Eldorádlo - cesta hojnosti

Netradiční putování Rádlem pro rodiny s dětmi. U každého z dvanácti zastavení si můžete přečíst inspirativní příběh ze života smyšlené postavy Johanna Rádla a vyzkoušet si nějakou aktivitu spojenou s daným tématem a povídkou.

ELDORÁDLO – CESTA HOJNOSTI 

Délka trasy: 7 km

Eldorádlo je netradiční stezka, která klade důraz na smyslový prožitek krajiny a genia loci místa. Využívá příběhu poutníka, který se zastavuje při své cestě krajinou, poznává její obyvatele a život v ní. Navozuje atmosféru a vybízí k zamyšlení, avšak jednotlivé prvky uspokojí i malé návštěvníky – zkouší svoji rovnováhu, poznávají stromy, skládají slova i hrají na zvonce. Trasa má navíc i zkrácenou dětskou odbočku –PROCHÁZKA LESEM S VEVERKOU BERTOU (délka trasy 2 km), která začíná u zastavení rodina (cesty Eldorádlo) a je značená veverčí stopou. Děti na trase poznávají život zvířat v lese a plní úkoly. 

Letáčky k putování jsou k dispozici na obecním úřadě v Rádle a v kiosku na Milířích. Na stezku je možno nastoupit kdekoliv v obci. Délka okruhu cca 7 km. Doporučené parkování: u obecního úřadu, parkoviště nad koupalištěm, u Kiosku Milíře. Orientaci od jednoho zastavení k druhému usnadňují dřevěné modro žluté kužely umístěné podél cest.

Zajímavosti v místě: 

Malebná vesnice Rádlo nedaleko Jablonce je ideálním tipem na výlet pro malé i velké, pěší i cyklisty nebo kočárky. Nenáročné putování Eldorádlo vás zavede až k celoročně otevřené rozhledně Císařský kámen (637 m), odkud se nabízí krásný rozhled na Ještědský hřbet a Liberec, jižní svahy Jizerských hor a Jablonec nad Nisou a za dobré viditelnosti i západní Krkonoše. Na cestě vás čekají přírodní zajímavosti a pamětihodnosti, krásné výhledy a pod rozhlednou i vyhledávaný letní kiosek na Milířích s dobrým pivem, pizzou a dětským koutkem. Pokud budete putovat v parném létě, určitě oceníte možnost koupání ve vodní nádrži poblíž NS Rádlo (koupání na vlastní nebezpečí).

Přírodní památka Rádlo je jedním z významných mokřadů ČR, a proto zde r. 1996 vznikla naučná stezka. Chráněné území zahrnuje slatinné louky a cenná rostlinná společenstva kolem Rádelského potoka, přitékajícího z prameniště v osadě Milíře. Sídlí tu celá řada vzácných a ohrožených druhů živočichů. Lokalita je nejkrásnější v časném létě, kdy rozkvetlé orchideje a dozrávající suchopýry propůjčují lučním slatinám nachovou a bílou barvu. 

Rádlo

Telefon:+420 483 388 093
Web:www.radlo.cz

Mohlo by vás zajímat

load