Zpět Úvodní strana > Kalendář akcí > Výstava
Filtrování akcí
2023 Září
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
181920212223

Václav Řezáč - Čas náhody

Václav Řezáč - čas náhody, autor: archiv Galerie N
Místo konání:

Univerzitní galerie N Jehlářská 520 / 14, Jablonec nad Nisou, 466 01, Zobrazit na mapě

Datum konání:
Charakter akce:Regionální
Typ akce:Výstava - Křišťálové údolí
Tematická kategorie:Výtvarné umění - sklo
Více informací na:https://www.facebook.com/TULgalerieN/;, https://www.ft.tul.cz/katedry/galerie-n/galerie-n
Anotace:Výběr prací sklářského výtvarníka a pedagoga Václava Řezáče za posledních 5 let jeho tvorby. Úvodní slovo Oldřich Palata.

Podrobný popis:

Díla byla z větší části vytvořena v Japonsku. Václav Řezáč tam v letech 2016 až 2019 vyučoval na světoznámém sklářském institutu Toyama Institute of Glass Art (TIGA). V tvůrčím prostředí školy i pod vlivem japonské kultury autor odkryl svůj nový vyjadřovací jazyk. Ve svých dílech buduje vztah mezi přesností a náhodou a dokazuje, že disciplína nepopírá náhodu a že náhoda sama může být způsobem, jak se naladit na svět kolem nás. Pro Řezáče je sklo materiálem náhodných mutací i přesně vypočítaných procesů, je horké i studené, tekuté i pevné. Jeho díla vytvářejí tvary oscilující mezi tekutým a pevným stavem a snaží se zhmotnit to, co by jinak zůstalo nehmotné.

Propojením dvou odlišných technik autor došel k interakci vitality skla na sklářské píšťale s chladnou precizností skla taveného do formy. Touto kombinací žhavého skla se sklem taveným do formy se Václav Řezáč stal inovátorským průkopníkem ve sklářském umění s mezinárodním dosahem.

Václav Řezáč v současné době pokračuje v pedagogické činnosti na Katedře designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci, a to v ateliérových předmětech oboru skla a šperku.

Výstava Čas náhody potrvá do 30. března.

Místo konání: Galerie N, Jehlářská 14/520, Jablonec nad Nisou

Grafika výstavy: MgA. Martin Jošt Pouzar

Scénografie: Ak. soch. Oldřich Plíva

load