojčetných listů poměrně snadné, kvete však docela krátkou dobu. Její květy jsou bílé až jemně narůžovělé a seskupené do hustého hroznu. Vyskytuje se v již zmiňovaných přírodních rezervacích Malá Strana a Bukovec a také v přírodních památkách Jindřichovský a Fojtecký mokřad nacházející se u obce Mníšek u Liberce.