Barokní zahrada a Mariánský sloup

Mariánský sloup se nachází v zahradě kostela Nalezení sv. Kříže a pochází z dílny významného sochaře Matyáše Bernarda Brauna. V barokní zahradě je kromě něj k vidění také kaple Božího hrobu a křížová cesta.

Turistická stezka "VIA SACRA" vede již více než 12 let Trojzemím, propojuje výjimečné sakrální památky v Horní Lužici, severních Čechách a Dolním Slezsku. Trasa lemována kostely, uměním a kulturou nabízí cestu do minulosti i k sobě samému.

Jedním ze zastavení je také kostel Nalezení svatého Kříže a Mariánský sloup, který byl zhotoven v letech 1719-1720 jako dík za záchranu od morové epidemie v roce 1680. Původně stával před kostelem sv. Antonína Velikého, ale v roce 1877 byl přemístěn do zahrady u kostela Nalezení sv. Kříže na bývalý hřbitov. 

Sloup stojí na třech stupních a tvoří osmihrannou, výklenky členěnou stavbu. V rozích stojí na sloupech sochy sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriana, sv. Šebestiána a sv. Rocha. Nad zeměkoulí s obláčky se vznáší Panna Marie.

Zahrada je také zdobena křížovou cestou a kaplí Božího hrobu, která původně stála v blízkosti arciděkanského kostela sv. Antonína Velikého a do zahrady byla přesunuta v roce 1865.

Mohlo by vás zajímat

load