Jak dostat tatínka do polepšovny: Po stopách filmu Hruboskalskem na kole

Středně náročný výlet pro cykloturisty vedoucí z Turnova Hruboskalským skalním městem kolem hradu Valdštejn a zámku Hrubá Skála a malebnou krajinou Podtroseckých rybníků, kudy se na kole proháněl i malý Vašek. Asi třicetikilometrový okruh dále pokračuje přes Doubravici a Lázně Sedmihorky zpět do Turnova.

Průběh trasy: Turnov – hrad Valdštejn – zámek Hrubá Skála – Krčkovice – Věžický rybník – Vidlák – Rokytnický rybník – Doubravice – Lázně Sedmihorky – Turnov (30 km)

Náročnost s délka trasy: Ne příliš náročná trasa s jedním větším stoupáním z Turnova na Valdštejn, celkem ujedete něco přes 30 km.

Popis trasy: Z Turnova vystoupáte přes Pelešany na hrad Valdštejn. Nenechte si ujít prohlídku hradu. Je to jeden ze skvostů regionu, nádherně opravená památka, kdysi vzniklá v pseudoromantickém duchu, zve k zastavení a rozmýšlení. Zajímavostí jsou modely hradů a zámků Českého ráje, které zhotovil zdejší bývalý kastelán Ladislav Koucký. V biliárním sále hradu jsou modely v měřítku 1:100 a 1:125 a vzniklo jich zatím sedm: Hrubá Skála, Valečov, Mnichovo Hradiště, Kost, Hrubý Rohozec, Humprecht a minulou zimu Sychrov. Autor dokončuje osmý – samotný Valdštejn. V předhradí je umístěno sympatické občerstvení z bývalé hájenky, až se náležitě osvěžíte, budete pokračovat po Zlaté stezce Českého ráje na zámek Hrubá Skála. Po cestě se můžete zastavit na několika výhledech na skalní město (na vyhlídky vstup bez kola!!!), někde pod námi bude i skála Skaut, která se ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny jmenuje Dračí zub. Příjemné zastavení Vás bude čekat i v Arboretu Bukovina a na zámku Hrubá Skála. Je to jeden ze symbolů Českého ráje. V posledních desetiletích sloužil k rekreaci, původní interiéry zde až na výjimky nejsou. Nicméně je přístupná zámecká věž se známými pohledy na Trosky a blízké skalní město. Zámek Hrubá Skála je známý z těchto pohádek:

  • Princ Bajaja (1971, hlavní obě nádvoří, věž, okna zámku, fontána, prostor pod zámeckým spojovacím mostem, ale i pohled ze zámku na Dračí skály podbarvený kvílením tříhlavého draka, na hlavním nádvoří se točila scéna s rytířským soubojem i vlastní souboj s loupeživým rytířem a shazování lumpů z hradu dolů do propasti, točilo se i v zámeckých interiérech)
  • Kočičí princ (1978, hlavními hrdiny filmu jsou děti zámeckého správce, zámek se objevuje i v exteriérových záběrech především ze spodní cesty do Sedmihorek)

Po prohlídce zámeckého nádvoří pokračujete po silnici do Krčkovic. Na návsi budete pozorní, protože mezi ploty tady z hlavní silnice odbočuje úzká pěšina, což je známá zkratka, po které Vašek s tatínkem uháněli s nákupem lézt na skály… Dále pokračujete klesáním do Čertoryje a k Věžickému rybníku, naproti přes rybník spatříte skálu, kde si malý Vašek poprvé s tatínkem hráli na horolezce a pokračujete k rybníku Vidlák se známou scénou, jak Petr Nárožný na babetě vjede do rybníka. Další cesta vede po silnici na Prašivec, odbočíte k Rokytnickému rybníku. Zajeďte se podívat na hráz rybníka – odtud pocházejí známé snímky Trosek na pozadí hladiny rybníka. Nicméně těsně před ním uhnete na silničku do Doubravice, odkud pokračujete do Sedmihorek a kolem kempu se vydáte zpátky k Turnovu….

Místa, památky, zajímavosti a služby na trase:
Valdštejn
– prohlídka hradu, občerstvení
Arboretum Bukovina
– sezonní informační centrum, arboretum, občerstvení
Zámek Hrubá Skála - vyhlídková věž, občerstvení, restaurace, ubytování
Věžický rybník - v sezoně tu bývá mobilní stánek s rychlým občerstvením, zázemí turistům poskytne informační centrum Správy CHKO
Krčkovice – restaurace, ubytování
Rybník Vidlák - Vidlák – restaurace, občerstvení, veřejné tábořiště
Lázně Sedmihorky – občerstvení, ubytování, kompletní sociální zázemí


Turnov

Mohlo by vás zajímat