Okolo Heřmanického pekla

Pěší výlet vhodný pro rodiny s dětmi vás provede obcí Heřmanice a jejím nejbližším okolím. Zavítáte do malebné vesničky na Frýdlantsku, která leží na hranicích s Polskem.

Start výletu

Autobusová zastávka Heřmanice lom - na autobusovou zastávku je možné dojet z Frýdlantu (odjezdy směr Heřmanice), nebo z Liberce (odjezdy směr Frýdlant přes Heřmanice)

Trasa výletu

Autobusová zastávka Heřmanice lom
Heřmanické peklo
Kodešova skála
Heřmanická rozhledna
Kodešův vrch - čedičový lom
Bývalá železniční stanice na zrušené úzkorozchodné trati Frýdlant - Žitava
Autobusová zastávka Heřmanice obratiště

Cíl výletu

Autobusová zastávka Heřmanice obratiště - z autobusové zastávky je možný odjezd směrem do Frýdlantu (a dále Bílý Potok, Lázně Libverda, Nové Město pod Smrkem, Višňová, Černousy), nebo do Liberce

Délka trasy


Co je možné vidět cestou

Heřmanické peklo

Heřmanické peklo bylo otevřeno v prosinci roku 2017. Turistická atrakce s krytým odpočívadlem nedaleko Kodešovy skály. V prosinci místo ožívá pravidelným pořádáním akcí s Mikulášem a čerty.

Kodešova skála

Čedičový skalní masiv, který je typický svou sloupcovitou odlučností. Skála je pozůstatkem lávového proudu, který pravděpodobně tekl z Kodešova vrchu, pozůstatku po sopce nacházející se nedaleko skály. Od roku 1997 přírodní památka. Název skály podle Otakara Kodeše, který zde byl v roce 1938 zastřelen.

Spiderglass Heřmanice

Sklářský atelier specializující se na originální ručně zhotovené skleněné výrobky od nejmenších skleněných šperků přes užitkové sklo po skleněné monumentální objekty. V adventní čas pořádá vyhlášené sklářské trhy.

Heřmanická rozhledna

Celoročně a bezplatně přístupná rozhledna umožňující výhled po okolní krajině. Jedná se o dřevěnou stavbu ve tvaru okurky. Autory projektu jsou tři liberečtí architekti působící ve sdružení Mjölk. Zpřístupněná byla rozhledna v září roku 2012.

Kodešův vrch

Opuštěný rozsáhlý lom čediče. Nachází se v nadmořské výšce cca 340 m n. m.

Bývalá železniční stanice úzkorozchodné trati

Železniční trať z Frýdlantu do Heřmanic byla nazývána Heřmanička. Jednalo se o jednokolejnou úzkorozchodnou místní dráhu, která umožňovala spojení do polské Bogatynie a německé Žitavy. O výstavbě a provozu úzkorozchodné železnice se dozvíte více v Železničním muzeu Frýdlantských okresních drah, které je situováno v bývalé výtopně železnice ve Frýdlantu.

V celé obci jsou k vidění dřevěné sochy, které každoročně přibývají díky v létě pořádaným řezbářských sympoziím.


Pozn. výlet lze zahájit na vlakovém nádraží ČD Frýdlant a po modré turistické značce se přes Větrov, Dětřichov napojit na původní trasu v Heřmanicích (https://mapy.cz/s/datujuputo)

Heřmanice

Web:https://mapy.cz/s/3wZLG

Mohlo by vás zajímat

load