Tanvaldsko láká na vyhlídky i k návštěvě naučných stezek! Přijďte prozkoumat dvě naučné stezky - první vás provede Údolím Kamenice, druhá vás seznámí s Harrachovskými rybníčky. Jedinečné výhledy do kraje si užijete z dřevěné rozhledny Světlý vrch a originální Vyhlídky Špička nad Tanvaldem.
Na vrcholu Světlý vrch nad obcí Albrechtice v Jizerských horách stojí 21,5 metru vysoká rozhledna Světlý vrch. Jedná se o dřevostavbu s půdorysem pravidelného osmiúhelníku, s točitým schodištěm a 105 stupínky uvnitř rozhledny. Vyhlídková plošina o průměru 6,5 metru připomíná ptačí hnízdo. Naskytne se vám odtud kruhový rozhled - od Olivetské hory v Jizerkách přes Jakušice a vrcholky Krkonoš, Kumburk, Tábor, Tanvaldský Špičák, Terezínku, Muchov, Černou studnici a Javorník zpět k Jizerkám.
K rozhledně se dostanete pouze pěšky. Parkování návštěvníkům umožňuje placené obecní parkoviště „u Hany“, odkud je rozhledna vzdálena asi 1 km po zelené turistické značce. Dojít k rozhledně je možné také po zelené turistické značce z centra Albrechtic v Jizerských horách od skiareálu Detoa nebo odbočkou z Hřebenovky na Mariánskohorských boudách.
Pohlédněte do okolí z ptačího hnízda a užijte si všechny krásy doslova z ptačí perspektivy!
Otevírací doba: celoročně otevřeno, vstup bezplatný
Na vrcholové skále Malého Špičáku nad Tanvaldem narazíte na originální stavbu vyhlídky, která nabízí nejen úchvatný výhled do údolí Kamenice a Desné, ale i působivý estetický zážitek pro všechny milovníky moderní architektury. Vyhlídka Špička stojí v místech, kde dříve začínala tanvaldská bobová dráha. Právě estetika tohoto odvážného sportu, při němž se lesem po zakroucené dráze míhají barevné skořepiny bobů, ovlivnila i tvar vyhlídky.
Nejvýraznějším prvkem této stavby je lesklé břicho vyhlídkové plošiny, vytvořené z laminátové skořepiny potažené zrcadlovou fólií, v níž se odráží okolní žula, stromy i návštěvníci. Stojí na pozadí hustých lesů, mlhy, mraků a kopců. Pracuje s měřítkem mravenců, ale i celých krajin a jediný opravdový a trvalý kontext je hvězdné nebe. Stavba není nijak velká, nad skálou je vyhlídková plošina vyvýšená jen o tři metry. Konstrukce stavby je koncipována jako ocelová trojnožka. Dvě nohy jsou krátké a stojí na vrcholu skály, jedna dlouhá noha pak sešlapuje z vrcholu na balvan pod skálou.
K vyhlídce je možné dojít z rozcestí v jižním sedle Špičáku. Z centra Tanvaldu sem dojdete po modré turistické značce Tanvaldského okruhu, která vede proti proudu Kamenice přes Horní Tanvald do Albrechtic v Jizerských horách. Od železniční stanice Tanvald se k vyhlídce dostanete po zelené turistické značce přes Tanvald-Žďár.
Navštivte unikátní vyhlídku, která dokonale propojuje místní sportovní disciplínu s přírodou Jizerek!
Naučná stezka Údolím Kamenice
Na 6 zastaveních na trase o délce 1,6 kilometru se seznámíte s historickými informacemi o Tanvaldu, o životě tehdejších obyvatel, o výstavbě železnice i rozvoji průmyslu. Na každé informativní tabuli je mapka s popisem, kde se právě nacházíte a co všechno vidíte, ale také řada informací a dobových fotografií. Pod QR kódem, který se nachází na každé tabuli, se vám dostane podbrobných informací a dalších zajímavostí. Jeden začátek či konec stezky je u vlakové železniční stanice Tanvald a druhý začátek či konec stezky je u železničního viaduktu na Horním Tanvaldě. Stezka je příjemnou naučnou procházkou pro dospělé i děti.
Pro rodiny s dětmi jsou připraveny pracovní listy, které je možné vytisknout z webového portálu www.tanvald.eu. Zábavou pak může být hledání zbořené lávky, starých tunelů, různých pozůstatků obydlí, díky kterým je možné dozvědět se zajímavosti ze života lidí, kteří tu byli před námi.
Poznejte kus místní historie zajímavou formou. Vždyť naše minulost by neměla být zapomenuta!
V krajině Anenského údolí najdete turistický okruh a naučnou stezku Rybárna. V roce 1873 zde Jan Nepomuk František hrabě Harrach založil rybníčky k chovu pstruhů. Ročně se z novosvětské rybárny vypouštělo 100 000 až 170 000 pstruhů a 10 000 až 20 000 lipanů. Důvodem pro revitalizaci Harrachovských rybníčků bylo zadržení vody v krajině, protože rybníčky jsou napojené na přírodní pramen.
Naučná stezka Rybárna začíná a končí u bývalého učiliště v Anenském údolí – naproti Residentu. Je dlouhá 1,5 km a je značená. Dřevěné interaktivní tabule vás seznamují s tématy, která vedou k poznání toho, co v rybnících a v jejich blízkém okolí žije a roste. Trasa je určena pro pěší turistiku, pro rodiny s dětmi, je přístupná i pro zdatnější maminky s kočárem (méně vhodná je pro cyklisty).
Užijte si výlet kolem hladin Harrachovských rybníků, které zdobí květy leknínu bílého nebo stulíku žlutého. Narazit tu můžete i na užovku obojkovou, která zde loví různé druhy žab. A těší se na vás také vodník, bre-ke-ke!