Úvodní strana > O regionu

Jizerskohorské bučiny - UNESCO

Jizerskohorské bučiny, autor: Matyáš Gál
Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je největším chráněným územím v Jizerských horách a zároveň patří mezi největší v České republice. Rozprostírá na severním úbočí Jizerských hor a zabírá plochu přibližně 27 kilometrů čtverečních. O její jedinečnosti svědčí zařazení na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Jizerskohorské bučiny se tak staly první přírodní lokalitou v České republice, která se na seznam dostala. 

Tajemné, poklidné, dechberoucí, magické a inspirující jsou Jizerskohorské bučiny. Tento významný ekosystém smíšeného lesa s převahou buků se rozprostítá na svažitém terénu, ve kterém člověk svých stop příliš nezanechal. Jizerskohorské bučiny jsou jedním z nejzachovalejších přírodních míst hor. V červenci 2021 byly jejich dvě jádrové části, Poledník a Štolpich, zapsány mezi přírodní památky UNESCO. Lokalita světového dědictví UNESCO a její ochranné pásmo zabírají plochu 634 ha.Zajímavosti Jizerskohorských bučin

Zajímavostí rezervace jsou kromě zachovalých lesních porostů také skalní útvary nejrůznějších tvarů a skalní věže, skalní vyhlídky poskytující romantické výhledy do okolí, vodopády na horských potůčcích nebo pomníčky připomínající nejrůznější události Většina z těchto zajímavostí se nachází na území, které je přírodní památkou UNESCO.

Tipy na výlety najdete v letáku Frýdlantsko.

Skalní vyhlídky v oblasti přírodní památky UNESCO

Vodopády v oblasti přírodní památky UNESCO

 • vodopády na Malém a Velkém Štolpichu - soustava několika vodopádů, nejvyšší stupňovitý vodopád Velkého Štolpichu překonává na 70 metrech skalní stěnu vysokou 30 metrů.
 • vodopád Černého Potoka - nejvodnatější a nejstrmější vodopád Jizerských hor vysoký 8 metrů, ve středu vodopádu se nachází mohutný balvan.
 • Polední vodopád - dvoustupňový vodopád na Černém potoku.
 • vodopády Hájeného potoka - soustava několika menších vodopádů a kaskád v severovýchodní části bučin.

Naučná stezka Oldřichovské bučiny

Trasa: Oldřichovské sedlo - skalní útvar Gorila - Lysé skály - skalní vyhlídka Skalní hrad
Délka trasy: 1,3 km
Náročnost: náročná
Popis trasy: 18 naučných zastavení s interaktivními prvky mezi kterými zaujme zejména obří krasohled a dalekohled. V oblasti se nachází řada skalních útvarů nejrůznějších tvarů. 
Mapa trasy ZDE

Turistická stezka kolem Clam-Gallasovské obory

Trasa: vlaková zastávka Oldřichov v Hájích - Oldřichovské sedlo
Délka trasy: 1,6 km
Náročnost: nenáročná
Popis trasy: Stezka vedoucí podél hranice Clam-Gallasovské obory. Obora byla vybudována v polovině 19. století a oplocovala území o velikosti 5 500 hektaru. Jejím pozůstatkem jsou kamenné sloupky a jelení skoky. Stezka zajišťuje bezpečný přístup z Oldřichova v Hájích k rozcestníku v Oldřichovském sedle.
Mapa trasy ZDE


Jak se chovat v přírodě

Návštěva Jizerskohorských bučin s sebou přináší i několik povinností, které by pro každého, kdo vyráží do přírody, měly být samozřejmostí. I tak je ale čas od času dobré připomenout si pravidla chování nejenom v národní přírodní rezervaci, ale v přírodě obecně. Dodržujte Desatero, jak se chovat v přírodě a příroda se nám odvěčí svou dokonalou krásou!

V celé oblasti národní přírodní rezervace je dovoleno chodit pouze po vyznačených turistických trasách. Návštěva bučin je vhodná s výjimkou Viničné cesty (pěší i cyklo) pouze pro pěší turisty. Hranice národní přírodní rezervace je označena dvěma červenými pruhy na stromech a tabulemi se státním znakem.Pečlivě se na návštěvu Jizerskohorských bučin připravte

Protože se NPR Jizerskohorské bučiny rozprostírá na strmých svazích Jizerských hor, není radno přípravu do této části hor podcenit. Vybavte se především pevnou turistickou obuví a vhodným oblečením, ale nezapomeňte také na pitný režim a malou svačinu. 

