Podzim je klidné roční období, památky v tuto dobu bývají méně vytížené a tak můžete využít deštivých dnů k poznání místní historie, zajímavostí i řemesla.
Zlatý kříž je jedním z nejvýznamnějších míst Liberce, protože se tu na jedné „křižovatce“ potkávají nádherné stavby Obchodní a živnostenské komory, Severočeského muzea a Oblastní galerie Liberec. Nedaleko doplňuje muzejní nabídku ještě Technické muzeum Liberec. Vydejte se za krásnou architekturou, která vám nabídne mnohé skvosty ve svém interiéru.
V Severočeském muzeu v Liberci můžete vidět uměleckohistorickou expozici Krása + užitek, expozici Doteky severu, která se věnuje přírodě Jizerských hor a Frýdlantska, novou expozici Liberecké fragmenty o historii Liberce nebo Fotografickou galerii zaměřenou na prezentaci uměleckých a historických fotografií. Muzeum je přístupné denně mimo pondělí od 10 do 19 hodin a do konce tohoto roku je vstupné dobrovolné. Letošní novinkou muzea je otevření věže, ve které byla naistalována expozice "Křišťálová věž" Jana a Ondřeje Salanských. Zajímavým prvkem ve věži je skleněný žebřík, který je nejdelší svého druhu na světě.
Oblastní galerie v Liberci sídlí v překrásné budově bývalých lázní. Zavítat sem můžete každý den kromě pondělí, otevřeno je od 10 do 17 hodin, ve čtvrtek až do 19 hodin. Oblastní galerie Liberec je pátá největší v Česku. Založena byla v roce 1953 a představuje unikátní sbírku evropského umění, příjemné prostředí budovy bývalých Lázní doplněné o současné architektonické detaily.
Ve čtyřech pavilonech se rozprostírá expozice Technického muzea Liberec. Otevřeno je tu denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin. Pavilon A se zaměřuje na dopravní prostředky, uvidíte tu automobily, motocykly i unikátní výbavu kol. Pavilon B prezentuje textilní minulost Liberce. K příležitosti 100 let republiky vznikl pavilon C, který vás seznámí s veřejnou dopravou na Liberecku a její historií. Nejmladším pavilonem je pak pavilon D, který byl otevřen v roce 2018 a nese název Království automobilů.
Pokud po světě techniky zatoužíte po přírodě a počasí na výlet do Jizerek nebude stále ideální, využijte tuto dobu k návštěvě nejstarší botanické zahrady v ČR. Botanická zahrada Liberec je otevřená každý den, v zimním období od 8 do 16 hodin. Botanická zahrada Liberec se stará o nejpestřejší soubory exotických rostlin v České republice. Skleníkový areál ve tvaru rostlinných buněk nebo krystalové drúzy je stavebním dílem Ing. arch. Pavla Vaněčka a skládá se z 10 různě velkých expozičních pavilonů, ve kterých je prezentováno 14 různých botanických témat.
K Jizerkám a zvláště k Jablonecku patří sklářské řemeslo. Nenechte si ujít návštěvu Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Otevřeno je tu od úterý do neděle od 10 do 17 hodin. S vývojem světoznámé jablonecké bižuterie vás seznámí expozice Nekonečný příběh bižuterie. Historii skla od starověku po současnost představí Čarovná zahrada v pátém podlaží. Největší novinkou je však expozice Svět zázraků / World of Wonders - WOW! Expozice je věnována sbírce skleněných vánočních ozdob a je největší veřejnou sbírkou čítající více než 15 000 předmětů. Pokud se venku vyčasí a vy dostanete chuť na procházku, zajděte se projít po naučné stezce Cestou jizerskohorských sklářů, která vás zavede až do zaniklé sklářské osady Kristiánov. Celková délka trasy je 19 km a trasa vás zavede na místa, která jsou významně spojená se sklářskou tradicí.
Pokud jste nadšenci korálků, techniky i historie, pak zavítejte do Muzea výroby jabloneckých korálků a bižuterie G&B beads . V historickém přízemí hlavní budovy G&B beads se nachází prodejna s největším sortimentem skleněných mačkaných, broušených, ohněm leštěných, vinutých perlí z vlastní produkce G&B beads. V muzeu jsou umístěné historické i současné mačkací stroje, několik typů brousících a leštících strojů, navlékací stroje a nástroje a pomůcky na výrobu korálků. Součástí expozice jsou i dobové vzorkovnice a historická sbírka skleněných vinutých perlí a bižuterie.
