Úvodní strana

Zveme vás do Jizerek - Frýdlantsko

DSC09816

Frýdlantsko nabízí adrenalin na koloběžkách i procházky po naučných stezkách! Užijte si letní návštěvu Frýdlantska aktivně na koloběžkách, nebo navštivte zajímavé naučné stezky. V horkých letních měsících jistě oceníte procházku ve stínech mohutných stromů severní části Jizerek a jizerského podhůří.


Královna Koloběžka v Hejnicích

Zažijte Jizerky jinak! Hejnická půjčovna koloběžek s pohádkovým názvem Královna Koloběžka nabízí možnost zapůjčení různých druhů koloběžek, které jsou ideální jak na rodinný výlet po upravených silnicích, tak i do terénu. Pro ty největší dobrodruhy nabízí půjčovna koloběžky, se kterými se můžete vydat na singltrek.

V půjčovně vám poradí s výběrem trasy a vhodné koloběžky. Na startovací místo vás rádi zavezou. Stačí se pouze odrazit a kochat se výhledy, o které tu rozhodně není nouze!

www.kralovna-kolobezka.com

Naučné stezky Frýdlantska

Vydejte se na procházky s poznáním a prozkoumejte místní přírodu i historii. Naučné stezky, na které přinášíme pozvání, vedou většinou lesem, což v horkých letních měsících jistě oceníte.

Nové Město pod Smrkem zve k návštěvě Naučné hornické stezky kolem Rapické hory. Nové Město pod Smrkem je často spojováno s textilní výrobou. Založení města se však váže k objevu ložisek cínu a cínové rudy. Do roku 1622 zde bylo otevřeno na 70 štol, rozvoj těžby však poznamenala  30 letá válka a obyvatelé se žačali věnovat plátenictví, předení a později textilní výrobě. Upomínkou na hornickou historii města jsou dodnes štoly. Zavítejte na Naučnou hornickou stezku kolem Rapické hory a seznamte se s hornickou historií severního úpatí Jizerek. Trasa dlouhá přibližně 4,5 km začíná a končí u pěstebního střediska Dendria. Štoly, které budete cestou míjet, nejsou v Novém Městě pod Smrkem jediné. Množství dalších se nachází v okolí hory Měděnec. Důlní díla samotná však nejsou zpřístupněna, a proto, prosím, respektujte z bezpečnostní důvodů zákaz vstupu do štol.

Frýdlant láká na návštěvu Lesní naučné stezky a Křížové cesty na Křížové vrchu. Lesní naučná stezka vede od Zámeckého pivovaru přírodní rezervací na Křížovém vrchu a představuje přírodní bohatství této oblasti, ale také některé historické události města Frýdlantu. V horní části vrchu navazuje na Lesní naučnou stezku obnovená Křížová cesta. Tvoří ji 14 zastavení, Boží hrob, studánka a poustevna. Součástí obnovené cesty jsou tři vyhlídková místa na město. V informačním centru v budově radnice si můžete vyzvednout mapku Křížové cesty s popisky, bude vám dobrým průvodce k zamyšlení. Lesní stezka a Křížová cesta propojují centrum města s lokalitou Zámeckého pivovaru Frýdlant a Státního hradu a zámku Frýdlant.

Navštivte překrásnou část Jizerek, pro kterou jsou typické buky, balvany a skály nejrůznějších tvarů - projděte si naučnou stezku Jizerskohorské bučiny. Stezka vede z Oldřichova v Hájích a je dlouhá 1,3 kilometru. Mezi skalními masivy a útvary najdete řadu interaktivních prvků, které vás nejenom poučí, ale také pobaví. Stezka končí u Skalního hradu, odtud můžete pokračovat dále po naučné stezce Oldřichovské háje a lesy zpět do Oldřichovského sedla. Nechte se okouzlit úchvatnou částí Jizerek, která se v loňském roce dostala na seznam přírodních památek UNESCO!

www.nmps.cz

www.enjoyfrydlant.cz

www.jizerskehory.ochranaprirody.cz


Zveme vás do Jizerek - Frýdlantsko

Frýdlantsko Královna Koloběžka 2 foto Petr Bíma

Frýdlantsko Královna Koloběžka 2 foto Petr Bíma

 
Frýdlantsko Královna Koloběžka 3 foto Petr Bíma

Frýdlantsko Královna Koloběžka 3 foto Petr Bíma

 
Frýdlantsko Královna koloběžka foto Petr Bíma

Frýdlantsko Královna koloběžka foto Petr Bíma

 
Frýdlant Kř  cesta (4)   kopie

Frýdlant Kř cesta (4) kopie

 
Frýdlant Kř  cesta (2)

Frýdlant Kř cesta (2)

 
 
Náhled pro tisk
Vytvořeno 13.7.2021 13:22:47 | přečteno 161x | denisa.merenusova
load