Úvodní strana

Tanvaldsko

Riedelova vila

Region bohatý na historii zve nejen příznivce aktivního odpočinku do podhorského prostředí. Návštěvníky zde potěší hustá síť značených tras pro pěší i cyklisty, milovníci lyžování mohou vybírat z řady sjezdových areálů a desítek kilometrů běžeckých tratí. Na své si přijdou i milovníci historie, architektury či tradic.

Tanvaldsko – oblast s tradicí

Historie a tradice mikroregionu jsou neodlučitelně spojeny se sklářským odvětvím. Jeho stopy je možné vysledovat např. v památkově chráněné osadě Jizerka, kde je tradiční místní výroba připomínána v Muzeu Jizerských hor, nebo ve městě Desná, kde působil významný sklářský rod Riedelů. Ten krom svého sklářského umu obohatil město o překrásnou stavbu Riedelovy vily, která dnes slouží jako Muzeum místní historie a sklářství a kulturní a informační středisko s knihovnou. Za prohlídku stojí rozhodně i návštěva Riedelovy hrobky s kaplí, jež pyšně připomíná slávu svého rodu a ke které vede naučná stezka „Po stopách skláře Riedela“.

Za sklem se můžete vydat také do Smržovky, do budovy Zámečku na smržovském náměstí, kde se nachází expozice věnovaná rozmachu sklářství od 17. století., nebo do společnosti Novosad a syn, s.r.o. v Harrachově - nejstarší fungující sklárny v České republice. Díky exkurzi tak nahlédnete přímo do tajů tradiční ruční výroby skla. Součástí sklárny je také minipivovar a pivní lázně s hotelem.

Krom výroby skla je Tanvaldsko proslulé také produkcí tradičního dřevěného zboží. V obci Jiřetín pod Bukovou se nachází firma DETOA, jejíž dřevěné hračky a bižuterie prosluly po celém světě. Firma se může pyšnit např. výrobou oblíbené hračky Jo-Jo, která se stala doslova hitem a byla prodávána po statisících. V sídle továrny DETOA, s.r.o. je celoročně otevřené Muzeum výroby hraček, kde si díky zdejším Kreativním dílnám mohou malí i velcí návštěvníci vyrobit vlastní dřevěnou vzpomínku. V sousedství továrny se nachází původně secesní vila Schowanek, jež byla postupně přestavěna do současné funkcionalistické podoby a nyní slouží jako Muzeum místní historie se stálou výstavou počátků lyžování a expozice původního truhlářského nářadí.

Ve spojení s Tanvaldskem nesmí být opomíjena ani jeho úloha v textilním odvětví. Právě města Tanvald, Smržovka a Velké Hamry byly totiž na počátku 20. století považovány za jedny z nejvýznamnějších center pro pěstování a tkaní lnu a strojní předení bavlny v Evropě. Dodnes tak mohou návštěvníci Tanvaldska obdivovat staré dochované budovy přádelen mezi které se řadí např. přádelna z roku 1897 v Dolní Smržovce nazývaná Klášter, přádelna v Tanvaldu, nebo přádelna ve Velkých Hamrech v Mezivodí (původně Liebigovy závody) z roku 1907, která je turisty často považována spíše za zámeček.

Tanvaldsko – oblast slavných osobností

Tak, jako je Tanvaldsko spojeno s tradicemi, je provázáno i s významnými osobnostmi. Za zmínku stojí např. rodák z Josefova Dolu, významný německy píšící „básník Jizerských hor“ Gustav Leutelt, na jehož počest vede právě z Josefova Dolu Naučná stezka Gustava Leutelta. Zajímavosti nejen o tomto rodákovi, ale také o historii obce a o tradiční průmyslové výrobě se můžete dozvědět v Muzeu místní historie v Josefově Dole.

