Zpět Úvodní strana > Kalendář akcí > Výstava
Filtrování akcí
2023 Září
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
181920212223

Výstava starých lampových rádií a gramofonů na kliku- poslech původních šelakových desek

Václav Pozdílek a jeho přístroje - starý gramofon
Pořadatel:Kittelovo muzeum
Místo konání:

Pěnčín (u Jablonce n. N.) 50.68774488 N 15.23603385 E

Datum konání:
Vstupné:70 dospělí, 50 snížené
Charakter akce:Regionální
Doporučeno pro:Dovolenou pro mladé, Pohodovou dovolenou
Typ akce:Výstava
Tematická kategorie:Jiný typ akce
Více informací na:https://www.pencin-zittau.eu/novinka/vystava-starych-lampovych-radii
Anotace:Výstava historických rádií k výročí 100. let pravidelného vysílání Československého rozhlasu se koná 13.–28. května 2023 v Kittelově domě na Krásné. K vidění budou historická rádia různých značek, dávné časy připomene hudba z šelakových desek. Výstavou bude provázet a komentovat ji bude každodenně její tvůrce a kurátor Václav Pozdílek, po celou dobu jejího konání, vždy v otvíracích hodinách Kittelova muzea.

Podrobný popis:

Rozhlas lidstvo provází už přes sto let. Dnes si každý si dnes může naladit jakoukoliv stanici z celého světa, přes internet, aniž by potřeboval nějaký ten rozhlasový přijímač. Četnost stanic i kvalita vysílání se velmi zvýšila. Vedle veřejnoprávních stanic vysílá v naší zemi i nespočet soukromých, které začaly vznikat hned po revoluci. Možná máte v sobě schovanou vzpomínku z dětství, na nedělní pohádku, pořad Hajaja, Meteor apod, které mimochodem běží v rádiu dodnes. Vysílání v naši zemi letos v květnu oslaví právě kulaté jubileum 100 let. K tomuto výročí připravuje autor výstavy Václav Pozdílek ve spolupráci s Kittelovým muzeem výstavu starých rádií. Václav Pozdílek z Bratříkova je sběratel historických rádií a trochu radioamatér, původní profesí elektrikář. První výstavu uspořádal již v roce 1983. Uskutečnila se na Pěnčíně, tehdy v závodě ŽBS. Na této výstavě prý předvedl 50 rádií. Po té následovaly další v rámci celého okresu, v Jablonci, v Železném Brodě, v Jablonci na Vrkoslavicích, v Huti apod. Sbírka obsahovala kolem 250 radiopřijímačů.

Vzhled nejstarších rádií byl dán dřevěnými skříněmi, aby dobře zapadly do interiéru. Mladí lidé, kteří vidí, jak například hraje gramofon na kliku se podivují, že to funguje i bez elektřiny. Přehrávány jsou šelakové desky na 78 otáček. Zajímavé je, že gramofon nejde ztlumit, proto přivírám dvířka. Nejstarší vystavený kousek je Telefunken 40 W z roku 1923, a je doposud funkční.
load