Zpět Úvodní strana > Kalendář akcí > Promítání
Filtrování akcí
2023 Říjen
PoÚtStČtSoNe
1
2
1819202122
23242526272829
3031

Anifilm 2023

Pozvánka
Místo konání:

Liberec Liberec, Zobrazit na mapě

Datum konání:
Charakter akce:Celostátní
Doporučeno pro:Dovolenou s dětmi, Pohodovou dovolenou
Typ akce:Promítání - Festival
Tematická kategorie:Film
Více informací na:http://www.anifilm.cz
Anotace:Jako každý rok se v programu představí to nejlepší ze současné světové i české animované tvorby. Do festivalových soutěží se letos přihlásilo více než 1400 děl. Centrem festivalu je opět liberecký zámek, kam by měly směřovat první kroky každého návštěvníka Anifilmu. Program probíhá na různých místech ve městě - kompletní přehled najdete na webu.

Podrobný popis:

Kde můžete Anifilm v Liberci zažít: 
Liberecký zámek, festivalový stan, zámecká zahrada, Palác Liebieg, Grandhotel Zlatý Lev, kino Varšava, nám. Dr. E. Beneše, Naivní divadlo, Severočeské muzeum, Oblastní Galerie Liberec, Malé divadlo, Cinema City, Technická univerzita - Aula G,  a další místa 

Program:
Kompletní program a veškeré informace k festivalu najdete na webu pořadatele: www.anifilm.cz

Už známe deset soutěžních celovečerních filmů

Soutěžní „celovečeráky“ patří na Anifilmu tradičně k těm nejsledovanějším. Není divu. Většinou se jedná o pozoruhodné počiny, z nichž některé odborná veřejnost s napětím očekávala několik let. Tak je tomu například u znepokojujícího snímku Alberta Vázqueze Jednorožci vs. Medvídci (Unicorn Wars), v němž je krvavá realita války zahalena do růžovofialového světa huňatých medvídků, aniž by přitom ztrácela na síle a naléhavosti svého vyznění. Očekávaný byl i autobiografický opus lotyšsko-americké nezávislé autorky Signe Baumane Můj románek s manželstvím (My Love Affair with Marriage) a autobiografické rysy nese i snímek Psům a Italům vstup zakázán (No Dogs or Italians Allowed, režie Alain Unghetto), který byl oceněn už na festivalu v Annecy. Mystický je naopak maďarský film Čtyři duše kojota (Four Souls of Coyote, režie Áron Gauder) či – ovšem poněkud jiným způsobem – snímek Slepá vrba, spící žena (Blind Willow, Sleeping Woman, r. Pierre Földes), natočený podle povídek japonského spisovatele Haruki Murakamiho. Dětské publikum ocení francouzský film Yuku a himálajská květina (Yuku and the Himalayan Flower, r.Rémi Durin, Arnaud Demuynck), dobrodružně laděný snímek Perlimps od brazilského oscarového režiséra Alê Abreaua, ztřeštěnou norskou loutkovou komedii Tři zloději a lev (Three Robbers and a Lion, r. Rasmus A. Sivertsen) či volné pokračování úspěšného filmu O myšce a medvědovi, tentokrát s názvem Myška a medvěd na cestách (Ernest and Celestine: A Trip to Gibberitia, r. Julien Chheng, Jean-Christophe Roger). Svého zástupce má v celovečerní soutěži i tuzemská produkce, a to díky koprodukčnímu podílu na slovenském snímku Websterovi ve filmu (r. Katarína Kerekesová).

Mezi krátkými a studentskými filmy jsou oscaroví kandidáti i umělá inteligence

Letošní soutěžní výběr 36 krátkých filmů je o něco pestřejší, než byl v minulých letech. Nejen že zahrnuje kandidáty na Oscara (filmy The Flying Sailor a Ice Merchants), klasiky a známé mistry (autory jako Priit Tender či Debra Solomon) i nadějné mladé tvůrce (Nikita Diakur, Lucia Mrzljak). Letos totiž soutěží i snímky, na jejichž podobě se podílela umělá inteligence. Festivaloví diváci ale uvidí i (možná poprvé v životě) film vytesaný do dřeva (Of Wood) či atypický anidok zevnitř prostředí počítačové hry (Hardly Working). Celkem se mohou návštěvníci Anifilmu v mezinárodní soutěži těšit na 35 studentských filmů.

Soutěžní videoklipy a abstraktní a nenarativní tvorba

Milovníci těchto stále progresivnějších kategorií se letos mohou těšit na soutěž 22 videoklipů a 23 nenarativních filmů a opět se jedná o ukázku nejrůznějších výtvarných stylů i uměleckých přístupů. Najdeme mezi nimi klasické experimenty i komplikované, počítačem generované obrazy. Zastoupeni jsou autoři a autorky, kteří jsou festivalovým divákům známí z minulých let (jako třeba Réka Bucsi nebo Caibei Cai, držitelka Animorphy z roku 2019), ale i úplní nováčci. 

Virtuální realita a počítačové hry

Anifilm letos uvede již počtvrté soutěž filmů pro médium virtuální reality. I letos pro vás výběrová komise vybrala patnáct titulů, které se budou ucházet o ocenění ve dvou kategoriích – Výtvarný počin a Hra pro děti. Všechny hry si budou návštěvníci festivalu moci vyzkoušet v Game zóně v libereckém zámku.
load