Tzv. Zemanův statek neboli Rodný dům Antala Staška, ve Zlaté Olešnici v oblasti Stanový,nám zase připomene známého právníka, spisovatele, učitele, novináře a politika, jenž žil na přelomu 19. a 20. století. Památkově chráněný objekt statku v původním a zachovalém stavu, o který pečuje obec i spolek Antala Staška, je v červenci otevřen o víkendech, během roku je přístupný při četných kulturních a společenských akcích.

Jen málokdo se nesetkal se jménem Jára Cimrman. Ano, i tento fenomenální genius, všeuměl a světoběžníkzanechal na Tanvaldsku nesmazatelné stopy. O nezpochybnitelném propojení Cimrmanovy osobnosti s Tanvaldskem svědčí divadelní hry, objevené v lesovně pod Mariánskou horou. Po stopách velikána se vydává Cyklostezka Járy Cimrmana s devíti zastaveními, vedoucí z Návarova od Mostu Járy Cimrmana a penzionu Rusalka přes Velké Hamry – Bohdalovice, Tanvald, Desnou, Jizerku až k hranici se Slezskem, kde stopa velikána mizí. Na počest mistra byl v roce 2013 v Areálu U Čápa otevřen Maják Járy Cimrmana – rozhledna a muzeum Cimrmanovy doby, který je ukázkou tzv. přírodní architektury a zároveň úložištěm značné části Cimrmanovy pozůstalosti připomínající pobyt génia na Liptákovsku. Z dřevěné 23 metrů vysoké věže lze spatřit proslavený Kraj Járy Cimrmana jako na dlani. Návštěvu je možné spojit s prohlídkou blízkého Lesoparku Na Sluneční. Odloučenou expozicí Majáku Járy Cimrmana je Park kultury a oddechu Járy Cimrmana – Minimuzeum Na Mlatě ve Velkých Hamrech II, tzv. Hamrskách. Hlavním exponátem je zde zachovalá funkční mlátička na obilí, muzeum ptačích budek, podhledna a funkční kuželník.

Tanvaldsko – oblast architektury

Tanvaldsko by se dalo považovat za oblast architektonických skvostů, ať už se jedná o budovy muzeí, tanvaldskou radnici z roku 1917, obytný dům v Dolní Smržovce nazývaný Betlém, hotel Britz (původně hotel Liebig) ve Velkých Hamrech, barokní zámek Návarov, anebo místní ozubnicovou železnici.

Železnice a vlaková doprava totiž představovala pro dříve průmyslové Tanvaldsko významné dopravní spojení pro přepravu sklářských i textilních výrobků, porcelánu i uhlí. Na Tanvaldsku nalezneme unikátní kořenovský tunel s délkou 932 metrů, či dva významné železniční viadukty.Jeden, devíti obloukový železniční viadukt, se nachází přímo ve Smržovce a druhý, Jizerský viadukt, je zajímavou památkově chráněnou stavbou na ozubnicové železnici z Tanvaldu do Kořenova. Tzv. Zubačka se stala místní „ikonou“. Horská ozubnicová železnice Tanvald – Kořenov – Harrachov ze začátku 20. stoletíje jedinou stále aktivní železnicí s dochovaným ozubnicovým systémem v České republice. Na ozubnicové železnici jsou každoročně pořádány tradiční Nostalgické jízdy z Tanvaldu do Harrachova s historickými lokomotivami i dalšími unikátními vozidly. Muzeum ozubnicové železnice sídlí v budově železniční stanice Kořenov. Jeho interaktivní expozice je věnována historii ozubnicové trati Tanvald – Harrachov a také okolním tratím s přesahem do polské Szklarske Poreby. S průvodcem lze navštívit také sousední zrekonstruovanou památkově chráněnou Výtopnu Kořenov, kde je instalována sbírka historických železničních vozidel.

Mezi další architektonické památky lze zařadit například dominantu města Smržovky, barokní kostel sv. Archanděla Michaela z r. 1781, nebo zříceninu hradu Návarov ze 14. století. Hrad má dosud patrné obdélné jádro se dvěma polo okrouhlými baštami a vodními příkopy a stal se častým cílem toulek trochu divokou přírodou na skalním ostrohu nad řekou Kamenicí. Dostat se sem lze například i po turisticky značené Palackého stezce.