Bývalá fara v Kostelní ulici patří společně s kostelem sv. Anny k nejvýznamnějším stavebním památkám Jablonce nad Nisou. Dům je pojmenován po Janě a Josefu V. Schybalových, kteří se ve svém díle zabývali především mapováním lidové architektury severních Čech. Podívejte se na naše video Po stopách manželů Scheybalových a nechte se inspirovat k návštěvě Domu národopisců Jany a Josefa V. Scheybalových v centru Jablonce nad Nisou.
V centru města Frýdlantu můžete navštívit Městské muzeum na radnici a v budově Špitálku. Od října do prosince je otevřeno vždy ve středu a v pátek od 10 do 12 hodin a od 12:30 do 16 hodin, v sobotu je otevřeno od 10 do 14 hodin. Městské muzeum na radnici mapuje historický vývoj města i celého Frýdlantska. Seznámíte se tu s významnými osobnostmi Frýdlantu i řemeslem, uvidíte tu selskou jizbu a měšťanský salonek. Další část muzea je provozována v budově Špitálku, kde se nachází interaktivní expozice doplněná časovou osou historie města. Zajímavostí budovy je archeologický nález chlebové pece, jejíž funkční replika se nachází na přilehlém dvoře Špitálku. Součástí budovy je nově zrekonstruovaná kaple s původní Pietou.
Říjen je poslední měsíc, kdy je přístupný Státní hrad a zámek Frýdlant. Otevřeno je od úterý do neděle vždy od 10 do 15 hodin. Vybírat můžete ze dvou prohlídkových okruhů: Frýdlantský hrad a Frýdlantský zámek. Prohlídka vás zavede do bohatě vybavených interiérů a seznámí vás s historií panství a především pak s posledními majiteli Frýdlantu.
Doporučujeme vám kromě návštěvy interiérů tohoto objektu i prohlídku jeho exteriéru. Z volně přístupného zámeckého nádvoří se můžete podívat na terasu i Valdštejnskou vyhlídku. Právě z ní se vám během podzimu naskytne překrásný pohled na podzámčí a panorama Jizerských hor. Za návštěvu stojí i zámecký park, který se rozprostírá kolem celého objektu. Dojdete tudy až k zámeckému rybníku, ve kterém se zrcadlí všechny barvy podzimu.
Během října můžete navštívit Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce. Expozice je přístupná podle nabídky rezervačního systému. Expozice se nacházejí v památkově chráněném areálu bývalé textilní továrny. V současné době jsou zpřístupněny expozice Energetiky, strojovna a kotelna, expozice Leteckých motorů z depozitáře Vojenského historického ústavu Praha, expozice Textilní výroby s podporou Katedry textilních technologií TUL Liberec a expozice Šicích strojů ze sbírky Pavlíny Cvrčkové.
Historickým skvostem Desné je Riedelova vila, kterou nechal v letech 1893 -1894 postavit Josef Riedel ml. ( syn sklářského krále Josefa Riedela ) pro svou ženu Paulu. Budova je postavena ve stylu severoitalské architektury. Dnes se ve vile nachází městské kulturní, vzdělávací a informační středisko, školka a jsou zde dobře uloženy městské kroniky. V budově je také stálá expozice historie Desné.
Do dětských let se můžete vrátit v Muzeu výroby hraček DETOA. V továrně na hračky Detoa Albrechtice můžete navštívit Muzeum výroby dřevěných hraček. Během prohlídky poznáte výrobní proces hraček, který má více jak stoletou tradici. Uvidíte historické stroje, dobové hračky i současnou tvář továrny. Po prohlídce je možné navštívit také podnikovou prodejnu, jejíž součástí je i kreativní dílna. Zde si můžete zakoupit sáček s různými dílky a složit si svou vlastní hračku. Dílny jsou určené pro děti od 4 let, ale uzdu své kreativitě zde mohou pustit i dospělí. Exkurze jsou možné ve všední dny od 8:30 do 16 hodin a v sobotu od 10 do 16 hodin.
V Jiřetíně pod Bukovou můžete po předchozí domluvě navštívit Muzeum místní historie, které se nachází ve Vile Schowanek. Vila je dílem význačného jabloneckého architekta Roberta Hemmricha. Byla postavena v roce 1908 a následně v 30. letech minulého století byla přestavěna do současné funkcionalistické podoby. Expozice zahrnuje počátky lyžování, drobné památky Jizerských hor, místní historii a truhlářské nářadí. Prohlídka vily je možnápouze po předchozí dohodě na termínu prohlídky - objednávky je možné provádět nejméně jeden den před plánovanou návštěvnou v pracovní dny kanceláře OÚ Jiřetín na tel. č. 732118938, nebo na 776005420.