Jablonecko

Centrem a největším městem regionu je Jablonec nad Nisou. Nachází se na severu Čech v nadmořské výšce okolo 500 m n. m. Rozkládá se uprostřed zeleně v kotlině tvořené říčkou Nisou a má téměř čtyřicet pět tisíc obyvatel.  Je městem sportu, turistiky, skla a bižuterie a také branou do Jizerských hor. To vše pouhou hodinu cesty autem z Prahy. Oblíbeným turistickým centrem je horská obec Bedřichov. V létě je rájem turistů a cyklistů, v zimě vyznavačů sjezdového a běžeckého lyžování. K návštěvě Bedřichova můžete využít jak zdejší parkoviště, ale také pravidelné autobusové linky MHD z Liberce a Jablonce nad Nisou. Turisticky méně navštěvované, ale o to více komorní, jsou další obce v okolí. Nová Ves nad Nisou nabízí nenáročné procházky s malebnými výhledy k rozhledně Nisanka a k pramenu Nisy, zdatnější si mohou vyběhnout na nedalekou rozhlednu Černá studnice.  Městečko Lučany nad Nisou s obcemi Jindřichov a Horní Maxov je východiskem k rozhlednám Bramberk a Slovanka. Nedaleké Rádlo, Rychnov u Jablonce nad Nisou a Pulečný spojují Jizerské hory a Český ráj. Rychnov navíc leží na železniční trati Liberec-Pardubice, a proto je důležitým dopravním uzlem. Maršovice a Dalešice otevírají překrásné výhledy na celý subregion – od Jizerských hor, přes Ještěd až po Český ráj. Oblíbené jsou především u cyklistů.


Za sklem

Výroba skla a bižuterie proslavila region v minulosti v Čechách i v zahraničí. Její historii, ale i současnost zachycuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, kterénemá v naší zemi obdoby. Své rozsáhlé sbírky prezentuje ve stálých expozicích Kouzelný svět bižuterie a Čarovná zahrada. Součástí muzea je i Památník sklářství v Jizerských horách na Kristiánově, který mapuje místní sklářskou historii. Tradičně druhý týden v září na svátek Marie se zde koná Sklářská slavnost (někdy nazývaná také Mariánská pouť). Z památníku se můžete vydat také Cestou Jizerskohorských sklářů zpět do Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou (nebo opačným směrem). Propojuje významná místa spojená s místní sklářskou tradicí. www.msb-jablonec.cz

Každoročně druhý týden v srpnu se koná v centru Jablonce velká prodejní výstava Křehká krása, www.krehkakrasa.cz. Kromě nákupu skla a bižuterie od místních výrobců můžete zhlédnout i módní přehlídky českých královen krásy. Ve městě a okolí se nachází mnoho výrobců i obchodů s bižuterií. Některé firmy nabízejí exkurze a tvořivé dílny. Jejich výčet naleznete na www.jablonec.com         

Za vodou

Jablonecká přehrada je celoroční oázou odpočinku pro celé město. Jde o unikátní technickou památku vybudovanou na začátku 20. století k ochraně před povodněmi. V létě slouží ke koupání a vodním sportům. Podél první nádrže vede in-line dráha a nenáročná cyklostezka, kolem celé soustavy tří nádrží vede stezka pro pěší i kola. Nechybí dětská hřiště a občerstvení. Přehrada je východiskem turistických a cyklistických tras do Jizerských hor. V zimě láká zamrzlá plocha k bruslení. V nedalekém sportovním areálu Břízky jsou upravené běžkařské tratě s napojením do Jizerek. Právě zde trénují jablonečtí biatlonisté, kteří reprezentují naše město na sportovních akcích v ČR i v zahraničí.

Naproti přehradě se nachází krytý bazén. Nabízí dráhy pro kondiční plavání, brouzdaliště pro děti, rekreační bazén a tobogány. Samozřejmostí jsou sauny, pára, masáže. V létě je k dispozici sluneční louka a plážový volejbal.

Za koupáním můžete vyrazit i do okolí Jablonce. Přírodní koupaliště „Dolina“ v Bedřichově je oblíbeným zastavením pro jednotlivce i rodiny s dětmi, a to na dosah od centrálního parkoviště a zastávky MHD. Přilehlý lanový park nabízí vyžití v korunách stromů, potok napájející malou přehradu naproti koupališti ocení v parném létě i pejsci. Vzdálenější Vodní nádrž Bedřichov (nazývána také Bedřichovská přehrada nebo Přehrada na Černé Nise), je nejvýše položenou v Jizerských horách. Její tmavě zbarvená voda z místních rašelinišť příjemně osvěží, počítejte ale s bahnitým podložím. Další přírodní koupaliště najdete v městečkách Rychnov u Jablonce nad Nisou a Lučany nad Nisou. Máte-li s sebou pejska, koupat ho můžete zde: 

  1. 2. a 3. nádrž jablonecké přehrady, v první nádrži zákaz koupání psů od června do srpna viz městská vyhláška
  2. Bedřichov – malá přehrada u startu Jizerské 50 (poblíž centrálního parkoviště)
  3. Vodní nádrž Bedřichov (Přehrada na Černé Nise)

Za dalekými výhledy

Jizerské hory jsou krajem rozhleden. Místní žula se nabízela jako snadno dostupný materiál a na počátku 20. století z ní bylo postaveno mnoho rozhleden, které zdobí Jizerky dodnes. Za Jablonecko jmenujme Černou Studnici, Bramberk, Proseč, Královku a Kopaninu. Nejstarší železnou rozhlednou v Čechách je Slovanka, naopak k nejmladším se řadí Nisanka, telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou v obci Nová Ves a dřevěná rozhledna Císařský kámen nad obcí Rádlo. Krásný pohled na centrum města Jablonce nad Nisou je v létě i z věže radnice.