Tanvaldsko – oblast přírodních zajímavostí pro toulky přírodou

Jizerské hory jsou považovány za region vyhlídek a rozhleden. Na Tanvaldsku najdeme rozhledny hned čtyři. Krom Majáku Járy Cimrmana se tu honosně tyčí „královna rozhleden“ Štěpánka na vrchu Hvězda, rozhledna Černá studnice či rozhledna Tanvaldský Špičák, která je dostupná pěšky po turistických trasách i sedačkovou lanovkou.

Kouzelné jsou ale také výhledy ze zdejších skalních vyhlídek – z Terezínky, Muchova, Čertových kamenů či vyhlídky Finkstein, na jehož vrcholu se nachází tzv. Čertova studánka – skalní hrnec, jež je záhadně trvale naplněný vodou.

Tak, jako je Tanvaldsko oblastí výhledů, je také oblastí mokřadů, přehrad a vodopádů. Naučná stezka K mokřadu Zásada vede z obce Držkov a představuje zcela jiný pohled na Jizerské hory. Pokud však před mokřady upřednostníte pořádnou masu padající vody, navštivte harrachovský desetimetrový Mumlavský vodopád, jeden z nejmohutnějších vodopádů v republice, který se v zimě mění v ledopád, nebo se vydejte k vodopádům na Černé Desné. Nejvyšší Plotnový vodopád dosahuje výšky 7 metrů. Z Josefova Dolu se zase dostanete po dvoukilometrové Naučné stezce vedoucí přírodní rezervací Jedlový důl až k vodopádům říčky Jedlové.

Pokud při Vašich výletech upřednostníte návštěvu přehradních nádrží, můžete se vydat buď k nejmladší ale zároveň největší přehradě Jizerských hor, která dnes slouží jako zásobárna pitné vody – k přehradě Josefův Důl, nebo k přehradě Souš nad Desnou. Významným výletním místem a jistým mementem regionu je Památník Protržené přehrady, vybudované na řece Bílá Desná. Stavba v nadmořské výšce 806 m n.m. byla dokončena v roce 1915. Přehrada se však 18. září 1916 protrhla a smetla část obce Desná. Nevhodná technologie stavby po katastrofě sloužila pro bezpečnější výpočty dalších přehradních konstrukcí. Dodnes se z hráze dochovala šoupátková věž, zbytky hráze a podzemní štola, kterou se odváděla voda do sousední nádrže Souš. K památníku Protržené přehrady s vyhlídkovou plošinou vede Stezka údolím Bílé Desné.

Tanvaldsko – oblast pro aktivní odpočinek

Jste milovníkem sportu a adrenalinových zážitku? V regionu Tanvaldsko se rozhodně nudit nebudete!

Fanoušci freeridu a jízdy v terénu jistě ocení kvalitních služeb místních bikeparků. Největší, Bikepark Tanvaldský Špičák nabízí soustavu jednosměrných terénních stezek na svazích Špičáku. Začátek stezek je na vrcholu a konec na parkovišti u nástupní stanice na lanovou dráhu Tanvaldský Špičák 1. Stezky jsou určeny pro širokou cyklistickou veřejnost, zručné děti i zkušené bikery. Sportovní areál a autokemp Tanvaldská kotlina pak nabízí návštěvu freeriderové trati, kterávede korytem bývalé bobové dráhy až ke křižovatce na místní komunikaci k sedlu na Malý Špičák (děti do deseti let mohou využívat trať pouze pod dozorem osob starších 18 let, vše je na vlastní nebezpečí). Bikepark SK Zásadav blízkosti fotbalového hřiště SK je pak vhodný pro začátečníky i pokročilé jezdce.

