Přes smrky na Smrk

Pěší výlet kolem pramenu Kyselky na rozhlednu na Smrku a zpět.

Průběh trasy:
Nové Město pod Smrkem, U Spálené hospody * Kyselka * Kámen osvobození * Streitův obrázek * Pechova smrt * vyhlídka Smrk * Nové Město pod Smrkem

Popis trasy:
Z parkoviště U Spálené hospody se vydáme po modré značce údolím Ztraceného potoka. Cestou míjíme krátkou odbočku k pramenům Kyselky a jeden z kamenů Republiky, umístěný v roce 1928 u příležitosti 10. výročí vzniku první republiky. Ze sedla Měděnce vystoupáme po modré značce přes vyhlídku U Pechovy smrti až na Smrk. Stejnou cestou se vracíme zpět.

Nové Město pod Smrkem
Původně hornické město z konce 16. století, zejména těžba cínové rudu ve štolách na Měděnci, v menší míře stříbra a zlata. Poslední pokusy obnovení těžby na počátku 60. let minulého století, pro nízkou výtěžnost štola František uzavřena. Renesanční kostel sv. Kateřiny, u kostela socha sv. Jana Nepomuckého a památný letní buk.

Kyselka
Volně přístupná zděná budova s pramenem Kyselky na levém břehu Ztraceného potoka. Účinky pramenu byly objeveny asi před dvěmasty lety. V okolí několik dalších, ale veřejnosti nepřístupných pramenů.

Streitův obrázek
Kříž na mohutném buku v sedle Měděnce, původní kříž pověsil pekař Streit na počest svých předků, dnešní kříž je již třetí replikou na třetím buku.

Pechova smrt
Místo na severozápadním svahu Smrku, kde byl lovcem zastřelen vrchní hajný z Nového Města.

Smrk
Nejvyšší hora české části Jizerských hor o nadmořské výšce 1124 m s historickým hraničním trojmezím Čech, Lužice a Slezska. Na vrcholu stála původně dřevěná rozhledna z roku 1892, která byla zbořena po 2. světové válce. V roce 2003 byla pro veřejnost otevřena nová ocelová rozhledna. U ní byla obnovena pamětní deska Theodora Körnera a Jomrichův kříž.

© Geodézie On Line 2009

Nové Město pod Smrkem

Mohlo by vás zajímat

load