Pěší výlet horskou krajinou přes Mariánskohorské boudy k Protržené přehradě

Pokud máte rádi horské putování, vydejte se z Abrechtic v Jizerských horách směrem na Mariánskohorské boudy až k Protržené přehradě. Cesta je dlouhá kolem šesti kilometrů a po cestě můžete také zkusit vypátrat Schillerův pamětní kámen.

Mariánskohorské boudy

Mariánskohorské boudy jsou dodnes oblíbeným cílem mnoha turistů. Jedná se o pasteveckou enklávu krkonošského typu na Mariánskohorském hřebeni. Založena byla v roce 1705 a až do minulého století byla nazývána Fritzovy boudy. Dnes jsou tu čtyři horské chalupy a nově postavená služebna Správy chráněné krajinné oblasti Jizerských hor.

Z Abrechtic v Jizerských horách se k nim vydejte po zelené turistické značce. Cesta je dlouhá 5,9 km krásnou horskou přírodou. Cestou budete minout i Schillerův pamětní kámen a malinkou vesničku Mariánskou horu. Najít po cestě Schillerův pamětní kámen může pak být bezva hra pro děti, neboť se nenachází přímo u silničky (cesty), ale Pomníček je asi 15 metrů od silničky, po které jde zelená turistická cesta.

Z Mariánskohorských bud můžete putovat ještě po žluté turistické značce až k Protržené přehradě. Není to už daleko. Od chalup se nachází jen pouhý jeden kilometr a je to velmi zajímavá kulturní památka.

Protržená přehrada

 Přehrada byla kdysi postavena na řece Bílá Desná. Dne 18. září 1916 došlo k protržení přehrady, jež mělo katastrofické následky. Povodňová vlna způsobila nejen obrovské materiální škody, ale vyžádala si i 65 lidských životů. Jedná se o unikátní zbytky protržené přehrady, jejíž nevhodná technologie stavby po katastrofě sloužila pro bezpečnější výpočty dalších přehradních konstrukcí, budovaných po roce 1916. 
Albrechtice v Jizerských horách

Mohlo by vás zajímat

load