Počasí v Jizerských horách se dokáže změnit z minuty na minutu. Déšť a mlhy k horám patří a mají své tajmené kouzlo, ale jsou také zrádné a tak myslete na své zdraví, buďte opatrní a vyvarujte se případným problémům, které by vás mohly potkat. Jakmile napadne sníh, cesty se stanou neprostupnými a riskovat se rozhodně nevyplatí.

I když budete na svých cestách opatrní, můžete se setkat s nenadálou situací. Mějte u sebe dostatečně nabitý mobilní telefon pro případ, že byste museli sobě, nebo někomu jinému zavolat pomoc. Uložte si kontakt na horskou záchrannou službu nebo si stáhněte aplikaci Záchranka. Tyto kontakty se vám hodí vždy, nejenom v Jizerskohorských bučinách nebo Jizerských horách. Kudy do Jizerskohorských bučin

Jizerskohorské bučiny patří k těm nejvýznamnějším ochranným pásmům hor a je tedy vhodné co nejvíce využívat veřejná dopravní spojení, aby docházelo k co nejmenšímu zatížení krajiny. K přiblížení se bučinám můžete využít pravidelných autobusových linek i vlakových spojů. Integrovaná doprava Libereckého kraje nabízí také turistické jízdenky zaměřené pro cestování v celém Libereckém kraji nebo Euroregionu Nisa.

Vlakové zastávky v blízkosti bučin:

 • vlaková stanice Oldřichov v Hájích - dále po modré TZ k rozcestníku Oldřichovské sedlo, trasa ZDE.
 • vlaková stanice Hejnice - dále po červené TZ k rozcestníku Hejnice - Bazilika, odtud po zelené TZ až k rozcestníku Ferdinandov, trasa ZDE.
 • vlaková stanice Bílý Potok pod Smrkem - dále po modré TZ k rozcestníku Bílý Potok, odtud po žluté TZ k rozcestníku Bartlova bouda, trasa ZDE.
 • vlaková stanice Raspenava - dále po žluté TZ k rozcestníku Raspenava, odtud po zelené TR k rozcestníku U Wildnerů a dále po modré TZ, trasa ZDE.

Autobusové zastávky v blízkosti bučin:

 • autobusová zastávka Oldřichov v Hájích, U Kozy - rozcestník Oldřichovské sedlo, poloha ZDE.
 • autobusová zastávka Bílý Potok, Zadní Studánka - dále po zelené TZ k rozcestníku Bartlova bouda, trasa ZDE.
 • autobusová zastávka Bílý Potok, Poledník - dále po žluté TZ k rozcestníku Bartlova bouda, trasa ZDE.
 • autobusová zastávka Hejnice, Ferdinandov - dále po zelené TZ k rozcestníku Ferdinandov, trasa ZDE.
 • autobusová zastávka Frýdlant, Albrechtice, odbočka - dále po zelené TZ k rozcestníku Pod Oldřichovským Špičákem, trasa ZDE.
 • autobusová zastávka Raspenava, železniční stanice - dále po žluté TZ k rozcestníku Raspenava, odtud po zelené TR k rozcestníku U Wildnerů a dále po modré TZ, trasa ZDE.

Konkrétní autobusová a vlaková spojení najdete ZDE.


Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny

 
Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny

 
Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny

 
Ořešník, autor: Matyáš Gál

Ořešník

 
Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny

 
Skalní hrad

Skalní hrad

 
Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny

 
Vodopád Velkého Štolpichu

Vodopád Velkého Štolpichu

 
Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny

 
Paličník

Paličník

 
Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny

 
Triangl Hejnice, autor: Matyáš Gál

Triangl Hejnice

 
Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny

 
Kočičí kameny, autor: Matyáš Gál

Kočičí kameny

 
Vodopád Černeho Potoka, autor: Aleš Ječmeň

Vodopád Černeho Potoka

 
 
Náhled pro tisk
Vytvořeno 23.6.2022 13:35:18 | přečteno 3644x | denisa.merenusova
load