Jizerskohorské bučiny se staly první přírodní lokalitou
v České republice, která se dostala na prestižní seznam světového dědictví.
Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je největším chráněným územím v Jizerských horách a zároveň patří mezi největší v České republice. Rozprostírá se na severním úbočí Jizerských hor a zabírá plochu přibližně 27 kilometrů čtverečních. O její jedinečnosti svědčí zařazení na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Jizerskohorské bučiny se tak staly první přírodní lokalitou v České republice, která se na seznam dostala.
Tajemné, poklidné, dechberoucí, magické a inspirující jsou Jizerskohorské bučiny. Tento významný ekosystém smíšeného lesa s převahou buků se rozprostírá na svažitém terénu, ve kterém člověk svých stop příliš nezanechal. Jizerskohorské bučiny jsou jedním z nejzachovalejších přírodních míst hor. V červenci 2021 byly jejich dvě jádrové části, Poledník a Štolpich, zapsány mezi přírodní památky UNESCO. Lokalita světového dědictví UNESCO a její ochranné pásmo zabírají plochu 634 ha.
Zajímavostí rezervace jsou kromě zachovalých lesních porostů také skalní útvary nejrůznějších tvarů a skalní věže, skalní vyhlídky poskytující romantické výhledy do okolí, vodopády na horských potůčcích nebo pomníčky připomínající nejrůznější události. Většina z těchto zajímavostí se nachází na území, které je přírodní památkou UNESCO.