Úvodní strana

Zažijte jizerské frišno každým kouskem svého těla!

Jizerskohorské bučiny

Podzim je roční období, kdy je vzduch prostoupen chladnou vůní prvního sněhu. Obzvlášť v horách ji ucítíte v každém kousku svého těla. Pojďte se s námi ztišit, dýchat a vychutnávat to jedinečné jizerské frišno na místech, která jsou k tomu jako stvořená.


Vodopády

Jizerské vodopády nepatří mezi největší nebo nejdelší, ale když se k některému z nich vydáte, zjistíte, že rozhodně patří k těm, které budete chtít vidět ještě jednou.

Vodopády na Černé Desné

Vodopády na Štolpichu

Vodopády na Jedlové

Mumlavské vodopády 




Skalní vyhlídky

Nejkrásnější výhledy na pestré barvy podzimu nabídnou skalní vyhlídky, kterých je v Jizerkách požehnaně. Některé jsou populární, třeba jako Krásná Máří, jiné jsou méně známé, ale nabízí stejně půvabný výhled – třeba Finkstein. Chcete vědět víc?



Pomníčky

Jestli mají Jizerské hory nějaký unikát, tak kromě rozhleden a bižuterie, je to také množství pomníčků. Ty připomínají většinou nešťastné události, ale některé z nich jsou tak zajímavé, že stojí za to se za nimi vypravit.

Bílá smrtmalovaný pomníček s verši připomíná nerozvážnou sáňkařskou výpravu tří pánů, která i přes to, že název pomníčku je dost ponurý, dopadla dobře. Najdete ho asi 100 metrů od sedla Holubníku, ke kterému vás přivede turistická trasa.

Expedice Peru 1970 populární zimní závod Jizerská 50 se už léta jezdí jako Memoriál Expedice Peru, kde členové této výpravy zahynuli při zemětřesení v oblasti Huascaranu. Až budete vycházet na některý z výletů z Bedřichovského stadionu, zastavte se u šesti „bludných“ žulových balvanů.

Mohyla letcův roce 1948 narazilo do úbočí Ještědu menší letadlo a v jeho troskách zahynulo pět osob.



Přírodní zajímavosti

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory se rozkládá na ploše 38 000 hektarů a nabízí opravdu pestrou škálu přírodních zajímavostí. Poznejte je během podzimního putování, budete sami překvapeni, kolik tváří tyhle hory mají. 

Jizerskohorské bučiny jsou největším chráněným územím v Jizerských horách i v Čechách. Na podzim, kdy se tu brodíte popadaným listím, je tato oblast asi nejkrásnější. Prohlédnout si tu můžete skalní bludiště nebo pohádkovou Viniční stezku.


Rašeliniště Jizerky
Národní přírodní rezervace byla zřízena k ochraně nejrozsáhlejšího rašeliniště, které tu můžete najít. Vypravit se k němu můžete hned z několika směrů:

od Bukovce  nebo z Bílého Potoka


Prameny Kyselky
Novoměstská kyselka vyvěrá kousek od Nového Města pod Smrkem. Jedná se o perlivou minerální vodu, která obsahuje hořčík, vápník a železo. Chuťově je moc dobrá, a proto si tu určitě doplňte svoje zásoby vody. Pokud se po značené turistické stezce vydáte na nejvyšší horu české části Jizerských hor, budete ji potřebovat.


Meandry Smědé
Přírodní rezervace, která je významnou ornitologickou lokalitou severních Čech, nepatří mezi nejznámější. Právě proto je zcela ideální na výlet, pokud si chcete utřídit myšlenky a věnovat se sami sobě.


Prales Jizera je nejstarší rezervací v celém pohoří Jizerských hor. Druhá nejvyšší hora české části Jizerek si drží svoji romantickou tvář především díky absenci příjezdových cest. Kdo chce zažít atmosféru Jizery, musí si k ní dojít. Odměnou vám bude výhled na Ještěd, české i polské Jizerské hory a Krkonoše.


Něco navíc

Vyrážíte na cesty a nejraději spíte ve svém autě? Odsud vás nikdo vyhánět nebude.


Parkoviště Horní Polubný – Nad Sokolovnou 50.7676142N, 15.3484619E
Kemp Tanvaldský Špičák - 50.7416231N, 15.2831458E
Parkoviště na Výpřeži (Ještěd) -  50°44'36.141"N, 14°58'41.996"E
Camping JISKRA Harrachov -  50.7819711N, 15.4220172E













Náhled pro tisk
Vytvořeno 16.9.2020 11:02:01 | přečteno 320x | Bc. Pavlína Sacherová
load