Zpět Úvodní strana > Kalendář akcí > Výstava
Filtrování akcí
2023 Březen
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
2021222324

Dana Zámečníková - Země v oblacích

Země v oblacích   výstava Dany Zámečníkové   foto Aleš Kosina (9)
Pořadatel:Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
Místo konání:

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou U Muzea 4 / 398, Jablonec nad Nisou, 466 01, Zobrazit na mapě

Datum konání:
Charakter akce:Celostátní
Doporučeno pro:Dovolenou pro mladé, Pohodovou dovolenou
Typ akce:Výstava - Křišťálové údolí
Tematická kategorie:Výtvarné umění - sklo, výtvarné umění
Více informací na:https://www.msb-jablonec.cz/programy/dana-zamecnikova-zeme-v-oblacich#
Anotace:Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo autorskou výstavu české sklářské výtvarnice Dany Zámečníkové, jejíž díla jsou zastoupena v předních světových veřejných i soukromých sbírkách. Pod názvem ZEMĚ V OBLACÍCH se skrývá specifická instalace připravená „na míru“ muzejnímu krystalu.

Podrobný popis:

Dana Zámečníková (*1945) patří mezi nejvýraznější osobnosti české výtvarné scény, která se dokázala v mezinárodním kontextu prosadit již v osmdesátých letech 20. století. Vždy se jí dařilo svébytným způsobem překračovat hranice mezi užitným a volným umění, oprostit se od statického pojetí skleněného objektu. „Její práce se vyznačují výjimečným citem pro zachycení emocí a nálad okamžiků, až magickou přitažlivostí příběhů, které sdělují nikoliv doslovně, ale přesto srozumitelně, a výtvarnou suverenitou. Nevytváří „jen“ objekty, komponuje jedinečné básně ve skle, což ji odlišuje od všech ostatních“, uvedl kurátor výstavy Petr Nový.

Dana Zámečníková absolvovala fakultu architektury ČVUT a ateliér scénografie prof. Josefa Svobody na VŠUP v Praze, mezi lety 1969–1971 působila v libereckém architektonickém studiu SIAL a od roku 1972 je ve svobodném povolání. Jablonecká výstava představuje výběr z jejích prostorových kompozic upravených přímo pro jedinečné prosklené prostory muzejní přístavby. Vznikla tak neopakovatelná instalace, která láká k poznání barvitého světa autorčiny představivosti. „Krystal je ideálním výstavním místem pro speciální projekty jako je tento,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. „I do budoucna chceme v této dramaturgii pokračovat a představovat výjimečné autory ve výjimečném prostoru.“

příloha

load