Pro trochu adrenalinu si můžete dojet i do Harrachova na zdejší bobovou dráhu a do lanového centra Monkey Park, kde se můžete vrhnout na zdolávání překážek zavěšených na lanech mezi stromy ve výšce. Cyklisté to tu mohou rozpumpovat na místním PumpTracku.

Pokud před adrenalinovými zážitky upřednostníte raději poklidnější zábavu, vyzkoušejte Smržovské hledačky – zábavné trasy se zajímavými úkoly a odměnou v cíli. Mapa s informacemi, pokyny a úkoly jsou k vyzvednutí v Parkhotelu Smržovka a ve smržovském turistickém informačním centru. Vyznavači alternativních her by určitě neměli vynechat discgolf. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, vydejte se do lesoparku u Parkhotelu ve Smržovce nebo do Příchovic do areálu U Čápa. Discgolf jezábavná hra určena pro všechny bez ohledu na věk. Cílem hry je stejně jako v golfu, dokončit hřiště s co nejmenším počtem hodů, namísto míčků se však používají speciální discgolfové talíře.

Tanvaldsko ale není pouze rájem letních sportů. Na své si přijdou i milovníci zimy. Nejen děti se mohou vyblbnout na přírodní sáňkařské dráze Smržovka, která vede po upravovaných lesních cestách od rozhledny Černá studnice až k lyžařskému vleku Filip. Milovníci běžeckého lyžování budou nadšeni z více jak 180 km upravených běžeckých stop na Jizerské magistrále. Další upravené stopy se pak nacházejí okolo rozhledny Štěpánka, nebo u Areálu U Čápa. Naopak sjezdaři se mohou vyřádit např. ve skiareálu Harrachov, Skiaréně Jizerky na Tanvaldském Špičáku, skiareálu Rejdice-Kořenov, Černá Říčka, U Čápa Příchovice, Plavy, Zlatá Olešnice, Josefův Důl – Lucifer či Bukovka, ve skicentru Zásada, v lyžařském areálu Filip ve Smržovce nebo na sjezdovce pro děti Pionýrská louka Tanvald.

Pokud se navíc chcete něco dozvědět o historii lyžování a skoků na lyžích navštivte SKI muzeum Harrachov. V muzeu se nachází exponáty českých, slovenských, ukrajinských, norských, francouzských či japonských lyží. Návštěvníci se zde seznámí nejen s úspěchy skokanských legend, ale také se způsobem původní výroby lyží. Součástí expozice jsou i 130 let staré prvorepublikové vosky nebo lyže, které sjížděly svahy u francouzského města Chamonix při prvních zimních olympijských hrách v roce 1924.


Tanvaldsko

Vodopády Jedlová, autor: T. Doucha

Vodopády Jedlová

 
Smržovka vyhlídka Finkstein, autor: Matyáš Gál

Smržovka vyhlídka Finkstein

 
Vytopna Kořenov s parní lokomotivou

Vytopna Kořenov s parní lokomotivou

 
Jizerský viadukt

Jizerský viadukt

 
Smrzovský železniční viadukt, autor: Mikroregion Tanvaldsko

Smrzovský železniční viadukt

 
Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana, autor: B. Jakoubě

Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana

 
Harrachov lyžařský areál Čertova Hora, autor: Mikroregion Tanvaldsko

Harrachov lyžařský areál Čertova Hora

 
Muzeum místní historie, autor: Mikroregion Tanvaldsko

Muzeum místní historie

 
Tanvald Bikepark Špičák, autor: SKI BIŽU, s.r.o.

Tanvald Bikepark Špičák

 
Riedelova vila, autor: Lukáš Wisla

Riedelova vila

 
Zámek Návarov, autor: Matyáš Gál

Zámek Návarov

 
Maják Járy Cimrmana, autor: Matyáš Gál

Maják Járy Cimrmana

 
 
Náhled pro tisk
Vytvořeno 30.7.2020 16:12:29 | přečteno 6725x | denisa.merenusova
load