Úvodní strana

Prožijte jizerské frišno

Jizerskohorské bučiny (6)

Když v Jizerkách zavládne ten pravý podzim, přihlásí se o slovo jizerské frišno. Prostoupí vám celým tělem, uchvátí vás svou tajemnou atmosférou a připraví vám neobyčejné zážitky. Jizerské frišno se nezapomíná, jizerské frišno se prožívá. 

Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace a první přírodní památka UNESCO v České republice má svou nezapomenutelnou atmosféru v každé roční době, ale podzim, mlhy mezi skalními věžemi a útvary, čarovné výhledy a tajemné stíny, to je něco, co nikdy ze své paměti nevymažete.Výlet do Jizerskohorských bučin patří rozhodně k těm náročnějším, rezervace se rozprostírá na severním úbočí hor v těžko prostupném terénu. Správné vybavení a příprava na takový výšlap je naprostým základem. 

Všechny krásy, zajímavosti, tipy i dobré rady před výletem najdete ZDE.

Rašeliniště

Nejrozsáhlejší přístupné rašeliniště hor Rašeliniště Jizerky se nachází kolem volně meandrující říčky Jizerky s přítoky Pařezitého, Jílového a Safírového potoka. V těchto místech panují extrémní klimatické podmínky. Průměrné roční teploty dosahují pouhých 4°C, v zimě klesají teploty pod -30°C. K návštěvě v podzimních měsících láká také rašeliniště Na Čihadle

Vodopády

Nevídanou podívanou přinášejí v podzimních měsících také vodopády. Zejména po deštivých dnech je vodní podívaná kouzelná.

K nejvyhledávanějším vodopádům Jizerských hor patří vodopády na Jedlové. Říčka Jedlová protéká přírodní rezervací Jedlový důl a k vodopádům se dostanete z Josefova Dolu po modré turistické značce. Kolem vodopádů můžete projít naučnou stezkou, která představuje přírodní krásy rezervace i vodopády samotné. Největší z vodopádů na Jedlové je vysoký 5 metrů.

Na vodopády velmi bohatá je i řeka Černá Desná. Dojít k nim je možné z Desné po červené turistické značce. Podél toku s vodopády vede naučná stezka Vodopády Černé Desné. Na trase je Plotnový, Dlouhý, Bukový i Hrncový vodopád, stezka končí u přehradní nádrže Souš. Koryto řeky nabízí nevšední podívanou, kromě zmiňovaných vodopádů je plné kaskád, kotlů i peřejí.

Drahokamem mezi vodopády Jizerských hor jsou Štolpišské vodopády na potocích Velký a Malý Štolpich protékajícími Jizerskohorskými bučinami.

Meandry Smědé

Oázou klidu a přírodní rovnováhy jsou Meandry Smědé. Přírodní rezervace se rozprostírá v obcích Frýdlantského výběžku ve Višňové a v Černousích. Součástí rezervace je rybník Dubák, největší a nejstarší vodní plocha Frýdlantska a současně významná ornitologická oblast. Právě zde se můžete zaposlouchat do zvuků přírody a užít si tajemné šustění dubového listí na březích rybníku.

Jizerské frišno

Jizerskohorské bučiny, autor: Matyáš Gál

Jizerskohorské bučiny

 
Jedlový důl, autor: Matyáš Gál

Jedlový důl

 
Jizerskohorské bučiny, autor: Matyáš Gál

Jizerskohorské bučiny

 
Štolpišská silnice, autor: Matyáš Gál

Štolpišská silnice

 
Štolpich, autor: Tomáš Exner

Štolpich

 
Vodopád Jedlové, autor: Matyáš Gál

Vodopád Jedlové

 
Na Čihadle, autor: Jiří Stránský

Na Čihadle

 
Bukový vodopád, autor: Matyáš Gál

Bukový vodopád

 
Jedlový důl, autor: Matyáš Gál

Jedlový důl

 
Hrncový vodopád, autor: Matyáš Gál

Hrncový vodopád

 
 
Náhled pro tisk
Vytvořeno 16.9.2020 11:02:01 | přečteno 414x | zakova.jana
load