Za poznáním z Jizerek do Českého ráje

Kromě značených turistických cest můžete putovat za poznáním po Naučné stezce Jany a Josefa V. Scheybalových. Nese jméno významných místních národopisců stejně jako dům s výstavními prostory v Kostelní ulici v Jablonci nad Nisou, kde stezka začíná. Má celkem 25 zastavení a tvoří ji dvě části. První, 12,5 km dlouhá, vás zavede do nedalekého Rychnova a přes Pelíkovickou hřebenovku na kamennou rozhlednu Kopanina. Za stoupání budete odměněni nádhernými výhledy na panorama Jizerských hor, Ještědsko-kozákovského hřbetu a Českého ráje. Z rozhledny můžete sejít do obce Pulečný a vrátit se městským autobusem zpět do Jablonce. Pokud půjdete dále, objevíte zříceninu hradu Frýdštejn, malebné Vazovecké údolí s vývěrovou jeskyní Bartošova Pec a roubený Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova, jedinečnou památku lidové architektury v údolí Jizery. Stezka je vhodná pro pěší, cyklisty i kočárky.

Po stezce ELDORÁDLO

Vydejte se do nedaleké obce Rádlo a Milíře na procházku svěží podhorskou krajinou. Čeká na vás dvanáctero inspirativních zastavení, legenda o Johannu Rádlovi a procházka lesem s veverkou Bertou. Milovníci přírody jistě ocení přírodní památku Rádlo s naučnou stezkou, významný mokřad ČR rozkládající se podél Rádelského potoka. To vše jen 6 km jižně od Jablonce.

www.radlo.cz

Za Faustem Jizerských hor

K Jizerským horám se vážou záhady a legendy. Jednou z tajemných postav byl Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Žil v 18. století a pro své výjimečné léčitelské schopnosti byl často nazýván severočeským Faustem nebo také černokněžníkem z Jizerských hor. Traduje se, že upsal ďáblu svou duši výměnou za to, že bude schopen vyléčit jakoukoliv nemoc. V obci Krásná u Pěnčína je mu věnováno muzeum v opraveném podstávkovém domě zvaném Burg. Jedná se o jednu z největších roubenek v Čechách z pol. 18. století.  https://www.pencin-zittau.eu/

Modré putování za zázračnou vodou

Dětská stezka v Bedřichově vznikla na základě tradovaných pověstí, jež se uchovaly až dodnes. Zavede vás na místa známá, ale přitom tajemná. Putování vede po skleněných znameních z kamínků od infocentra (kde obdržíte hrací kartu s mapou) za Hotel Jelínek k soše a křeslu víly Izeríny, dále po sjezdovce na Vysoký hřeben až k léčivé studánce a na skálu Trniště. Odsud se můžete vracet zpět k informačnímu centru, kde na vás čeká odměna.

www.vilaizerina.cz.

Mravenčí stezkou

NS věnovaná dětem představuje zvířátka žijící v Jizerských horách. Vede od informačního centra v Bedřichově kolem Lesní chaty až k rozhledně Královka nebo Prezidentské chatě. Měří 1,5 km a děti díky ní zvládnou strmý výstup k rozhledně hravou formou.

www.bedrichov.cz

Stezka k Viklanu

Stezka za tajemstvím bedřichovského viklanu měří 1 km a začíná na centrálním parkovišti. Zde v bufetu nebo v infocentru získáte hrací kartu, v infocentru na závěr odměnu.  www.bedrichov.cz.

Bedřichovské výhledy

Dva výletní okruhy v celkové délce 9 km propojují nejzajímavější místa Bedřichova s využitím turistických tras za pomoci 17 informačních tabulí.

www.bedrichov.cz

Za sněhem

Jizerské hory jsou  rájem sjezdového a běžeckého lyžování. Sjezdovky se nacházejí snad na každém větším kopci a dnes už je většina z nich uměle zasněžovaná. Nejznámější je Skiaréna Jizerky. Zahrnuje areály v Bedřichově, na Severáku a na Tanvaldském Špičáku. Nabízí svahy všech obtížností, dětské vleky, lyžařskou školu, půjčovny, servis a kompletní zázemí pro rodiny s dětmi. Bonusem jsou skibusy mezi jednotlivými areály. Z dalších svahů jmenujme Ski areál Bedřichov - U vodárny, který jako jediný nabízí také tzv. snowtubing - jízdu na speciální nafukovací duši sněhovým korytem, lyžařské vleky v Lučanech, ve Smržovce, z nezasněžovaných pak vlek na Dobré Vodě, v Nové Vsi a v Zálesí v Rychnově u Jablonce nad Nisou.

Vyznavači běžeckého lyžování v Jizerských horách využívají téměř 200 km bílé stopy. Víte, že úprava tratí Jizerské magistrály má v Čechách nejdelší historii? Začala již v roce 1984 a nástupním místem není jen Bedřichov. Můžete vyrazit z méně frekventovaných míst jako je Oldřichov v Hájích, Horní Polubný, Desná nebo Martinské údolí v Kořenově. Několik běžeckých koleček se nachází i kolem Jablonce - nejbližší je v Břízkách u jablonecké přehrady, za dobrých sněhových podmínek najdete upravované a mnohem méně navštěvované tratě i kolem Rádla, Rychnova u Jablonce, Smržovky nebo Nové Vsi. www.jizerskaops.cz.